Ir daudzi iemesli, kādēļ atvērt bankas kontu ārzemēs. Pirmkārt, konfidencialitāte un drošība. Ne visi ir gatavi pilnīgai atklātībai un pēdējā laikā vairākas bankas Latvijā ir aizvērušās. Otrkārt, vēlme izvietot savus līdzekļus ārpus Latvijas jurisdikcijas. Treškārt, vajadzība atvērt kontu maksimāli ātri, jo nav noslēpums, ka šobrīd jaunam uzņēmumam vai biedrībai konta atvēršana var prasīt pat vairāk kā 1 mēnesi. Tāpat ir uzņēmumi, kuriem kredītiestādes slēdz kontu vai vispār nav gatavas to atvērt, aizbildinoties ar dažādiem ieganstiem un ar problēmām mēdz saskarties arī privātpersonas. Visās šajās situācijās pastāv alternatīva – konts ārzemēs.

Kā atvērt kontu ārzemju bankā?

Pirms atvērt kontu citā valstī ir svarīgi, lai tas būtu a) ātri, b) zemas konta atvēršanas un apkalpošanas komisijas, c) iespējams veikt norēķinus un apkalpot kontu internetā, d) IBAN konts ir obligāts, jo nodrošina, ka maksājumi ES ietvaros notiks ļoti ātri.

Visus iepriekš minētos labumus Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem teorētiski varētu mēģināt nodrošināt ikviena cita ES banka ārzemēs, bet tikai teorētiski. Lai arī ES Noteikumi nosaka, ka ārvalstu bankas nevar atteikt konta atvēršanu tikai tāpēc, ka nedzīvo konkrētā valstī, praksē tomēr tiek likti dažādi šķēršļi. Šī iemesla dēļ atliek lūkoties uz progresīvākiem risinājumiem, kas ļauj atvērt bankas kontu internetā dažu minūšu laikā. To piedāvā jaunās paaudzes bankas un elektroniskās naudas iestādes. Apskatīsim divus piedāvājumus:


Šobrīd labākais variants konta atvēršanai ārzemēs ir Wise ( parādīt izmaksas>> )

Priekšrocības – pieteikšanās internetā, multivalūtu konta atvēršana 40 valūtās, t.sk. IBAN Beļģijā ir bezmaksas. Nav jāmaksā komisija par konta apkalpošanu. Var pasūtīt maksājumu karti (5 GBP), ko lietot Latvijas veikalos, benzīntankos vai internetā.

Naudas izņemšana no bankomātiem līdz 200 EUR bez maksas..Noguldījumiem virs 15000 EUR tiek piemērota komisija 0,40%. Maksājumi tiek veikti dažu sekunžu līdz dažu stundu laikā, t.sk. no Latvijas uz ārzemēm.

Par uzņēmumu igauņu dibinātais elektroniskās naudas uzņēmums Wise (iepriekš Transferwise) ir reģistrēts Anglijā un šobrīd tā kapitalizācija jau pārsniedz 4,5 miljardus eiro. Pēc Brexit uzņēmums ir izveidojis arī pārstāvniecību Briselē, kur tiek izveidoti konti ES pilsoņiem, kas piesakas konta atvēršanai ārzemēs.

>> Aplūkot Wise piedāvājumu <<.


Otra alternatīva ir Revolut. Aplūkosim tās nosacījumus:

UZŅĒMUMIEM – IBAN konts, ibanka, sākuma komplekts bez apkalpošanas maksas, pārskaitījumu izmaksas 0,00 eur vai 20 centi ES ietvaros. Valūtas maiņa – 28 valūtās. Var izveidot korporatīvās maksājumu kartes, virtuālās kartes. Konta aizsardzība līdz 100000 EUR. Iespēja pāriet uz dārgākiem plāniem ar daudz vairāk iespējām. (Uzticas vairāk kā 250`000 uzņēmumu) Aplūkot piedāvājumu uzņēmējiem

PRIVĀTPERSONĀM  – IBAN konts, Ibanka, bez abonēšanas maksas, tiesu izpildītāji Latvijā netiek klāt, iespēja saņemt bankas karti un veikt maksājumos jebkurā veikalā Latvijā vai norēķināties internetā. Naudas pārskaitījumi uz kontu Latvijā ir bez komisijas maksas. Iespējams pieslēgt arī ApplePay. (Uzticas vairāk kā 10 miljoni lietotāju) Aplūkot piedāvājumu privātpersonām.

*Reģistrācija kontam iespējama ar Google vai e-pastu. Konta atvēršanai nepieciešams jaunākās paaudzes tālrunis (viedtālrunis). 


Konservatīvākiem iedzīvotājiem, kas ir gatavi padziļināt sadarbību ar bankām Latvijā ir iespēja doties uz SEB, Swedbank vai Luminor filiāli aprunāties ar bankas speciālistiem. Iespējams, izdosies sarunāt, ka, atrodoties Latvijā var atvērt kontu kādā no grupas filiālēm ārzemēs. Uzreiz jārēķinās, ka par šādiem darījumiem būs augstākas komisijas maksas un augstāki ikmēneša maksājumi. Pirms to darīt, izmēģiniet atvērt kontu internetā (instrukciju skat. iepriekš). Tas ir bez maksas un ja pakalpojums neapmierina, šādu kontu katrs pats var slēgt jebkurā brīdī.

Trešā alternatīva ir oficiāli pārvākties uz dzīvi ārzemēs vai atvērt uzņēmuma filiāli ārzemēs. Ja tas izdarīts, tad nebūs nekādi šķēršļi atvērt kontu jaunajā mītnes zemē vai valstī, kur veicat uzņēmējdarbību. Lielākā daļa no lasītājiem gan nav gatavi tik radikālam solim, taču vēlas lielāku brīvību un izvēlas vērt vaļā kontu ārzemju bankā. Interesanti, ka pat Latvijas Krievu savienība publiski paziņoja, ka neviena banka Latvijā tai nav gatava atvērt kontu un rezultātā viņiem ir konts Lietuvā.

Vēl pirms dažiem gadiem Latvijā darbojās vācu jaunās paaudzes banka N26, taču pēc neilgas aktivitātes savu darbību Latvijā pārtrauca. Līdzīgi, sākotnēji ļoti aktīvi, bet šobrīd jau daudz klusāk darbojās arī Weststeincard, kuru galvenais bizness ir tieši maksājumu karšu izplatīšana. Ja nopietni apsverat iespēju uzturēt bankas kontu ārzemēs, ir vērts iepazīties detalizētāk, ko piedāvā revolut. Tas ir Anglijā dibināts finanšu uzņēmums, kas šobrīd jau ir saņēmis bankas licenci Lietuvā. Savas konfidencialitātes un cenu politikas dēļ tas ir iemantojis salīdzinoši lielu popularitāti Latvijā.

Ko par konta atvēršanu ārzemēs saka VID?

Latvijā nav likumi vai MK noteikumi, kas noteiktu, ka privātpersonām vai uzņēmumiem Latvijā ir jābūt atvērtam kontam kredītiestādē mītnes zemē. Valsts augstākās amatpersonas jau ir ziņojušas, ka Latvijas banku nesamērīgo prasību dēļ problēmas atvērt kontu ir bijušas pat atsevišķu valstu vēstniekiem. Ņemot vērā šādus paziņojumus, būtu tikai loģiski, ka atvērt kontu ārzemēs izvēlas arī daļa cilvēku, kas dzīvo un strādā Latvijā. Vēl jo vairāk ES ir noteikta brīva preču un pakalpojumu kustība, kā arī pēdējos gados tiek īpaši veicināta brīva finanšu pakalpojumu pieejamība.

Jau šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji izmanto iespēju atvērt kā otro vai primāro kontu internetā ārzemju bankās vai elektroniskās naudas iestādēs un līdz šim neviens par VID pastiprinātu interesi nav sūdzējušies. Tiesa, lielāku privātumu nodrošina pirmais no apskatītajiem uzņēmumiem.

4.6 / 5. 5