Bankas Latvijā piedāvā privātpersonām debetkartes un kredītkartes. Katrai no tām ir savi plusi un mīnusi, taču tikai retais saprot, kāda ir atšķirība starp šīm maksājuma kartēm. Šobrīd Jums ir iespēja pieteikties kredītkartei ar individuālu kredītlimitu vai maksājumu kartei (debetkarte) ikdienas norēķiniem.
Kredītkartes izsniedz kredītiestādes – Swedbank, SEB, Nordea, DnB, Citadele, Norvik vai Rietumu banka u.c., kā arī nebanku aizdevēji. Maksājumu kartēm var pieteikties internetā. Lēmums par kartes piešķiršanu tiek pieņemts dažu minūšu laikā.
Kas ir debetkarte?
Debetkartes ir bankas izdota maksājumu karte, kurā klientam ir pieejami naudas līdzekļi, kas tiek iemaksāti viņa kontā. Maksājumus var veikt darbadevējs, draugi, radi, paziņas, darba kolēģi, pats, jebkura cita fiziska persona. Vienkārši runājot – nauda debetkartē ir pieejama tik, cik viņa ir un viss. Šobrīd debet- karte ir praktiski katram pilngadīgam Latvijas iedzīvotājam, jo darba alga tiek maksāta pārsvarā uz karti. Lai piesaistītu klientus bankām nereti ir piedāvājums – bezmaksas debetkarte. Izmantot iespēju saņemt maksājumu karti bez komisijas maksas un pirmo gadu nemaksāt neko par tās izmantošanu parasti var studenti un jaunieši. Šādā veidā kredītiestāde var iegūt pastāvīgus klientus uz visu mūžu, bet jaunieši arī ir priecīgi, jo katrs eiro šajā vecumā ir no svara. Izmantojot debetkarti ir iespējams norēķināt par precēm un pakalpojumiem, iepirkties internetā. Klientiem bieži tiek piedāvātas arī dažādas atlaides no sadarbības partneriem. Dodoties uz banku ir vērts iepazīties ar tās mājaslapā sniegto informāciju par dažādiem karšu veidiem un to izmaksām. Tirgū ir pieejama Visa, MasterCard, Maestro, Visa Electron un citi debetkaršu veidi, tādēļ to klāstā var viegli apjukt. Pats svarīgākais ir saprast, kādam mērķim karti lietosi un kāda ir komisijas maksa par katru no šiem pakalpojumiem. Ja bieži vēlies pirkt preces internetā vai pirkt aviobiļetes, apskaties, kurai kartei ir zemāka komisijas maksa. Atsevišķos gadījumos, piemēram, ryanair ar vienu karti, pērkot biļetes, maksāsi divus eiro, bet ar citu desmit eiro. Būtiskas atšķirības ir iespējamas arī norēķinoties par precēm ebay, amazon vai citā pasaules līmeņa lielveikalā. Debetkartes limits jeb maksājumu kartē esošie naudas līdzekļi ir vienīgais, kas interesē šos lielveikalus. Pircējiem, kas vēlas tērēt vairāk, ir jārēķinās, ka pēdējā laikā bankas ļauj maksāt par pirkumiem internetā arī ar kredītkartēm, kas var būt bīstami, jo tiek tērēta nauda, kas reāli vēl nav nopelnīta.
Debetkarte bērnam
Latvijā šobrīd ir pieejama ISIC karte skolēnam no 7 gadu vecuma. Ar šo karti var darīt visu to pašu, ko ar parastu debetkarti, taču maksājumu karti reāli var izņemt tikai bērna vecāki, aizbildņi vai pilnvarotās personas. Diemžēl aizvien biežāk tiek piedāvāta arī iespēja norēķināties ar šo karti bezkontaktu veidā, t.i. pieliekot karti pie maksājumu termināļa vai mobilā tālruņa. Ņemot vērā bērnu psihes īpatnības un nespēju saprast naudas vērtību tik agrā vecumā šāda tendence ir bīstama un likumdevējiem mūsu skatījumā šī prakse būtu jāaizliedz.
Kas ir kredītkarte? Debetkartes un kredītkartes atšķirības
Kredītkarte pilda tās pašas funkcijas, ko debetkarte, taču ar vienu būtisku atšķirību.
Kredītkarte ļauj tērēt ne tikai personīgos līdzekļus, bet arī viegli aizņemties no savas bankas. Katram klientam tiek noteikts individuāls kredītlimits, kura ietvaros var izmantot kredītlīniju iepriekš zināmā apmērā. Ilgtermiņa klientiem kredītlimits parasti ir augstāks un var sasniegt pat sešu mēnešalgu apmēru, bet sākotnēji limits parasti ir divas, trīs mēnešalgas.
Līdzīgi kā debetkartes, arī kredītkarte ļauj norēķināties par precēm un pakalpojumiem veikalos un internetā. Par kredītkaršu izmantošanu praktiski vienmēr ir jāmaksā komisijas maksa, kas ir būtiski augstāka nekā par debetkarti. Standarta kredītkartes komisija ir vismaz 10 – 30 eiro gadā. Maksājumi tiek sadalīti pa mēnešiem vai prasot visu maksu uzreiz. Komisijas maksa par pirkumiem ar karti netiek piemērota, taču jārēķinās, ka, ņemot naudu no bankomāta, būs jāmaksā vismaz 1 – 2 eiro par līdzekļu izņemšanu.
Kredītkartes piedāvā visas komercbankas un vispopulārākās ir Visa, Visa Gold un AmericanExpress. Lai liktu klientiem justies īpašiem bankas ir izdomājušas kartēm dažādus papildus nosaukumus, piemēram, zelta kredītkarte, platinum kredītkarte u.c. Galvenā atšķirība ir pieejamais kredītlimits.
Kredītkaršu papildus bonusi ir a) ceļojumu apdrošināšana, b) pirkumu apdrošināšana un c) bezprocentu periods. Bezprocentu peridos nozīmē, ka klients var izlietot bankas piešķirtos līdzekļos bez komisijas maksas un procentiem (ja neņem naudu ārā), pie nosacījuma, ka nauda tiek atgriezta atpakaļ noteiktā termiņā. Bezprocentu kredīts ar kredītkarti parasti ir spēkā uz termiņu no 7 – līdz 30, retāk 45 dienām. Ja vari atgriezt parādu noteikā laikā, tad vari izmantot šo pakalpojumu bez papildu maksas, ja nerēķina gada komisijas maksu un citus papildus maksājumus, kuru detalizēts izklāstījums pieejams izvēlētās bankas cenrādī. Latvijā populārākajās bankā procenti par kredītlimita izmantošanu ir vidēji 20 – 30 procenti gadā no neatmaksātās parāda summas. Tas var likties maz, taču jārēķinās, ka iztērējot, piemēram, 1000 eiro un velkot naudas atmaksu veselu gadu, procentos varat samaksāt pat 300 eiro, kas ir samērā liela summa par kredītkaršu izmantošanu.
Cilvēkiem, kas vēlas izmantot paypal noderīgāka būs Visa kredītkarte, jo atsevišķos gadījumos paypal nepieņem Latvijā izdotas debetkartes (Maestro, Mastercard). Šāda problēma gan nav visām bankām, tādēļ ir svarīgi pirms kartes izvēles ievākt papildus informāciju internetā vai konsultēties ar bankas speciālistu.
Papildus jāpiemin, ka pēdējā laikā aizvien populārākās kļūst arī nebanku kredītu uzņēmumu izdotās kredītkartes. Pieteikties maksājumu kartei var internetā un tā tiek nosūtīta bez maksas uz mājām dažu dienu laikā. Vairākām kartēm ir iespējams arī kredītlimits individuālā apmērā (maks. 3000 eur).
Kredītkartes atsauksmes
Vislētākā kredītkarte parasti ir tā, ko piedāvā a) sava banka vai b) banka, kas vēlas pārvilināt citu banku klientus. Otra lieta uz ko ir jāskatās ir bezprocentu periods. Zelta kredītkartēm bezprocentu periods mēdz būt, nevis, līdz mēneša 30. datumam, bet līdz nākamā mēneša 7. vai 10. datumam. Tas var likties nieks, taču ir ļoti būtiski, jo mēnešalga tiek maksāta tikai nākamā mēneša pirmajos datumos. Rezultātā ir skaidrs, ka cilvēkiem, kam nav papildus uzkrājumi, izmantojot parastu kredītkarti, būs jāmaksā procenti, jo atmaksāt parādu bankai viņi varēs tikai no nākamās algas.
Citas kredītkaršu atsauksmes šajā gadījumā nav jēga lasīt. Skatieties kartes izmaksas, priekšrocības un bezprocentu periodu, lai izvēlētos sev izdevīgāko pakalpojumu. Ja vajadzīgs īstermiņa aizdevums bez bankas starpniecības, skatieties kredit.lv kredītu salīdzinātāju portāla sākumlapā.
Revolut karte – droša un bez abonēšanas maksas bankas karte
Revolut karte Latvijā kļūst aizvien populārāka. Galvenie iemesli – viegli pieteikties un saņemt, konfidencialitāte. Citiem patīk arī papildus iespējas – automātiskā krājkase, virtuālo kredītkaršu izveidošanas iespēja un citi labumi.