Latvijā šobrīd ir gana daudz kredītņēmēju, kas apzinās, ka tuvākajā laikā nespēs vai jau nespēj nomaksāt kredītus. Likumsakarīgi, ka šādās reizēs rodas daudzi jautājumi par to, kas notiks, ja kredītmaksājumi netiks veikti. Turpinājumā noskaidrosim atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par šo tēmu.

1. Ko darīt, ja nevaru atmaksāt kredītus?

Pats pirmais, kas notiks, ja nemaksāsiet kredītu būs vēsules un/vai telefona zvana saņemšana no kreditora pārstāvja. Sarunā Jums tiks atgādināts, ka esat aizmirsuši atgādināt kārtējo rēķinu. Ja tas netiks izdarīts, visticamāk, būs vēl viena vēstule (nav obligāti), kurā būs norādītas sekas, kas iestāsies, ja saistības netiks pildītas.

Aplūkosim, kas notiek, ja neatdodat kredītu. Pirmkārt, parādnieks tiek iekļauts parādnieku reģistros. Šādi reģistri ir vairāki (uztur privātfirmas, piemēram, Creditreform), t.sk. Latvijas bankas uzturētais Kredītu reģistrs, kurā ziņas var publicēt bankas un to meitasuzņēmumi. Šobrīd ziņas Latvijas bankas kredītu reģistrā redz arī citi nebanku kredītu devēji. Tas nozīmē, ka aizņemties atkārtoti, līdz parādu nomaksai kļūs ļoti, ļoti sarežģītāk. Vairāk par parādnieku reģistriem lasi šeit.

Tas viss varētu šķist sīkums, jo, kad ir radusies izpratne – nespēju atdot kredītus, rodas jautājums, ko darīt? Atkārtota aizņemšanās jebkurā gadījumā nav galvenā prioritāte. Izņēmums varētu būt kredīts no privātpersonas, t.i. radinieka vai drauga, kas neprasa procentus. Visi cit varianti tāpat būs ļoti sarežģīti. Gadījumā, ja vēl neesat iekļuvuši parādnieku sarakstā, var izmēģināt pārfinansēšanos. Kredītu apvienošana ļauj pāriet ar vairākiem aizdevumiem pie cita kreditora, pie nosacījuma, ka ienākumu apmērs ir pietiekami liels un Jūs liksieties aizdevējam pievilcīgs klients.

Ja kredītsaistību izpildei iestājas galējais termiņš, aizdevējs rīkosies aktīvāk. Pirmkārt, naudas atgūšana tiks nodota parādu piedzinējiem. Pirms krist panikā – noskaidro, ko drīkst un nedrīkst darīt parādu piedzinēji. Lai arī viņi mēdz sūtīt draudīgas vēstules, tomēr to darbības ietvars ir stipri ierobežots. Galvenais mīnuss par katru nosūtīto vēstuli viņi vēlāk prasa savu komisijas maksu (saskaņā ar likumu) un tas nekad nav patīkami. Gadījumā, ja parādu piedzinēji neko nevar atgūt, nākamais solis ir tiesa.

Tiesas Latvijā ir pārslogotas un parāda piedziņas izskatīšanas lieta var būt pēc vairākiem mēnešiem vai vairākiem gadiem. Likums jebkurā gadījumā būs kreditora pusē, jo aizdevējs izsniedza kredītu, bet Jūs nepildījāt līgumsaistības. Parāda piedziņa var tikt vērsta pret nekustamo īpašumu (zeme, māja, mežs, dzīvoklis), kustamo īpašumu (auto, motocikls, speciālā tehnika) vai algu. Attiecībā uz algu ir spēkā ir ierobežojumi un limiti un atstāt pilnībā bez naudas nevar (minimālā alga paliek).

Parāda piedziņu šādā scenārijā veic tiesu izpildītāji, turklāt arī viņi vēl papildus piestāda savus rēķinus “par savu darbu”. Gadījumā, ja Jums nepieder īpašums un saņemat minimālo algu vai tuvu tai vai strādājat neoficiāli, tiesu izpildītāji Jums neko nevarēs izdarīt. Šīs tad arī ir beigas parāda piedziņas sāgai, taču tikai uz laiku, jo vajadzība segt parādus nekur nepazūd un saistības paliek. Turpretim, ja Jums ir lielāki ienākumi, tad jārēķinas, ka daļa naudas tiks ieturēta no Jūsu konta.

Brīdī, kad tiesu izpildītājs vērš parāda piedziņu pret algu, ir vērts mēģināt mainīt banku. Daļa parādnieku mēģina atvērt kontu ārzemēs, bet arī tas ir tikai īstermiņa risinājums. Apstākļos, kad tiesu izpildītājs nav bijis gana uzmanīgs un nav sazinājies ar Jūsu darba vietu, viņš to izdarīs tagad un pieprasīs, lai parāds tiktu ieturēts no algas vēl pirms tā izmaksas. Darba devējs to noteikti arī darīs. Šī iemesla dēļ daudzi parādnieki izvēlas saņemt algu uz rokas, nemaksā nodokļus un pāriet pelēkajā zonā vai dodas strādāt uz ārzemēm. Diemžēl ES ietvaros parādu piedzinēji agri vai vēlu atrod arī tos, kas strādā ārzemēs. Situācijās, kad tiesu izpildītājs bloķē kontu, Jums joprojām ir tiesības saglabāt līdzekļus minimālās mēnešalgas apmērā, plus pastāv papildus limiti, ja Jums ir apgādājamās personas.

2. Vai par kredītu nemaksāšanu liek cietumā?

Viens no lielākajiem murgiem daudziem kredītņēmējiem ir nokļūt par parādiem cietumā. Mieru tikai mieru. Latvijā par parādiem neviens cietumā vēl nav ielikts. Izņēmums – kriminālnoziegumi pret valsti (PVN nemaksāšana vai naudas izkrāpšana). Tas nozīmē, ka pat, ja neesat atmaksājuši ātros kredītus vai hipotekāro kredītu bankai, cietumā Jūs nenokļūsiet un varat dzīvot mierīgi tālāk, ja vien 1. punktā minētās sekas Jūs netraucē.

3. Vai parādu piedziņai ir noilgums?

Jā. Gadījumos, kad kreditors 3 gadus neliekas par Jums ne zinis un paiet trīs gadi, tiek uzskatīts, ka parādsaistības ir dzēstas. Ja 3 gadu laikā tiek nosūtīta ierakstīta vēstule uz līgumā norādīto adresi vai parādnieka deklarēto adresi, tad viss turpinās. No vēstules nosūtīšanas brīiža termiņņs atkal pārceļas par vēl 3 gadiem. Svarīgi – nav būtiski, vai Jūs vēstuli saņemat, vai dzīvojat norādītajā adresē. Būtiski ir, ka vēstule ir izsūtīta. Papildus tam ir dažādi citi ierobežojumi, ko detalizētāk varat izlasīt Latvijas portālā. Diemžēl nepietiek aizbraukt uz ārzemēm uz 3 gadiem un nelikties par saistībām ne zinis.

4. Vai maksātnespēja var palīdzēt?

Jā. Šobrīd maksātnespējas procedūra privātpersonām jeb, tautas valodā runājot, bankrots ir labākais veids kā tikt vaļā no parādiem. Lai arī bankrota procedūra nav pieejama visiem un tās izpildes laikā katru mēnesi tiesu izpildītājam ir jāmaksā noteikta summa, tomēr tas ir pats labākais un ātrākais veids kā 100% tikt vaļā no parādiem.

Svarīgi – ja laulātais draugs ir bijis galvotājs kredītam, obligāti jāveic ģimenes maksātnespēja jeb ģimenes bankrots. Detalizētāk par to, kā noris privātpersonas maksātnespēja lasiet šajā publikācijā. Ja esat izlēmuši pieteikt maksātnespēju, dariet to ātri un izlēmīgi, bet pirms tam konsultējieties ar kādu zinošu juristu. Pat. ja Jums liekas, ka procedūras īstenošana prasa pārāk daudz laika un enerģijas, ziniet – laiks skrien ātri. Ja rīkosieties šodien, tad pēc dažiem gadiem būsiet 100% brīvi no kredītsaistībām. Būtiski, ka nepastāv ierobežojums uz kredītu veidiem. Tie var būt ātrie kredīti, hipoteākarais kredīts, auto līzings, patēriņa kredīti – jebkāds aizņēmums no privātpersonas vai juridiskas personas. Alimentu nemaksātāji nevar pieteikt bankrota procedūru, jo tas ir uzskatāms par parādu pret valsti.

5 / 5. 11