Nopirkt nekustamo īpašumu par saviem līdzekļiem vien mūsdienās var tikai retais. Lai palīdzētu jaunajām ģimenēm ar bērniem un speciālistiem valsts ir izstrādājusi speciālu programmu, kas paredz garantijas bankas aizdevumam īpašuma iegādei vai būvniecībai.

Valsts atbalsts nodrošina, ka kredītu mājokļa iegādei var saņemt ģimenes un speciālisti, kuriem nepietiek līdzekļu pirmajai iemaksai. Atgādināsim, ka šobrīd ikviens kreditors pirms aizdot naudu mājas vai dzīvokļa pirkšanai prasa no kredītņēmējiem līdzfinansējumu. Pieņemot, ka īpašuma vērtība ir 60 tūkstoši eiro, aizņēmējiem būtu jānodrošina pirmā iemaksa vismaz 6000 eiro apmērā. Lieki piebilst, ka daudzām ģimenēm šādas summas sakrāšanai ir nepieciešami vairāki gadi, turklāt paralēli viņi ir spiesti maksāt par īpašuma īri, kas bieži pārsniedz ikmēneša kredīta maksājumu apmērus.

Hipotekārā kredīta ar valsts atbalstu programmas nosacījumi ģimenēm

Programma ir ieviesta saskaņā ar 2018. gada 20. februāra MK Noteikumiem Nr. 95 „Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai”. Visu procesu administrē un uzrauga valsts finanšu institucija “Altum”. Programmas ietvaros ģimenēm ar bērniem (vecumā līdz 23 gadiem) ir iespēja pretendēt uz garantijām mājas vai dzīvokļa būvniecībai, pie nosacījuma, ka iegādes un remonta kopējā summa nepārsniedz 200 tūkstošus eiro. Papildus nosacījumi:

  • Maksimālais garantiju termiņš – 10 gadi;
  • Garantiju maksimālais apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē (10% no aizdevuma summas, ja ir 1 bērns, 15% ja 2 bērni, 20%, ja 3 bērni vai vairāk);
  • Garantijas ir iespējams izmantot tikai 1 reizi – 1 aizdevumam (ja kreditors izsniedz aizdevumu iegādei un remontam, abiem kredītiem ir jābūt noformētiem vienā līgumā);
  • Īpašumam, kas sastāv no vairākām daļām ir jābūt fiziski savienotām (māja ar garāžu vai māja ar saimniecības ēku un pirti).

Valsts atbalsts īpašuma iegādei jaunajiem speciālistiem

Jaunajiem speciālistiem ir pieejamas garantijas mājokļa iegādei līdz 20% apmērā no kredīta summas, kura maksimālais apmērs nepārsniedz 50 tūkstošus eiro. Tas nozīmē, ka maksimālās kredīta summas apmērs ir 4 reizes mazāks nekā tiek piedāvāts jaunajām ģimenēm.

Saskaņā ar nosacījumiem par jaunajiem speciālistiem tiek uzskatīti vīrieši un sievietes vecumā līdz 35 gadiem ar iegūtu augstāko vai vidējo profesionālo izglītību. Garantijas tiek izsniegtas uz laiku līdz 10 gadiem. Vienīgais programas trūkums ir salīdzinoši augstā komisijas maksa, kas šajā gadījumā sastādīs 4,8% no garantijas atlikuma. Papildus šai summai ir jārēķina kredīta ikmēneša maksājuma apmērs, kas jāsedz par finanšu līdzekļu piesaisti no bankas.

Statistika liecina, ka līdz 2018. gada 1. janvāri Altum programmu bija izmantojušas jau vairāk kā 7000 ģimenes, bet uz šo brīdi to skaits varētu būt pārsniedzis 10000 ģimeņu. Aizdevumi īpašuma iegādei pamatā tiek izsniegti Rīgā un pieRīgā, bet vidējā kredīta summa ir 610000 eiro. Tas nozīmē, ka reģionos dzīvojošie aizņemas krietni mazākas summas, bet Rīgā dzīvojošie ņem lielākus kredītus. Ģimenes priekšroku dod mājokļiem padomju laikos vai vēl senākās daudzdzīvokļu mājās un tikai 4% aizņemas īpašuma būvniecībai. Šī tendence ir skaidrojama ar augušajām nekustamā īpašuma cenām, kā arī kredītņēmēju vēlmi ievākties jaunajā mājoklī nekavējoties.

 Kā notiek pieteikšanās valsts galvjojumam?

Mājokļa kredīta saņemšanai aizņēmējs sākotnēji dodas uz kādu no bankām, kas ir noslēgušas sadarbības līgumu ar Altum. Izvērtējot jūsu pieteikuimu kredītiestāde var rekomendēt piesaistīt Altum kā galvotāju, taču arī jūs paši varat uzņemties iniciatīvu un ierosināt šo ideju. Galvojuma iegūšanai visas nepieciešamās formalitātes varat nokārtot kredītiestādē. Tas nozīmē, ka uz Altum nemaz nav jādodas. Pēc tam, kad no kredītņēmēja ir saņemts iesniegums un papildus nepieciešamie dokumenti, kas apliecina atbilstību, Altum izvērtēs iespējas izsniegt galvojumu. Atbilde tiek sagatavota 5 darbadienu laikā un to nosūta kredītiestādei. Pozitīva lēmuma gadījumā finanšu institūcija izrakstīs rēķinu bankai un pati to arī apmaksās. Kopumā procedūra ir samērā vienkārša un paver iespējas tikt pie kārotā īpašuma daudz ātrāk un vieglāk nekā tas būtu iespējams bez valsts atbalsta.

 

5 / 5. 2