Vai esi kādreiz iepircies internetā, varbūt plāno darīt?
Viena no populārākajām iespējām, lai samaksātu par precēm vai pakalpojumiem tiešsaistē ir bankas karte. Lai samaksātu tiks prasīts arī CVV kods, bet kas tas ir? Angliski CCV atšifrējas kā “card verification value” un ar tā palīdzību maksājuma saņēmējs vai maksājumu terminālis var piekļūt informācijai par kartes atlikumu.
Praktiski katram Latvijas iedzīvotājam mūsdienās ir viena vai vairākas bankas maksājumu kartes. Daļa no tām ir kredītkartes (banka ļauj tērēt overdraftu, t.i. vairāk nekā jums pieder), bet lielais vairums, tomēr ir debetkartes.
Izpratnē par to, kas ir CVV kods bankas kartes veidam nebūs nozīme. Tām visām priekšpusē ir norādīts a) kartes numurs, b) lietotāja vārds, c) derīguma termiņš.
Kur ir CVV kods?
- CVV numurs ir jāmeklē maksājumu kartes aizmugurē, kur redzama gara skaitļu kombinācija.
- CVV kods ir jau pieminētās skaitļu kombinācijas pēdējie trīs vai retāk četri skaitļi.
Vai CVV kods ir jāsargā no citiem?
Ilgu laiku, zinot kartes numuru un CVV kodu bija iespējams norēķināties par precēm un pakalpojumiem. Ja karte vai tās dati tika nozagti, bija iespējams zaudēt savu sūri, grūti pelnīto naudu.
Par laimi Latvijā šāda situācija vairs nav iespējama. Tagad ES spiediena rezultātā ir ieviesta prasība verificēt darījumus ne tikai ar CVV kodu, bet arī citu verifikācijas līdzekli – SmartID, kodu kalkulators vai citām metodēm. Tajā pašā laikā, iepērkoties kādā internetveikalā no sava profila atkārtoti, šāds kods var netikt prasīts.
Lai būtu pavisam droši, glabājiet savu CVV kodu vietā, kur tam citi nevar piekļūt un nedodiet savu bankas maksājumu karti trešajām pusēm.
Iespējams, nākotnē, kad tehnoloģijas attīstīsies maksājumu kartes izzudīs un CVV būs zudis artefakts. Tā vietā varētu nākt norēķini ar mobilo telefonu, biometriskajiem datiem, kriptovalūtām vai citām iespējam, kas līdz šim vēl nav apzinātas.