Saskare ar tiesu izpildītājiem nav nekas patīkams, taču tādā situācijā agri vai vēlu var nonākt jebkurš. Daudzi domā, ka tiesu izpildītāji redz parādnieku konta stāvokli un var “bloķēt kontu” bankā. Patiesībā šādas pilnvaras viņiem nav, taču tiesu izpildītāji var nosūtīt rīkojumu bankai par parāda piedziņas vēršanu uz jūsu naudas līdzekļiem kredītiestādē un iznākums ir tāds pats. Ko šādās situācijās darīt?

Bankām ir pienākums izpildīt tiesu izpldītāja rīkojumu un tās darbinieki bloķē klienta kontu, tomēr ir kāda nianse. Tiesu izpildītājiem ir problemātiski panākt, ka viņu rīkojumus pilda ārvalstu bankas vai elektroniskās naudas iestādes.

Kura banka nebloķē kontu?

Mēs (portāls Kredit) iesam veikuši izpēti un varam secināt, ka saskaņā ar Civilprocesa likumu visas Latvijā reģistrētās komercbankas ir likumpaklausīgas. Saņemot tiesu izpildītāja rīkojumu par piedziņas vēršanu pret klienta finanšu līdzekļiem, konts tiks bloķēts. Tas nozīmē, ka Citadele, Swedbank, SEB,  Privatbank, Expobank, Luminor, Pasta banka un pat Latvijas pasts pildīs tiesu izpildītāja rīkojumu.

Alternatīva kā apiet vai izvairīties no tiesu izpildītāja uzliktiem ierobežojumiem var palīdzēt bankas konta atvēršana ārzemēs. Šobrīd to var izdarīt 5 – 10 minūšu laikā, neatejot no sava datora. Aplūkosim, kā to izdarīt maksimāli ātri un lēti – 2 veidos.

Kā parādniekiem atvērt kontu citur?

Pasaulē ir daudzas bankas un elektroniskās naudas iestādes, kas ļauj atvērt kontu attālināti, bet pārliecināties par to darbības drošumu, esot Latvijā ir problemātiski. Reklāmās nereti tiek solīti daudzi un dažādi labumi, bet kā ir praksē? Lai noskaidrotu patiesību katram būtu jāriskē ar savu naudu vismaz vienu reizi, bet par laimi bez tā var iztikt. Šobrīd ir parādījusies alternatīva cilvēkiem, kam konts bankā Latvijā nešķiet labākais risinājums

Revolut r Anglijā dibināts uzņēmums, kam šobrīd ir Lietuvā izsniegta bankas licence. Uzņēmums ir spējis piesaistīt jau vairāk kā 8 miljonus klientu, t.sk. arī vairākus tūkstošus no Latvijas. Lielāks privātums un papildus bankas konts ārzemēs ir galvenie iemesli, kādēļ Revolut karte kļūst aizvien populārāka.

Šobrīd Revolut ir saņēmusi bankas licenci Lietuvā, kas tai dod tiesības darboties visā ES. Tas savukārt nozīmē, ka visa klientu nauda (līdz 100 tūkstošiem eiro) ir apdrošināta un to nav iespējams zaudēt arī gadījumā, ja uzņēmums bankrotē. Pieteikties kontam un kartei var internetā un maksājumu karte tiek atsūtīta pa pastu. Par karti (Standarta) nav jāmaksā ikmēneša abonēšanas maksa, ja vien neizvēlēsieties maksas variantus.


Revolut apskats – galvenās priekšrocības

 • Anglijas vai Lietuvas konta numurs;
 • Kartei nav ikmēneša maksājumi;
 • Iespēja saņemt algu 2 dienas pirms algas (ja konts tiek piesaistīts algas saņemšanai);
 • Iespēja iestatīt ģeogrāfiskos ierobežojumus – karti var lietot tikai konkrētā valstī (pasargā no ārzemju krāpniekiem);
 • Iespēja bloķēt savu karti mobilajā aplikācijā vai kontā;
 • zemas komisijas maksas pārskaitījumiem ES;
 • Naudas izņemšana no bankomāta bez komisijas līdz 200 eur.

Trūkumi

 • Zems limits naudas izmaksām no bankomāta var atbaidīt tos, kas pieraduši regulāri izņemt un lietot skaidru naudu. Ja bez skaidras naudas izņemšanas varat iztikt, tad nekādi lieli mīnusi šeit nebūs. Revolut lētajai kartei bez komisijas var izņemt 200 eur, Swedbank 500 eur, pārējām bankām līdzīgi.
 • Revolut ir saņēmis bankas licenci Lietuvā un drīz plāno darboties kā banka arī Latvijā. Tas nozīmē, ka uzņēmums savā jaunajā darbības veidolā būs spiests sniegt informāciju arī valsts uzraugošajām iestādēm (tāpat kā citas Latvijas bankas), kā arī izpildīt tiesu izpildītāju prasības. (Revolut gan mierina, ka visiem jaunajiem klientiem, kas atvērs kontu būs iespēja naudu glabāt bankas depozītu kontā vai elektroniskās naudas iestādes kontā.)

Papildus priekšrocības

Ja kādam ir vajadzīgas vēl papildus iespējas, jārēķinas, ka par to būs jāpiemaksā, bet, iespējams, tas ir tā vērts. Noderīgākie bonusi –  iespēja izņemt lielāku naudas summu no bankomāta bez komisijas, veselības apdrošināšanu ceļojot ārzemēs, lidojuma atcelšanas un bagāžas apdrošināšanu, virtuālās kredītkartes un citi labumi. Par šīm priekšrocībām ir jāmksā, sākot no 8 eur mēnesī un tas ir izdevīgi, galvenokārt, tiem, kas regulāri ceļo vai bieži izņem skaidru naudu no bankomāta.

Kā banka izlemj, cik daudz naudu atvilkt no konta?

Saņemot tiesu izpildītāja rīkojuma banka parādnieka kontu bloķē. Parāda atmaksai banka turpmāk novirzīs visu kontā esošo naudu, taču ir vairāki izņēmumi: Parāda piedziņu nevar vērst uz

 • līdzekļiem minimālās algas apmērā, kas 2019. gadā bija 430 eur;
 • 1/2 no minimālās algas jeb 215 eur, ja parāda piedziņa tiek vērsta pret alimentu nemaksātāju;
 • atlaišanas pabalstu, apbedīšanas pabalstu, vienreizēju pabalstu mirušā laulātajam, valsts sociālajiem pabalstiem, valsts atbalstu ar celiakiju slimam bērnam, apgādnieka zaudējuma pensiju un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu;
 • kompensācijas izmaksām par darbiniekam piederošo instrumentu nolietošanos un citām kompensācijām saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas regulē darba tiesiskās attiecības;
 • darbiniekam izmaksājamām summām sakarā ar komandējumu, pārcelšanu un nosūtīšanu darbā uz citu apdzīvotu vietu;
 • sociālās palīdzības pabalstiem (t.sk. bērnu pabalstiem, sk. zemāk);
 • bērna uzturlīdzekļiem.

Papildus iespēja vecākiem:

 • valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (64,03 eur par katru bērnu. bērniem ir jābūt reģistrētiem algas grāmatiņā vai VID EDS sistēmā).

Lai banka nepārskaitītu to naudas summu, ko rada sociālā nodrošinājuma pabalsts, parādniekam ir obligāti tiesu izpildītājam jāiesniedz rakstisks iesniegums. Tiesu izpildītāji nezina un nepārbauda informāciju par apgādībā esošiem bērniem. Ja iesniegums netiek saņemts, viņi labprāt saņems no parādnieka lielāku summu. Labākais variants kā šo lietu ātrāk nokārtot ir doties vizītē uz tiesu izpildītāja biroju un nokārtot visas formalitātes klātienē.

Uz rakstiskiem iesniegumiem likums paredz viņiem iespēju atbildēt 1 mēneša laikā, bet pa telefonu nekāda sadarbība vispār nenotiek. Ja rodas pretenzijas, ir iespējas sūdzēties valsts institūcijās. Katra sūdzība tiek izskatīta un rada risku zaudēt licenci, tādēļ ir vērts sarunās šo argumentu vienmēr izmantot savā labā.

Kā tikt pie naudas, ja bankas konts ir bloķēts?

Vienu reizi mēnesī parādnieks var vērsties bankā un pieprasīt, lai tā izmaksā kontā atlikušo naudu. Par šo pakalpojumu banka, protams, prasīs komisijas maksu saskaņā ar savu cenrādi. Šī iemesla dēļ daļa parādnieku izlemj, ka labāk ir slēgt aktīvo kontu un turpmāk algu saņemt bankās, kurām netiek klāt tiesu izpildītājs un citi parādu piedzinēji. Cik ilgs laiks paies līdz arī ārzemju bankas sāks ātri ņemt vērā Latvijas tiesu izpildītāju rīkojumus laiks rādīs, taču tas noteikti nebūs tik ātri, kā turot bankas kontu Latvijā.

Vai tiesu izpildītājs var prasīt darba vietai atvilkt parādu no algas?

Jā, saskaņā ar Civilprocesa likumu tiesu izpildītājs vēršas sākotnēji arī pie darba vietas. Darba devējam ir pienākums pārskaitīt tiesu izpildītājam to algas daļu uz kuru neattiecas šajā rakstā minētie ierobežojumi. Pēc tam, kad tas izdarīts nauda tiek ieskaitīta darbinieka bankas kontā.

Šeit gan pastāv risks, ka banka arī ir saņēmusi rīkojumu no tiesu izpildītāja par parāda piedziņu un nauda var tikt ieturēta dubultā. Lai tas nenotiktu parādniekam ir jāinformē tiesu izpildītājs par to algas daļu uz kuriem attiecas apgrūtinājums, t.i. to naudas daļu, ko tiesu izpildītājs nedrīkst saņemt. Tiesu izpildītājam pēc tam ir jādod rīkojums bankai, lai tā nepieļautu kļūdas. Tieši banku kļūdas un/vai komunikācijas problēmas nereti ir galvenais iemesls, kādēļ cilvēki meklē citu banku, kur atvērt kontu.

Kādas ir alternatīvas, ja nevēlos mainīt banku, taču neredzu izeju savai situācijai?

Parādniekiem, kuru kopējais parāds pārsniedz 5000 eur ir tiesības uz maksātnespēju. Tas ir salīdzinoši ātrs veids kā tikt vaļā no visiem parādiem. Jāņem gan vērā, ka maksātnespēja paredz arī kustamā un nekustamā īpašuma pārdošanu. Tajā pašā laikā parāda piedziņa jau sākotnēji var tikt vērsta arī pret parādnieka īpašumiem, līdz ar to šis nav izšķirošs arguments. Ja neesat par šādu iespēju domājuši, noteikti apsveriet. Reizēm noderīga ir arī kredītu apvienošana, taču vairumā gadījumu kreditori nevēlas sadarboties ar klientiem pret kuriem tiesu izpildītāji ir uzsākuši parāda piedziņu.

Otra iespēja ir mēģināt sarunāt ar darbadevēju atalgojumu aploksnē. Lai arī šādu variantu, visticamāk, izmanto daudzi Latvijas iedzīvotāji, tomēr tas ir nelikumīgi un var novest nepatikšanās gan parādnieku, gan darba devēju.

Noderīgas saites

4.7 / 5. 124