Kredītkaršu izmantošana privātpersonām var būt noderīgs līdzeklis ikdienas vajadzībām, bet ir būtiski izmantot tās pareizi. Ar to palīdzību reizēm var saņemt dažādas atlaides par precēm vai pakalpojumiem, taču tas nav galvenais. Nepārdomāti izmantojot kredītkarti, negatīvās sekas varat just pat vēl daudzus gadus. Piemēram, reizēs, kad vēlaties izmantot kādu no Latvijas kreditoru top piedāvājumiem varat palikt ar garu degunu, ja nebūsiet pievērsuši pienācīgu uzmanību kredītkaršu parādiem un to atmaksas nosacījumiem. Mūsdienās kreditēšanas vēsture ir ļoti nozīmīgs faktors kredīta pieteikuma izvērtēšanā un šajā kategorijā ietilpst banku izsniegto maksājumu karšu saistības. Šī iemesla dēļ nav nekāds brīnums, ka sabojāts kredītreitings nereti ir galvenais iemesls, kādēļ tiek atteikts aizdevums cilvēkiem, kas vēlas iegādāties sev jaunu māju, automašīnu vai zemi uz nomaksu.

Turpinājumā apskatīsim dažas situācijas, kurās nepārdomāta jeb nepareiza rīcība var novest pie būtiskām problēmām tuvākā nākotnē.

  1. Ievērojiet naudas atmaksas termiņu

Praktiski ikviena banka vai uzņēmums, kas izsniedz kredītkarti privātpersonām Latvijā ir paredzējis, ka noteiktā laika periodā naudu var atmaksāt bez procentiem. Termiņi ir dažādi un var būt līdz tekošā mēneša 30-tajam datumam, līdz nākamā mēneša 15-tajam vai 30-tajam datumam. Ja nevēlaties maksāt procentus par kredītlimita izmantošanu, atmaksājiet naudu savlaicīgi un ietaupiet. Arī situācijās, kad jāveic lielāki pirkumi un visu summu atmaksāt laikus nevarat, centieties nenokavēt termiņu pēc kura jau tiek sākti rēķināti soda procenti par saistību nepildīšanu.

Ilgstoši nenomaksāti parādi, lai arī ļauj aizdevējam gūt papildus peļņu procentu veidā, tomēr daudz ko pasaka par pašu klientu. Pirmkārt, šāds klients nav gana apzinīgs, lai pildītu saistības. Otrkārt, iespējams, viņa reālie izdevumi ir lielāki nekā tas oficiāli atzīst un šī iemesla dēļ gluži vienkārši nav spējīgs izpildīt saistības. Abos variantos šāds novērojums var kalpot par ieganstu, lai atteiktu naudas aizdošanu lielākiem mērķiem.

2. Rūpējieties par kredītkartes datu drošību

Ir cilvēki, kas izmanto kredītkarti tikai ārkārtas situācijās, kas ir pieņemami. Slikti ir glabāt kredītkarti kopā ar visiem pieejas kodiem vienā vietā. Ja garnadzis tiks pie šīs informācijas, viņš varēs izņemt lielas naudas summas no bankomāta (jūsu limita ietvaros) vai arī varēs veikt lielus pirkumus tuvējā veikalā, pasūtīt aviobiļetes var preces internetā. Jebkurā gadījumā par šo faktu jūs uzzināsiet tikai pēc kāda laika, ja vien aizdevējs neierobežos konta darību dēļ netipiski lielas aktivitātes. Pēdējā variantā tiks nodrošināts, ka netiek iztērēts viss kredītlimits. Ja ierobežojums netiek uzlikts, tad par kredītkaršu tēriņiem uzzināsiet tikai tad, kad aplūkosiet konta bilanci internetbankā vai saņemsiet zvanu par neizpildītām saistībām.

3. Pārāk daudzu kredītkaršu izmantošana

Latvijā nav sevišķi populāri izmantot vienlaikus daudzas kredītkartes un vairums cilvēku izmanto tikai vienu vai dažas. Diemžēl ir cilvēki, kas paļaujas uz reklāmu aicinājumiem un paņem vairāk kartes nekā var izmantot vai atļauties. Tas ir slikti vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, par katru kredītkarti ir jāmaksā komisijas maksa – vismaz 10 – 15 eur gadā. Otrkārt, negatīva bilance (nenomaksāts kredīts) vienmēr rada papildus izdevumus, jo ir jāmaksā procenti par finanšu līdzekļu piesaisti. Rezultātā var nonākt situāicjā, kad viena maksājumu karte tiek izmantota citas parādu segšanai. Atmaksāt parādus ar aizņemtu naudu ir slikta prakse un nereti noved pie vēl lielākiem parādiem.

Kopsavilkums par kredītkaršu izmantošanas paradumiem

Ikviena kredīktarte var būt noderīga, taču ir svarīgi ievērot šajā rakstā ietvertos padomus, lai pasargātu sevi no dažādām nepatikšanām. Situācijās, kad nepieciešams aizņemties papildus naudu daudz izdevīgāk parasti ir aizņemties pie aizdevēja, kas piedāvā kredītus konkrētām vajadzībām. Patēriņa, auto, hipotekārais vai studiju aizdevums – katrs no tiem ir paredzēts noteiktam mērķim, līdz ar to izmaksām būtu jābūt zemākām. Ne vienmēr tas gan atbilst patiesībāi tādēļ katram patērētājam ir pienākums pašam rūpīgi sekot izmaksām un vērtēt dažādus variantus. Nemēģiniet uzstādīt Ginesa rekordu, paņemot visas iespējamās kartes. Tas ir dārgi, nevajadzīgi un nekādu atzinību ne no viena jūs šādā veidā tāpat neiegūsiet. Ja vēlaties aizņemties internetā īstermiņa vai vidēja termiņa vajadzībām, Kredit.lv sākumlapā varat atrast daudzus piedāvājumus no kuriem daļai ir spēkā akcijas nosacījumi.

4.3 / 5. 4