Stingrāki nosacījumi maksātspējas pārbaudē rada izaicinājumus daudziem kredītņēmējiem. Aizdevēji pirms piešķirt kredītu vēlas pārbaudīt, vai klients būs spējīgs atmaksāt naudu. Kā tas notiek praksē?

Kā tiek izvērtēti kredīta pieteikumi?

Uzņēmumi, kas darbojas ar vērienu ir izveidojuši speciālas datorprogrammas – algoritmus, kas ātri izvērtē klienta kredītreitingu. Pamatinformācija, kas tiek pārbaudīta automātiskajā atlasē ir:

 • ienākumi,
 • nomaksātie nodokļi,
 • kredītvēsure,
 • kredītsaistības,
 • apgādājamo skaits,
 • līdzšinējā sadarbība,
 • citi dati.

Lai pārbaudītu ziņas, tiek izmantoti dati no VSAA, VID datu bāzēm, Latvijas bankas kredītu reģistra, kredītvēstures datu bāzēm, uzņēmuma privātajām datu bāzēm.

Katrā algoritmā ir iestrādāti noteikti kritēriji, kurus izpildot aizdevums tiek piešķirts automātiski. Šādā veidā nebanku kreditori un arī bankas var izsniegt aizdevumus 5 – 15 minūšu laikā.

Ja kredīts nevar tikt piešķirts automātiski, ir iespējami divi tālākie risinājumi – a) datu padziļinātu pārbaudi veic kredītspeciālisti vai b) kredīta pieteikums tiek noraidīts.

To kādus kritērijus un nosacījumus aizdevuma piešķiršanai iestrādāt nosaka pats uzņēmums. Vienlaikus tam ir jāņem vērā valstī noteiktās prasības par maksātspējas pārbaudi. Vajadzības gadījumā kreditoram vēlāk ir jāspēj pierādīt, ka klienta maksātspēja ir izvērtēta pirms kredīta piešķiršanas. Apstākļos, kad tas nav izdarīts, aizdevējam vēlāk var rasties problēmas ar valsts institūcijām.

Kredīts bez datu bāzes pārbaudes

Kreditori Latvijā oficiāli nedrīkst aizdot naudu bez maksātspējas pārbaudes. Lai pārliecinātos par klienta spēju atmaksāt naudu (kredītspēja), tiek pārbaudīti dati arī parādvēstures datu bāzēs. Ja tas netiek darīts, maksātspējas izvērtējums būs ļoti nepilnīgs.

Kuri aizdevēju piedāvājumā ir aizdevumi bez kredītvēstures pārbaudes? Oficiāli tādu nav. Neviens uzņēmums nav ieinteresēts aizdot naudu cilvēkiem, no kuriem nespēs to atgūt. Kredītvēsture atspoguļo potenciālā klienta līdzšinējās darbības, maksātspēju un arī godaprātu. Veco parādu nemaksāšana, regulāri maksājumu kavējumi ir pazīmes, ka aizņēmējs nav līdz galam uzticams. Vai jūs aizdotu naudu cilvēkiem, kuriem neuzticaties?

Kādas ir alternatīvas? Kur aizņemties bez pārbaudes?

Situācijās, kad vajadzīgi aizdevumi bez kredītu vēstures datu bāzes izvērtēšanas atliek privātie aizdevēji.

Privātie kreditori ir turīgi vai bagāti cilvēki, kas ir gatavi daļu savas naudas aizdot citiem. Daži cer šādā veidā nopelnīt, citi, iespējams, grib palīdzēt nepatikšanās nonākušiem līdzcilvēkiem.

Lai arī šādu aizdevēju skaits pa visu Latviju var būt liels, tomēr saprast, kurš no viņiem ir patiess, bet, kurš krāpnieks, nav vienkārši. Vislabāk, ja aizdevumi no privātpersonām tiek ņemti tikai tādās situācijās, kad kreditoru pazīstat personīgi. Draugi, radinieki, darba kolēģi, paziņas viennozīmīgi būs labākais risinājums.

Vai varu aizņemties no sludinājumu portāliem?

Tieši sludinājumu portālos parasti apgrozās visvairāk krāpnieki, kas cenšas izkrāpt komisijas maksu par dokumentu izvērtēšanu. Vispirms viņi prasa atsūtīt informāciju par sevi, pēc tam liek maksāt, bet vēlāk pazūd.

Otrs krāpniecības veids ir internetbankas vai kredītkaršu datu izkrāpšana. Šādi dati var tikt prasīti, lai pārliecinātos, ka konta numurs ir pareizais vai veiktu kādu citu pārbaudi. Piekrītot šādai sadarbībai, jūsu dati tiks izmantoti, lai nopirktu dārgas mantas, paņemtu kredītu, līzingu vai vienkārši izkrāptu naudu.

Tāpat šādi anonīmie vai nepazīstamie labdari mēdz ierakstīt līgumos punktus, kas aizņēmējam vēlāk liek zaudēt savu nekustamo īpašumu (māja, dzīvoklis, zeme, mežs, auto u.c.) Nokavēts rēķins vienu, divas reizes, nesamērīgi procenti vai līgumsods par saistību nepildīšanu. Parāds sāk krāties un pavisam drīz prasība piedzīt naudu tiek iesniegta tiesā. Tiesa nolemj par labu aizdevējam un īpašums tiek atsavināts.

Ātrie kredīti bez pārbaudes

Ātrais kredīts internetā ir pieejams 5 – 15 minūšu laikā visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas atbilst aizdevēju izvirzītajiem kritērijiem. Līdz ar izmaiņām likumdošanā arī ātro kredītu devēji ir spiesti veikt maksātspējas pārbaudes.

Kreditori vairs nevar paļauties tikai uz aizdevuma pieteikumā klienta norādīto informāciju. Lai arī, ievadot datus, kredītņēmēji uzņemas atbildību par nepatiesas informācijas sniegšanu, tomēr ir cilvēki, kas mānās. Piemēram, kredīta anketā tiek norādīts, ka ienākumi ir 1500 EUR mēnesī, lai arī aizņēmējs ir bezdarbnieks vai arī saņem 500 EUR mēnesī.

Pirms gadiem pieciem, desmit nebanku aizdevēji paļāvās uz klientu norādītajiem datiem. Šobrīd viņiem ir obligāts pienākums iegūt apstiprinājumu maksātspējai. Tas nozīmē, ka ātrie kredīti bez kredītu datu bāzes un kredītvēstures pārbaudes nevar likumīgi tikt piešķirti.

Kur dabūt kredītu, ja neviens nedod aizdevumu

Bankas un citi kredītu devēji labprāt sadarbojas ar maksātspējīgiem klientiem. Visvairāk viņi vēlas aizdot lielas naudas summas, uzticamiem klientiem. Ideāli, ja kredīts tiek nodrošināts ar ķīlu, ko vajadzības gadījumā var atsavināt.

Situācijās, kad nezināt, kur dabūt kredītu ir iespējami divi varianti – a) neesat mēģinājuši pieteikties vai b) esat mēģinājušies, bet neviens nav gatavs aizdot. Ar pirmo gadījumu viss ir skaidrs, atliek tikai mēģināt. Otrajā variantā atliek aizdomāties par iemesliem, kādēļ neviens negrib aizdot.

 • Viena grupa cilvēku, kuriem bankas vai citi aizdevēji negrib dot naudu ir cilvēki ar sliktu kredītvēsturi un kavētiem parādiem. Risinājums – jānokārto kavētie maksājumi vai jāatdod vecie kredīti? Jāpalielina ienākumi vai jāatsakās no algas aploksnē un jāsāk saņemt oficiālu algu. Jā, oficiālās algas mēdz būt zemākas, jo par tām tiek maksāti nodokļi, taču tās sniedz sociālās garantijas un ļauj dabūt hipotekāro kredītu mājokļa iegādei. Arī patēriņa kredīts vai auto līzings tiek piešķirts tikai tādiem klientiem, kuru ienākumi ir pārbaudāmi.
 • Otra grupa, kas saņem atteikumu ir daudzbērnu ģimenes vai cilvēki, kuriem ir vairāki apgādājamie. Lai arī ienākumi ir pietiekami augsti, tomēr sadalot tos “uz galviņām” nekas daudz pāri nepaliek. Šādās reizēs risinājums ir a) izvēlēties mazāku kredīta apjomu, b) palielināt atmaksas termiņu, c) palielināt ienākumus vai d) piesaistīt galvotāju vai nodrošināt papildus ķīlu.

Situācijās, kad galvenais atteikuma iemesls ir nepietiekami ienākumi būs jāmeklē citi risinājumi, jo apiet šo ierobežojumu var tikai samazinot savas ambīcijas. Tā vietā, lai pirktu mājokli Rīgā, iegādājieties to kādā mazpilsētā vai ciemā. Izmaksas būs būtiski zemākas un arī kredītmaksājumu slogs būs daudz mazāks.

Ko darīt, ja neviens neaizdod, bet steidzami vajag naudu?

 • Reālākais variants šādās reizēs ir pārdot kādu īpašumu, auto, vērtslietas vai citas vērtīgas mantas, taču ir arī citi risinājumi.
 • Jums ir darbs? Iespējams, darba devējs – priekšnieks var piešķirt avansu vai izmaksāt priekšlaicīgi atvaļinājuma naudu?
 • Vai esat aprunājušies ar draugiem, darba kolēģiem, radiem? Privātpersonas drīkst aizdot naudu viena otrai, turklāt bez procentiem.
 • Aizdevēji, kas piešķirs kredītu nepārbaudot maksātspēju vai kredītvēsturi prasīs, ko citu. Šādās reizēs viņi gribēs, lai ieķīlājat īpašumu vai vismaz auto. Vai esat gatavi to darīt? Protams, draugi un radi to nedarīs, bet citi privātie kreditori prasīs.
 • Visbeidzot ir laiks paaugstināt kvalifikāciju un sākt pelnīt vairāk. Ja aizņemties vajag steidzami, šis padoms nelīdzēs, bet ilgtermiņā tas noteikti būs noderīgi. Piekritīsiet, arī jūs, visticamāk, nebūtu gatavi kādam aizdot naudu, ja nebūtu pārliecība, ka viņš atdos parādu. Ar kreditoriem ir līdzīgi, tādēļ kredīts bez ienākumu vai kredītvēstures pārbaudes Latvijā cilvēkiem, kas piesakās aizdevumam internetā vai klātienē netiek piešķirts.

4.6 / 5. 5