Apstākļos, kad valsts vairs nekalpo kā garants labklājībai un nav vairs iespējas strādāt visu mūžu vienā darba vietā, saņemot par to cilvēka cienīgu atalgojumu, sava un ģimenes budžeta plānošana kļūst aizvien nozīmīgāka. Izdevumi, ienākumi, uzkrājumi – šīs ir galvenās pozīcijas, kas ietilpst katrā budžetā, taču ir būtiski, lai pēdējie divi būtu kaut nedaudz, bet ideālā gadījumā būtiski lielāki nekā izdevumi. Ja līdz šim nekad neesat veikuši budžeta plānošanu, tas sākotnēji var likties sarežgīti. Tajā pašā laikā jau pēc pāris mēnešiem šī prasme var kļūt par Jūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu.
Padomi ģimenes budžeta plānošanā
Katrā mājsaimniecībā ir atšķirīgs ienākumu un izdevumu līmenis, taču vairumā gadījumu veidi un līdzekļi kā ietaupīt ir visām vienādi.
1. Pierakstiet visus ģimenes mēneša ienākumus
Alga, pabalsti, stipendijas, pensija, autoratlīdzība, ienākumi no dividendēm vai aktīvu realizācijas, parāda atmaksa. Svarīgs ir katrs sīkums.
2. Pierakstiet visus obligātos maksājumus
Komunālie maksājumi, elektrības, mobilo sakaru un interneta rēķini, kredītsaistības, izdevumi par izglītību, regulāri lietojamiem medikamentiem un transportu. Būtiski saprast, kuri tēriņi atkārtojas katru mēnesi un ir Jūsu “nedegošie izdevumi”. Nauda šo rēķinu apmaksai ir vajadzīga katru mēnesi neatkarīgi no citiem faktoriem.
3. Pierakstiet ikdienas izdevumus katru dienu un grupējiet pa kategorijām
Pārtikas iegāde, kafejnīcu un restorānu apmeklējumi, skaistumkopšana, izklaide, medikamenti, apģērbs un apavi. Apmēram pēc mēneša vai diviem būs redzams kam visvairāk tiek tērēta nauda un uz ko var ietaupīt. Viena maltīte kafejīcā var būt dārgāka nekā pārtikas iegāde 3 dienām un gatavošana pašiem. Arī preču iegāde akciju ietvaros vai nesezonā var ļaut ietaupīt pat vairākus simtus eiro mēnesī.
Izdevumus pierakstiet rūtiņu kladē, excel tabulā vai izmantojiet kādu no speciālām budžeta plānošanas programmām. Veicot pierakstus ir svarīgi pierakstīt pilnīgi visus tēriņus un jau laicīgi tos rakstīt pa atbilstošām kategorijām. Piemēram, sadaļā pārtika varat izdalīt uzreiz atsevišķas apakšsadaļas – augļi – dārzeņi, piena produkti, gaļa, graudaugu produkti. Tas palīdzēs saprast, kam tiek tērēts vairāk.
4. Izdevumu un ienākumu analīze
Iespējams, jau pirmā mēneša beigās gūsiet vērtīgas atziņas par saviem ienākumiem un izdevumiem. Datu analīzi ir vieglāk ir veikt ilgtermiņā, piemēram, 3 mēnešu griezumā, jo tad labāk redzams, kuri tēriņi atkārtojas un kuri ir vienreizējie tēriņi (pirkumi). Ja savelkot visus par un pret nevarat atrast, kur ietaupīt, atliek censties paaugstināt savus ienākumus.
Padomi kā ietaupīt naudu
- Viens no veidiem kā ilgtermiņā ietaupīt salīdzinoši daudz naudu ir veikt ilgtermiņa pārtikas preču iegādi uz akcijām, pie zemniekiem vai vairumtirdzniecībās bāzēs. Nav jēga pirkt uz atlaidēm 3 pakas ar makaroniem, bet nopērkot 50 pakas finansiālais ietaupījums būs daudz lielāks. Šādi ilgtermiņa pirkumi, protams, ir iespējami tikai tad, ja Jums ir pietiekami daudz vieta preču uzlgabāšanai un brīvi naudas līdzekļi.
- Plānojiet ēdienreizes. Optimāla plānošana ļauj ietaupīt daudzus desmitus vai pat simtus eiro mēnesī.
- Ietaupīt naudu uz izklaidēm un sabiedriskās ēdināšanas iestāžu apmeklēšanu nereti ir vienkāršāk, bet var būt arī sociālais spiediens. Piemēram, ja visi darba kolēģi regulāri kopā dodas pusdienās, bet kāds pēkšņi izdomās, ka ēdīs no mājām līdzi paņemto ēdienu. Reizēm ir izdevīgāk maksāt dārgāk par pusdienām, neizlekt no kolektīva un šādā veidā ātrāk dabūt algas pielikumu. Katra situācija ir individuāla, plānojot savus tēriņus un darbības stratēģiju ilgtermiņā.
- Pērkot apģērvu un apavus lietotu preču veikalos vai pasūtot tos no ārzemēm interneta veikalos var ietaupīt kaudzi naudas. Pirkt lietotas preces sen jau vairs nav kauna lieta, bet rūpes par vidi un vēlme atšķirties no pūļa. Ja neesat šo iespēju izmēģinājuši ir vērts pamēģināt, jo apģērbu izmaksas Latvijā nav samērīgas ar mūsu ienākumiem vai pat tāda paša nosaukuma veikaliem Rietumeiropā.
- Pārbaudiet, cik maksājat par mobilo sakaru un interneta pakalpojumiem. Konkurence starp operatoriem ir sīva un piedāvājumi kļūst aizvien izdevīgāki. Pastāv samērā liela varbūtība, ka ejot prom no sava operatora, saņemsiet īpaši izdevīgu piedāvājumu, kas ļaus ietaupīt vēl vairāk.
- Atsakieties no satelīttelevīzijas. TV skatīšanās tērē daudz laiku un šobrīd internetā katrs pats var sakombinēt sev vēlamo piedāvājumu (Netflix, Viaplay u.c.).
- Pārbaudiet ūdens zudumus. Rēķini par ūdeni nav lielākā izmaksu pozīcija, bet arī dažu eiro ietaupījums ir patīkams, turklāt neatsakoties no komforta. Tekoša poda skalojamā kaste var iztērēt daudzus simtus litrus mēnesī.
- Saimniecības un higiēnas preces nereti ir lētāk pasūtīt internetā no ārzemēm vai tepat Latvijā. Lasiet uz iepakojuma norādīto informāciju un pievērsiet uzmanību litra/kilograma, nevis iepakojuma cenai.
- Ietaupījums uz elektrību mūsdienās vairs nesanāk nekāds lielais, jo aptuveni 50% no elektrības rēķina mēs nevaram ietekmēt. Obligātā iepirkumu komponente (OIK) un maksa par sadales tīklu izmantošana. Abas šīs pozīcijas izmaksā dārgi un to nespēj nosegt kvēldiega spuldžu aizstāšana ar LED spuldzēm.
- Rūpējieties par savu veselību. Fiziskās aktivitātes, pareizs uzturs un zems stresa līmenis ir labas veselības pamats. Strādājiet mazāk, ēdiet labāk un dzīvosiet ilgāk. Labāk tērēt vairāk naudu par pārtiku, nevis samaksāt vēl vairāk, pērkot medikamentus. Ja tomēr sanāk saslimst, nevajag uzreiz ķerties pie smagās artilērijas. Dabas līdzekļi – no augiem ievāktās tējas, kompreses un aromātiskās eļļas nereti dziedē daudzas mazas kaites pat labāk kā medikamenti. Pameklējiet internetā informāciju par dažādām tējām, fitoterapiju un būsiet pārsteigti, cik plašs iespēju klāsts Jums pavērsies. Vajadzības gadījumā, protams, konsultējieties ar savu ārstu.
- Nedzīvojiet pāri saviem līdzekļiem. Jebkuri procentu maksājumi nozīmē, ka maksājat citiem par finanšu resursu piesaisti. Piemēram, pērkot dzīvokli kredītā uz 20 – 30 gadiem, par pirkumu pārmaksāsiet dubultā. Ja bez aizņemšanās nevar iztikt, ilgtermiņa kredīti vairumā gadījumu būs lētāki nekā īstermiņa aizdevumi.
- Apsveriet papildus ienākumu gūšanas iespējas. Ārzemēs daudzi strādā divos un pat trīs darbos un šādā veidā nopelna papildus līdzekļus. Tas nenozīmē, ka ir jāskrien kā vāverei ritenī, bet, ja ir gana daudz brīvais laiks, varat apsvērt šādu iespēju. Arī savas kvalifikācijas paaugstināšana vai papildus prasmju apgūšana vienmēr ir pozitīvi vērtējama un var dot pozitīvu atdevi tuvākā vai tālākā nākotnē.
Veidojiet uzkrājumus
Ietaupīto naudu nevajag uzreiz notērēt impulsīvos pirkumos. Agri vai vēlu katram no mums pienāk nebalta diena un ir labi, ja šajā brīdī esam pienācīgi sagatavojušies. Optimāli būtu veidot uzkrājumus naudā vienam, maksimums diviem gadiem. Ja Jums izdodas ietaupīt vairāk, ieguldiet naudu akcijās, nekustamajos īpašumos vai veidojiet savu uzņēmējdarbību. Protams, sākotnēji tik lielu uzkrājumu veidošana va likties utopija, jo pētījumi liecina, ka lielai daļai Latvijas iedzīvotāju ir nauda tikai līdz tekošā mēneša beigām. Dzīvošana no rokas mutē nav nekas neparasts, bet pārmainot savu uzvedību Jūs ilgtermiņā kļūsiet turīgāki un varēsiet dzīvot ar pilnu pārliecību par nākotni. Ja ar pašreizējiem ienākumiem to nav iespējams paveikt, iespējams, ir laiks domāt par profesijas maiņu.
Secinājumi
Budžeta plānošana mājsaimniecībā nav sarežģīta. Sākotnēji ir skaidri jāsaprot a) cik daudz nauda ir pieejama, b) cik lieli ir pastāvīgie tēriņi un c) kurās izdevumu pozīcijās var ietaupīt. Prakse rāda, ka ietaupīt var gana daudz, sevišķi optimizējot savus pārtikas iegādes un izklaižu paradumus. Pirmais solis ir informācijas ievākšana. Sāciet detalizēti apkopot savus tēriņus un atbildes pašas radīsies. Par ietaupīto naudu varat aizbraukt skaistā ceļojumā vai realizēt kādu citu savu mērķi vai sapni. Šādi rīkojoties Jūs sekosiet pasaules labākajai praksei. Budžets un tā plānošana nav luksus, bet ikdienas nepieciešamība ikvienam no mums.