Līdz brīdim, kamēr netiek sabojāta kredītvēsture neviens pat nedomā, kas ir parādnieku reģistrs. Kad tas notiek lielā mērā jau ir par vēlu, jo parādnieku datu bāze glabā informācija elektroniski un izkļūt no tās nav iespējams ātrāk kā pēc vairākiem gadiem. Dati par nemaksātāju tiek iekļauti reģistrā, pamatojoties uz līgumu, kas noslēgts starp komersantu un kredītreģistru. Privātie uzņēmumi informāciju sniedz privātos kredītreģistros, piemēram, creditreform, bet bankām ir pašām savs kredītu reģistrs, ko uztur Latvijas banka. Ja ir darīšana ar tiesu izpildītājiem, ir vērts apsvērt iespēju paņemt jaunu kredītkarti, ko izdod ārpus Latvijas (tai būs ārpus Latvijas reģistrēts konta numurs, bet norēķinu ātrums un komisijas apmēri būs līdzīgi vai zemāki kā bankām Latvijā).
Vai es esmu parādnieku reģistrā?
Informāciju par to, vai esat iekļuvis parādnieku datu bāzē ir iespējams uzzināt, veicot kredītvēstures pārbaudi. Procedūra ir salīdzinoši vienkārša, taču nereti nemaksātāji jau ir informēti par faktu, jo pirms tas noris tiek sniegta informācija elektroniski, vēstules veidā vai vismaz pa telefonu. Protams, ir situācijas, kad neviens no komunikācijas kanāliem nenostrādā un ziņas par iekļūšanu parādnieku datu bāzē līdz cilvēkam nemaz nenonāk. No vienas puses tā nav liela bēda, jo fakta uzzināšana nedod nekādas priekšrocības, kā arī nenostāda sliktākā situācijā.
Informāciju par to, vai parādnieku melnais saraksts iekļauj arī Jūsu vārdu, uzzināsiet vēlākais tad, kad gribēsiet ņemt aizevumu vai pirkt kādu preci līzingā.
Piemēram, dodoties iegādāties jaunu viedtālruni uz nomaksu, cilvēki ar ar negatīvu kredītvēsturi atklās, ka piedāvātie nosacījumi LMT, Tele2 vai Bite salonos ir gaužām slikti. Mobilā telefona iegādes cena uz nomaksu klientiem ar sabojātu kredītvēsturi mēdz būt krietni augstāka. Jau sākotnēji klientam ir jānodrošina līdzfinansējums vismaz 50 līdz 70 procentu apmērā. Arī ikmēneša procentu maksājumi par ierīces iegādi būs krietni augstākas, padarot vēlmi nopirkt jaunu telefonu kredītā probelmātisku.
Līdzīgs scenārijs var piemeklēt arī brīdī, kad plānots iegādāties jaunu sadzīves tehniku, kad vajadzīgs auto kredīts vai plānota mājokļa renovācija. Sabojāta kreditēšanas vēsture var likties kā nolemtības zīmogs, taču jāsaprot, ka komersanti, sniedzot pakalpojumus, riskē ar savu personīgo naudu. Ja viņiem radīsies bažas, ka cerētās peļņas vietā var palikt ar garu degunu, ir saprotams, ka vēlme aizdot naudu šādiem klientiem būs salīdzinoši maza. Arī kredīti ar sliktu kredītvēsturi internetā klientiem, kas nav nokārtojuši iepriekšējās parādsaistības tiks atteikti. Ja parādsaistības būs dzēstas un pārkāpums būs bijis neliels, pastāv iespēja, ka daļa īstermiņa kredītu devēju varētu izvēlēties sadarboties ar šādu cilvēku, bet ne visi.
Secinājums – nav vērts meklēt informāciju par to, vai parādnieku reģists satur informāciju par Jums personīgi. Parādnieku datu bāzes ir salīdzinoši plašas un ietver datus par vairākiem simtiem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Komersanti, kas sadarbojas ar šiem kredītreģistriem pirms pakalpojuma sniegšanas vai preces pārdošanas pārbaudīs informāciju par klientiem. Ja kāds melnais saraksts ietver Jūsu vārdu, uzzināsiet to no komersanta. No otras puses, ja vēlaties precizēt kādu informāciju par Jums satur creditreform vai kāda cita datu bāze, to ir iespējams izdarīt, veicot kredītvēstures pārbaudi (skat. linku raksta sākumā).
Vai es varu aizņemties ārzemēs?
Šobrīd Eiropas Savienībā nav izveidots vienots parādnieku reģistrs. Tas nozīmē, ka tie latvieši, kas pastāvīgi dzīvo un strādā ārzemēs, kā arī ārvalstnieki, kas ieguvuši pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijā var pretendēt uz aizdevumu jaunajā mītnes zemē. Attiecībā pret ārvalstniekiem parasti tiek piemēroti stingrāki nosacījumi, jo pastāv lielāka varbūtība, ka klients pazudīs nesamaksājis. Tajā pašā laikā, ja šobrīd dzīvojat Anglijā, Īrijā, Vācijā un strādājat ilgāk par vienu gadu, varat mēģināt pretendēt uz aizdevumu kādā no tur esošiem uzņēmumiem. Pērkot preces līzingā vai uz nomaksu Jūsu pieteikumu izvērtēs attiecīgās valsts kredītspeciālisti, bet maziem pirkumiem izvērtējumu, visticamāk, veiks pats komersants vai pakalpojuma sniedzējs.