“Universal credit” nav kredīts, bet sociālais pabalsts cilvēkiem, kas zaudējuši darbu, palikuši bez iztikas līdzekļiem, zaudējuši darbaspējas vai saņem mazu algu. Pakalpojumu var izmantot Latvijas valsts piederīgie, kas noteiktu laiku strādājuši Anglijā, Skotijā, Velsā un Ziemeļīrijā.
Universālais kredīts aizstāj vairākus pabalstus un nodokļu atlaides, kuras, iespējams, līdz šim saņēmāt, t.sk.:
- Nodokļu atvieglojumus par bērniem;
- Mājokļa pabalstu;
- Ienākumu pabalstu;
- Darba nodokļu atvieglojumus;
- Pabalstu zemu ienākumu saņēmējiem.
Iepriekš minētie pabalsta veidi Lielbritānijā šobrīd tiek uzskatīti par novecojušiem un notiek pakāpeniska pāreja uz universālo kredītu, t.i. vienotu maksājumu.
Kurš var pretendēt uz “Universal Credit” pabalstu?
Galvenās situācijas, kurās latvieši Lielbritānijā un Ziemeļīrijā pieprasa universālo kredītu ir darba zaudēšana, taču tie nav vienīgie gadījumi. Apvienotās karalistes sociālo pabalstu sistēma paredz, ka “universal credit” varat pieteikties, ja atbilstat šādiem kritērijiem:
- Bezdarbs vai zemi ienākumi;
- Vecāks par 18 gadiem;
- Jums vai vīram/sievai netiek maksāta pensija;
- Mājsaimniecības ietaupījumi ir mazāki par 16000 mārciņām;
- Šobrīd dzīvojat Lielbritānijā [netiek pārbaudīts, pieteikšanās noris elektroniski].
- Bērnu skaits var ietekmēt pabalsta apmēru.
- Dzīvesbiedra (vīrs, sieva) ienākumi ietekmē pabalsta apmēru.
- Jauniešiem, kas studē vai vientuļajiem vecākiem ir atviegloti noteikumi pabalsta saņemšanai, ja netiek saņemts vecāku atbalsts.
Atsevišķos izņēmuma gadījumos universālais kredīts var tikt piešķirts arī jauniešiem, kas sasnieguši 16 vai 17 gadu vecumu.
Latviešiem, lai saņemtu pabalstu ir jāsaņem pastāvīgās uzturēšanās atļauja vai jāiegūst attiecīgās valsts pilsonība. Ja pabalstam vēlaties pieteikt savu ģimeni, arī tās locekļiem ir jāiegūst vismaz pastāvīgās uzturēšanās atļauja.
Cik liels būs mans pabalsts?
“Universal credit” pabalsta summu ietekmē:
- Ienākumu apmērs;
- Bērnu skaits ģimenē;
- Veselības stāvoklis, invaliditātes pakāpe;
- Vai nepieciešama palīdzība īres maksājumu veikšanā.
Izejot no šiem mainīgajiem tiks aprēķināts jūsu pabalsta apmērs. Tātad, jo lielāki bija ienākumi pirms darba zaudēšanas, jo lielāku pabalstu saņemsiet bezdarba laikā.
Maksimālā pabalsta summa ir 2500 mārciņas.
Pabalsta apmēru ieteikmē arī tas, vai piesakieties tam kopā ar partneri, kādi ir jūsu iekrājumi un ieguldījumi u.c. faktoriem. Jebkurā gadījumā ir izdevīgāk pieteikties pabalstam nekā nesaņemt neko. Kā to izdarīt? Lasiet zemāk.
Cik ātri tiek izmaksāts pabalsts?
Universal credit pabalsts tiek izmaksāts 5 nedēļas no brīža, kad esat tam pieteikušies. Četras nedēļas notiek jūsu pieteikuma izvērtēšana un 7 dienas ir paredzētas, lai nauda sasniegtu adresātu. Tas nozīmē, ka praksē naudu varat saņemt gan pēc 4, gan 5 nedēļām.
Ja naudas līdzekļi ir nepieciešami ātrāk, piesakieties avansam. To varat izdarīt tiešsaistē vai caur savu Jobcentre Plus treneri, minot iemeslus steidzamībai. Avansa pieteikums, lielākoties, tiek izskatīts 1 darba dienas laikā.
Nauda tiek pārskaitīta uz jūsu bankas kontu. Ja nevarat atvērt savu kontu bankā, sazinieties ar pabalsta izsniegšanas atbalsta dienestu (tel. 0800 328 5644), lai vienotos par citu risinājumu.
Skotijā dzīvojošajiem pabalsts tiek izmaksāts 2 reizes mēnesī.
Vai universal credit pabalsts tiks samazināts, kad atsākšu strādāt?
Jūs varat saņemt algu līdz noteiktam limitam, neuztraucoties par to, ka zaudēsiet vai tiks samazināts “universal credit” apmērs situācijās, kad:
- Rūpējieties par nepilngadīgu(iem) bērniem;
- Ir veselības problēmas vai darba nespēja.
Pieminētajās situācijās varat saņemt algā līdz 293 mārciņām mēnesī, ja papildus saņemat mājokļa pabalstu. Ja mājokļa pabalsts nav, varat algā saņemt līdz 515 mārciņām mēnesī bez atvilkumiem.
Visiem pārējiem pabalsta pieprasītājiem, tā apmērs tiek samazināts jau ar pirmo nopelnīto mārciņu.
Samazinājuma apmērs, sākot strādāt, visiem ir 63 pensi no katras nopelnītās mārciņas.
Ienākumiem palielinoties līdz noteiktam slieksnim, pabalsts vairs netiks izmaksāts. Ja situācija pasliktinās, jūs varat pieteikties pabalstam atkārtoti.
Kas notiek, ja darba devējs nedod darbu un uzliek mani pagaidu bezdarbā?
Darba devēja pienākums šādās reizēs ir parūpēties par saviem darbiniekiem un nokārtot visus dokumentus. Ja darbiniekam tiek noteikts pagaidu bezdarbs, tad viņš no valsts saņems līdz pat 80% no līdzšinējās algas (nepārsniedzot 2500 mārciņu slieksni). Nauda tiek izmaksāta Koronovīrusa darba saglabāšanas shēmas ietvaros.
Kā pieteikties “Universal Credit” pabalstam?
Lai pieteiktos pabalstam, atveriet gov.uk mājaslapu (noklikšķinot atvērsies atbilstošā sadaļa) un aizpildiet pieteikumu. Jums būs nepieciešama šāda informācija:
- Bankas konts;
- e-pasts;
- mobilā telefona numurs;
- informācija par mājokļa izmaksām (īres izmaksas);
- algas izraksti (“pay slips” vai citi);
- informācija par iekrājumiem un ieguldījumiem;
- bērna kopšanas izdevumu summa (cik daudz tērējat mēnesī).
Tāpat būs nepieciešams verificēt savu identitāti, izmantojot kādu no trīs dokumentu veidiem – pase, vadītāja apliecība vai bankas karte.
Ja nevarat aizpildīt pieteikumu tiešsaistē, sazinieties ar “universal credit” darbiniekiem un viņi palīdzēs aizpildīt pieteikumu pa telefonu. Sazināties ar palīdzības dienestu varat arī situācijās, kad radušās kādas tehniskās problēmas, neskaidrības vai neatbilstības saņemtajās summās. Ja nepieciešams darbinieki ieradīsies pie jums vizītē klātienē.
Kas man vēl jāzina par pabalsta saņemšanu Anglijā?
“Universal credit” pabalsts tiek izsniegts strādniekiem, kuru ienākumi ir samazinājušies vai vajadzīgs atbalsts bērnu audzināšanā, īres nomaksā u.t.t. Kad tas tiek piešķirts ir jārēķinās, ka Anglijas iestādes jūs laiku pa laikam kontrolēs.
Bezdarbniekiem būs pienākums regulāri ieiet savā universālā kredīta profilā un norādīt kādus pasākumus viņi ir veikuši, lai atrastu darbu. Tur jūs varat rakstīt, ka a) apjautājieties draugiem, paziņām par darba iespējām, b) apmeklējāt vietējo Job Centre vai skatījāties viņu piedāvājumus skatlogā.
Covid-19 apstākļos valsts iestādes regulāri tiek slēgtas apmeklētājiem klātienē. Šādās reizēs pieaug darbinieku noslogojums un iespēja, ka tiksiet kontrolēti samazinās.
Visa jaunākā informācija par saziņu ar JobCentre speciālistiem būs redzama jūsu profilā. Tur redzēsiet arī ziņas par to, kurā datumā kāds no viņiem un cikos plāno zvanīt. Sagatavojieties šai sarunai, lai varētu pastāstīt, ko esat darījuši, lai atrastu darbu. Vajadzības gadījumā varat pārcelt sarunu uz citu dienu.
Vai es varu saņemt “universal credit” pabalstu, ja pašlaik esmu Latvijā?
Jā, tas ir iespējams. Pieteikumi kredītam ir jāiesniedz caur internetu, līdz ar to varat to darīt arī no Latvijas.
Lai saziņa būtu raitāka un nerastos problēmas ir ļoti vēlams, lai jums būtu Anglijas telefona numurs. Mobilā telefona numurs ir jānorāda kontaktinformācijā un uz to jums zvanīs speciālisti, lai apjautātos par progresu darba meklēšanā. Noteikumi paredz, ka jums ir jāatrodas Apvienotajā karalistē. Ja viņi atklās, ka esat Latvijā, iespējams, zaudēsiet pabalstu.
Teorētiski jūs varat dzīvot Latvijā ilgstoši, bet tad obligāti veiciet COVID-19 vakcināciju. Tas ļaus nepieciešamības gadījumā steidzami atgriezties Anglijā vai citur, lai tiktos ar dienesta darbiniekiem klātienē. Bez vakcinācijas būsiet spiesti atrasties izolācijā un tas var sagraut jūsu iespējas saņemt pabalstu.
Kopsavilkums un secinājumi
“Universal credit” pabalstam ir jāpiesakās internetā (gov.uk/universal-credit/). To var saņemt cilvēki, kas ir strādājuši Apvienotajā karalistē noteiktu laiku un šobrīd ir zaudējuši darbu vai ir nepieciešams finansiāls atbalsts.
Procedūra, lai saņemtu naudu ir salīdzinoši vienkārša. Pabalsta apmērs ir atkarīgs no iepriekšējiem ienākumiem, apgādājamo skaita, vai nepieciešams atbalsts mājokļa izdevumu segšanai (īre).
Atsākot strādāt, “universal credit” apmērs tiks pakāpeniski samazināts, taču vajadzības gadījumā varat pieteikties tam atsevišķi.
Ja šobrīd atrodaties Latvijā, varat tam pieteikties internetā. Vajadzēs bankas kontu Anglijā, mobilo telefonu, e-pastu. Pieteikumi tiek izskatīti 4 nedēļu laikā, nauda ienāk 5 nedēļās. Esiet gatavi, ka ar jums var sazināties no dienestiem pa telefonu vai e-pastā.