Ņemot aizdevumu, lielākā daļa vismaz uz brīdi aizdomājas par to, kas notiks, ja nespēs segt ikmēneša maksājumus. Saskaņā ar kredītlīgumu šādās situācijās aizņēmējam ir jāturpina pildīt saistības, t.i. jāturpina maksāt. Ko darīt situācijās, kad rodas pārejoša darba nespēja, tiek pilnībā zaudētas darba spējas vai kredītņēmējs zaudē dzīvību ? Ja paņemts kāds īstermiņa aizdevums vai ātrais kredīts uz vienu mēnesi, tas var nebūt sevišķi būtiski, taču ir arī citi kredītu veidi. Piemēram, aizdevums mājokļa iegādei vai hipotekārais kredīts paredz saistības uz vairākiem gadiem vai pat gadu desmitiem un arī kredīta summa var pārsniegt vairākus desmitus vai pat simtus tūkstošus eiro. Lai kredītņēmējs pasargātu sevi un ģimenes locekļus Latvijā vairākos uzņēmumos un bankās ir ieviests pakalpojums – kredīta apdrošināšana.

Kredītu apdrošināšana ļauj apdrošināties pret pārejošu darba nespēju, pilnīgu darba nespēju un dzīvības zaudējumu. Pirmajā gadījumā apdrošinātājs sedz saistības pret kreditoru līdz brīdim, kamēr tiek atjaunotas darba spējas, otrajā un trešajā variantā apdrošinātās pilnībā sedz visu kredīta atlikumu. Izvēloties šo pakalpojumu ir jārēķinās, ka ikmēneša rēķinam papildus tiks pieskaitīta maksa par kredīta apdrošināšanu. Maksājuma lielums būs atkarīgs no aizdevuma summas, termiņa un izvēlētajiem riskiem. Piemaksājot papildus ir iespējams apdrošināties arī pret piespiedu bezdarbu, t.i. darba zaudēšanu pēc darba devēja uzteikuma. Ja no darba aiziesiet pats, jārēķinās, ka tas nebūs apdrošināšanas gadījums un kredītsaistības būs jāturpina segt arī turpmāk. Šobrīd iespēja izvēlēties aizdevuma apdrošināšanu ir brīvprātīga, taču mūsu skatījumā būtu labi šo procedūru noteikt kā obligātu visiem kredītņēmējiem. Tas ļautu samazināt izmaksas un pasargātu cilvēkus no riska zaudēt īpašumu dažu nenokārtotu maksājumu dēļ. No otras puses, ne jau vienmēr apdrošinātāji ir balti un pūkaini. Lai pasargātu sevi no riska noslēgt nepārdomātu apdrošināšanas līgumu, ir svarīgi to rūpīgi izlasīt un vajadzības gadījumā piedāvāt savas izmaiņas.

Ja Jūs esat viens no tiem cilvēkiem, kas ir paņēmis aizdevumu pirms treknajiem gadiem, iespējams, Jums ir vērts izvērtēt, ko piedāvā pārkreditācija vai kredītu apvienošana. Izmantojot šo variantu, ir iespējams pārfinansēt saistības pie cita kreditora vai bankas un tādējādi samazināt ikmēneša maksājuma apmēru. To ir iespējams izdarīt arī tad, ja neapmierina sadarbība ar pašreizējo kreditoru, taču jārēķinās, ka par pārfinansēšanu ir jāmaksā papildus, kas ne vienmēr būs izdevīgi tiem, kuru kredīta atlikums ir salīdzinoši neliels.

4.7 / 5. 7