Ikviens īrnieks agri vai vēlu sāk apsvērt iespēju iegādāties savu īpašumu. Jautājums īrēt vai pirkt dzīvokli ir aktuāls daudziem Rīgas un arī citu Latvijas pilsētu iedzīvotājiem, kas šobrīd mitinās īrētā dzīvojamā platībā. Situācijā, kad par 1 istabas dzīvokļa īri Rīgā ir jāmaksā vismaz 200 – 250 eiro mēnesī plus komunālie, sāk likies, ka kaut kas šeit nav īsti pareizi. Maksāt tādu pašu vai mazāku summu par līdzvērtīgu vai labāku īpašumu, pērkot dzīvokli kredītā liekas saprātīgi. Noskaidrosim, kā ir patiesībā.

Kas attur no dzīvokļa iegādes kredītā?

Īrnieks savā ziņā ir brīvs kā putns. Viņš var pārvākties jebkurā brīdī. Vienīgais, kas šādā veidā var tikt zaudēts ir iemaksātais depozīts. Tas ļauj elastīgāk plānot savu nākotni un strādāt gan Latvijā, gan ārzemēs. Dzīvokļu īpašnieki arī var mainīt dzīvesvietas, taču labu īrnieku atrašana nav bez sarežģījumiem. Pastāv risks, ka īrnieki nemaksās, sabojās dzīvokli vai nevēlēsies to labprātīgi atstāt.

Reālā dzīvē kredītņēmējus daudz vairāk uztrauc savas spējas un iespējas regulāri veikt kredītmaksājumus, jo pat visi ātrie kredīti var iedzīt parādos. Otrs bažu iemesls ir banku patvaļa, paaugstinot procentu likmes vai pieprasot papildus nodrošinājumu situācijās, kad dzīvokļa vērtība samazinās vai pasliktinās aizņēmēja finansiālā situācija. Algas samazinājums, darba zaudēšana, bērna piedzimšana, slimība, nāve – šie ir galvenie iemesli, kas var apgrūtināt iespējas veikt kredītmaksājumus.

Vai pirkt dzīvokli kredītā ir izdevīgi?

Latvietis jau pašos pamatos vēlas būt saimnieks. Saimnieks savā sētā, mājā, dzīvoklī. Bez īpašumtiesībām iespēja būt par saimnieku ir stipri ierobežota, līdz ar to arī psiholoģiski vēlme iegūt savu kaktiņu ir ļoti nozīmīgs faktors. Finansiāli dzīvokļa pirkšana kredītā īstermiņā var likties izdevīga, taču ir jāizvērtē vairāki faktori:

 • euribor likme (šobrīd tā ir vēsturiski zemākajā līmenī, bet nākotnē noteikti pieaugs. Izvērtē, kā Tevi ietekmēs likmes paaugstināšanās vai lūdz to izdarīt kādam citam. Palielinoties euribor likmei kredītmaksājums var pieaugt par vairākiem desmitiem vai pat simtiem eiro.)
 • atalgojums (kas notiks, ja samazināsies atalgojums vai zaudēsi darbu. Vai varēsi kompensēt iztrūkstošo summu.)
 • vai paliks nauda arī desai (aizņemties naudu, dzīvojot tikai no maizes un ūdens ir neprāts. Agri vai vēlu tas radīs diskomfortu un vēlēsies kaut nebūtu dzīvokli pircis.)
 • pieredze (kāda ir Tava pieredze ar kredītiem? Ir cilvēki, kuriem pat sms kredits rada problēmas ne tik daudz naudas, cik attieksmes dēļ. Hipotekāriem kredītiem atmaksas termiņš mēdz sasniegt pat 20 gadus.)
 • atrašanās vieta (pērkot dzīvokli kredītā ir svarīgi, lai būtu visi punktiņi uz i. Ja pirkt, tad tādu dzīvesvietu, kas patiešām patīk, nevis iespējami lētāku, lai tikai būtu kaut kas.)
 • cenas pieaugums (ir labi, ja īpašumam cena nākotnē pieaugs. Tas ilgtermiņā padarīs Tevi par ieguvēju vai vismaz palīdzēs samazināt bankai procentos samaksāto naudas summu, ja izlemsi īpašumu pārdot.).
 • pirmās iemaksas lielums (vairums banku šobrīd prasa vismaz 10% līdzfinansējumu dzīvokļa iegādei. Ja dzīvokļa cena ir 50 tūkstoši eiro, Jums ir jāsakrāj vismaz 5 tūkstoši eiro. Ārpus Rīgas var prasīt pat 30% no nekustamā īpašuma cenas. Ģimenes ar maziem bērniem var saņemt valsts atbalstu Altum programmas ietvaros pirmā mājokļa iegādei.)
 • dzīvokļa izmantošana (ja vēlies dzīvokli nopirkt un iznomāt, ņem vērā, ka līgumā ar banku būs rakstīts, ka šādas darbības ir jāsaskaņo ar banku. Arī pārdot dzīvokli varēsi tikai saņemot bankas akceptu. Var likties nieks, taču ir situācijas, kad kredītiestāde neļauj atsavināt īpašumu pat tad, ja pārdošanas cena pārsniedz kredīta atlikumu.)
 • kredītbrīvdienas (ja rodas neparedzētas, īslaicīgas naudas grūtības, banka piedāvā iespēju ņemt kredītbrīvdienas. Jārēķinās, ka izmantojot šo iespēju kredītiestāde nekavēsies paaugstināt procentu likmi aizdevumam, norādot, ka samazinoties klienta maksātspējai bankai ir palielinājies risks. Rezultātā cerētā ietaupījuma rezultātā Tu vari dabūt pretēju efektu.)
 • Aprēķiniet uzturēšanas izmaksas. Komunālie maksājumi, elektrība, internets, nekustamā īpašuma nodoklis, apdrošināšana. Visi šie maksājumi būs jāveic arī turpmāk un tam papildus nāks arī ikmēneša kredītmaksājums.

Potenciālie ieguvumi no dzīvokļa pirkšanas

Iegādājoties mājokli uz nomaksu Rīgā, Jūs pērkat likvīdu īpašumu, t.i. tādu, ko nebūs grūti realizēt, taču ir jārēķinās, ka steigā dabūt labu cenu var būt problemātiski. Galvenie ieguvumi:

 • Dzīvokli ar vēl nenomaksātu kredītu var izmantot kā pirmo iemaksu cita īpašuma iegādei, pie nosacījuma, ka situācija tirgū to pieļauj un esiet nomaksājuši vismaz daļu no aizdevuma summas. Ja Tev jau pieder kāds īpašums, iespējams, ka pat kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu būs pietiekams, lai nopirktu jaunu dzīvokli kādā mazpilsētā vai ciemā ārpus Rīgas.
 • Dzīvoklis var kalpot kā ķīla patēriņa aizdevuma vai ilgtermiņa kredīta saņemšanai uz izdevīgākiem nosacījumiem nekā bez ķīlas.
 • Varēsiet labiekārtot dzīvokli pēc saviem ieskatiem, ieguldot lielāku naudas summu. Īrētos īpašumos vēlme, ko mainīt vai uzlabot parasti ir zema, jo nav garantijas, ka miteklis nebūs drīz jāpamet.
 • Laba kredītvēsture ir svarīgs priekšnoteikums, ņemot citu aizdevumu. Mūsdienās jebkurš kreditors skatās kredītvēsturi un mājokļa kredīta savlaicīgi maksājumi ir labs signāls, ka esat uzticams.

Varam secināt, ka dzīvokļa īrēšanai un pirkšanai katrai ir savi plusi un mīnusi. Pieņemot lēmumu, mēģiniet vadīties pēc racionāliem apsvērumiem, jo emocijas viegli var ņemt virsroku. Šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji ir pametuši savu zemi, jo bija neapdomīgi izvērtējuši savas finansiālās iespējas. Daļa pelna naudu ārzemēs un turpina maksāt kredītu. Citi savu īpašumu ir zaudējuši un vēl ir palikuši parādā bankām vai tomēr izvēlējušies maksātnespēju. Situācijās var būt dažādas, taču pats svarīgākais ir izvērtēt savas vēlmes, vajadzības un finansiālās iespējas tās piepildīt. Ja izvērtējiet visus par un pret un secinat, ka kredītmaksājums būtu būtiski zemāks par līdzvērtīga īpašuma īri, pieņemt lēmumu būs vēl jo grūtāk.

3.7 / 5. 3