Latvijā reģistrētās kredītiestādes apkalpo absolūti lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju un šādā veidā ik mēnesi komisijas maksās iekasē miljoniem eiro. Ja agrāk dažādu rēķinu apmaksa tika veikta caur pastu, tad šobrīd vairums maksājumu noris tikai caur bankām. Uz pastu dodas tikai pensijas vecuma iedzīvotāji vai cilvēki, kam nav pieejams internets vai ir tikai skaidra nauda.

Viens no veidiem kā mazināt komisijas maksās atstātās naudas summas ir atteikties no automātiskajiem maksājumiem. Lai arī tas ir ērti, tomēr jebkurš automātiskais  maksājums automātiski nozīmē samaksāt vairākus desmitus centu kredītiestādei par pakalpojumu sniegšanu. Papildus jāņem vērā, ka arī par kredīta noformēšanu internetbankā vai klātienē kredītiestādes filiālē parasti tiek prasīta komisijas maksa. Savukāt praktiski visi Latvija ātro kredītu aizdevēji vismaz pirmajā reizē uz laiku līdz 30 dienām jaunajiem klientiem nekādu komisijas maksu neprasa. Ja termiņš tiek nokavēts, tad, protams, ir jāmaksā papildus, bet no tā var izvairīties.

Otrs veids, kā ietaupīt uz banku komisijas maksām ir veikt naudas pārskaitījumus vienas bankas ietvaros. Piemēram Swedbank ietvaros maksājums uz citu Swedbank kontu Latvijā ir bez maksas, savukārt maksājums uz citu banku izmaksā 0,36 eur. Ja mēnesī veicat 20 maksājumus uz citu banku, tad komisijās bankai par šādu pakalpojumu samaksājat 7,20 eiro. Ņemot vērā, ka Swedbank ir aptuveni 1 miljons klientu varat paši izsecināt, cik daudz naudu tā nopelna no komisijām vien.

Trešais veids kā ietaupīt – pārbaudīt konta atlikumu tikai aplikācijā, internetbankā vai vismaz savas bankas bankomātā. Sen ir pagājuši tie laiki, kad draudzīgo bankomātu tīklā varēja aplūkot komisiju savam kontam bez maksas. Šobrīd bez papildus izmaksām to var izdarīt tikai savas bankas ietvaros vai internetā.

Ceturtkārt, izņemot naudu no kredītkartes, nevis debetkartes banka vienmēr prasa komisijas maksu. Komisijas maksas apmērs parasti ir robežās no 1 – 2 eiro, bet pie lielākām summām var būt arī lielāks. Pārbaudiet informāciju par izmaksām savas bankas cenrādī.

Jebkuri finanšu pakalpojumi, t.sk. auto līzinga izvēle vienmēr būs saistīta ar papildus izmaksām. Vairumā gadījumu banka  par līzinga noformēšanu prasīs vairākus desmitus vai pat simtus eiro vai noteiktu procentu no darījuma noformēšanas. Tas nav patīkami, bet, ko darīt, ja ar savu naudu vien ir par maz, lai iegādātos automašīnu. Atliek vien pietikt aizdevēja nosacījumiem vai ilgi krāt pašam un pārvietoties ar sabiedrisko transportu. Situācijās, kad tiek pirkts mājoklis uz parāda komisijas maksa ir vēl būtiski lielāka un piemēram 50 tūkstošus eiro lielam kredītam var sasniegt 1000 eur un vairāk. Lai izvairītos no šādiem milzīgām papildus izmaksām, ir vērts apstaigāt vairākas kredītiestādes, lai saprastu, kurš no pakalpojumu sniedzējiem piedāvā izdevīgākus nosacījumus.

Pēdējā iespēja ietaupīt naudu bankā ir atteikties no liekām bankas maksājumu kartēm. Piemēram, par kredītkartes izmantošanu gadā ir jāmaksā 10 līdz 20 eiro. Ja karte stāv nevajadzīga un tikai kā rezerve, tad sanāk, ka uzdāvinat bankai 20 eiro gadā. Mēs pieņemam, ka ir vairāki veidi, kā jūs šos līdzekļus varat iztērēt labākiem mērķiem. Atliek tikai rīkoties un atteikties no nevajadzīgiem pakalpojumiem, kā arī pielikt nelielas pūles, lai mazinātu bankām uzdāvināto līdzekļu apjomu. Atcerieties – kas santīmu nekrāj pie lata netiek.

4.3 / 5. 4