Latvijā aizvien populārākas kļūst dažādas kredītlīnijas. Tajā pašā laikā lielākā daļa Latvijā vispār nemaz nesaprot, kas ir kredītlīnija un kādas saistības paredz. Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir vērts apskatīt pašus piedāvājumus un to nosacījumus. Patlaban visi uzņēmumi, kuros tiek piedāvāta iespēja pieteikties kredītlīnijai norāda, ka pieejamās summas apmērs ir elastīgs. Tas nozīmē, ka katram klientam tiek noteikts savs individuāls limits ar pieejamo naudas summu. Praksē tas nozīmē, ka, lai arī reklāmā tiek solīta kredītlīnija līdz 3000 eur reālā dzīvē cilvēks, kura ienākumi ir 700 eiro mēnesī šādu summu nevarēs saņemt. Tas nozīmē, ka aizdevuma apmērs ir atkarīgs no klienta ienākumiem. Papildus vienmēr tiek vērtēta arī kredītvēsture, ko var iegūt dažādās parādnieku datu bāzēs. Naudas aizdošana nav joka lieta un kreditori vēlas savu aizdoto naudu saņemt arī atpakaļ, tādēļ finansējuma piešķiršana tiek rūpīgi izvērtēta.

Kā paskaidrot bērnam, kas ir kredītlīnijas ?

Labākais veids, kā saprast šī finanšu pakalpojuma būtību, ir salīdzinot to ar kredītkarti. Lai arī Latvijā lielākā daļa sauc parastās maksājumu kartes (debetkartes) par kredītkartēm, tomēr tas nav pareizi. Kredītkarte tiek piešķirta ar individuālu limitu, kuru var izmantot pēc saviem ieskatiem. Procenti tiek aprēķināti katra mēneša pirmajā datumā. Tātad kredītlīniju var pielīdzināt kredītkartei. Ja limits ir 300 eiro, tad šos 300 eiro arī vari tērēt pēc patikšanas, tikai jāatceras, ka nauda būs arī jāatmaksā.

Mūsdienās kredītkaršu limitam, kas tiek atmaksāts tā paša mēneša laikā netiek prasīti procenti, bet nebanku aizdevēju piedāvātajām kreditēšanas līnijām nosacījumi ir stingrāki. Komisijas maksa šajā gadījumā ir jāsedz gan par naudas izņemšanu, gan kā procenti no izņemtās naudas daudzuma. Tiesa, lai piesaistītu klientus, pirmajā reizē par kredītu līnijas izmantošanu procentus var arī neprasīt, bet tas ir īstermiņa labums.

Bērnam, kurš ir pavisam mazs, var stāstīt, ka kredītlīniju var pielīdzināt aizņemšanās procesam. Piemēram, es tev iedodu trīs ābolus uz divām dienām. Pēc trīs dienām tev ir man jāatdod atpakaļ četri, vismaz tikpat labi āboli. Tā ir kā dalīšanās, taču kreditori, protams, nav tik draudzīgi un vēlas nopelnīt. Rezultātā tiem, kas kavē maksājumus tiek prasīta papildus komisijas maksa vai procenti un darījums strauji kļūst neizdevīgs. Ja ābolu neatnešanu mēs viens otram piedotu, tad uzņēmējdarbībā tāda pretimnāksāna netiek izrādīta. Tagad, kad esi noskaidrojis, kas ir kredītlīnija, apskati priekšrocības un pārdomā, vai tas ir tā vērts. Par jebkuru aizdevumu ir jāmaksā, tikai jāvertē, kurš ir piemērotāks un lētāks.

Kredītlīnijas priekšrocības ?

  • Iespēja zināt savu kredītlimitu.
  • Iespēja izņemt papildus naudu tieši tad, kad vajadzīga (noteiktā limita ietvaros).
  • Nav jāmeklē, kur aizņemties, kad vajag dabūt kredītu tūlīt un tagad.
  • Lielāka brīvība – zināmi nosacījumi, kuru ietvaros var rīkoties.
  • Procentu likmes daudzos gadījumos zemākas nekā parastiem ātrajiem aizdevumiem.

4.6 / 5. 11