Iegādāties nekustamo īpašumu, izmantojot aizdevumu, izvēlas daudzi Latvijas iedzīvotāji, kas uzskata, ka kredīts dzīvokļa iegādei ir prakstiski vienīgā iespēja kā tikt pie sava īpašuma. Daudzos gadījumos tā ir taisnība, jo iekrāt naudu mājokļa pirkšanai var tikai daudzu gadu laikā, bet ne visi ir gatavi tik ilgi gaidīt. Paņemot patēriņa kredītu var dabūt līdz 10000 eur, taču tas ir par maz, pērkot dzīvokli. Arī procentu likmes šāda tipa aizdevumiem ir krietni augstākas nekā pērkot īpašumu uz nomaksu. Šī iemesla dēļ pēc piemērota dzīvokļa atrašanas vai jau pirms tam ir vērts doties uz banku, lai noskaidrotu savas iespējas saņemt finansējumu darījuma norisei.

Kā saņemt kredītu dzīvokļa iegādei?

Lai saņemtu aizdevumu, klientam ir pašam jānodrošina līdzfinansējums vismaz 10% apmērā no īpašuma pārdošanas cenas. Noskaidrot savas kredits-dzivokla-iegadeiiespējas saņemt kredītu var jebkurā bankas filiālē vai savas bankas internetbankā. Atbilde par pieejamās summas apmēru parasti tiek sniegta vienas nedēļas laikā. Apstākļos, kad klienta maksātspēju nav iespējams objektīvi novērtēt pēc sniegtās informācijas, tiks lūgts iesniegt papildus dokumentus, kas apliecinās sniegtās informācijas patiesumu. Būtiski ņemt vērā, ka aizdevējs vērtē ne tikai ienākumus, bet arī izdevumus, kredītsaistības, kredītvēsturi un citu informāciju klienta bankas konta izrakstā. Tiem, kas ikdienā bieži spēlē azartspēles, pieraduši ņemt ātros kredītus vai tērē daudz naudu izklaidēm un alkoholam nosacījumi būs neizdevīgāki vai sadarbība tiks atteikta.

Kad dzīvoklis atrasts, banka lūgs sagatavot tā novērtējumu. Īpašumiem Rīgā, kas atrodas standarta projektētos namos vērtējums reizēm tiek veikts attālināti. Šādu īpašumu cena ir samērā līdzīga un atšķirības atkarīgas no nolietojuma, remontā izmantotajiem materiāliem un ēkas kopējā tehniskā stāvokļa. Daudzzīvokļu mājokļi, kuru īpašnieki vai pašvaldība ir veikusi to siltināšanu un/vai renovāciju maksās dārgāk nekā dzīvokļi citos īpašumos.

Atsevišķos gadījumos, kad banka nav ar mieru sadarboties, taču vajadzība pēc jauna dzīvokļa ir ļoti steidzama, ir jāizvērtē arī citi varianti. Ja ienākumu apmērs nav pietiekams, lai vienotos ar kredītiestādi daļa izvēlas ieķīlāt savu pašreizējo īpašumu – māja, zeme, dzīvoklis. Kredīts pret nekustamo īpašumu, protams, ir dārgāks kā hipotekārais aizdevums, taču lētāks nekā daudzi citi aizdevumu veidi. Šo variantu nereti izvēlas cilvēki, kuriem vajag papildus naudu, bet nav vēlme izmantot banku pakalpojumus. Tas, protams, ir saprotami, jo krīzes periodā ne visas bankas izrādīja tik lielu pretimnākšanu saviem klientiem kā varētu vēlēties. Kredītņēmēji, kas iznesa krīzes smagumu uz saviem placiem ir par to apvainoti un labprātāk maksā vairāk, taču nesadarbojas ar komercbankām. Šādai pieejai var būt savi plusi, taču būtu rūpīgi jāvērtē, vai kredītiestāžu piedāvājums tomēr nav izdevīgāks.

Vai pirkt dzīvokli kredītā ir izdevīgi?

Rīgas iedzīvotāji, kas nomā īpašumu nereti uzskata, ka izdevīgāk ir dzīvokli nopirk kredītā uz daudziem gadiem, nevis maksāt par tā īri svešiem cilvēkiem. No vienas puses, tā ir taisnība, taču tikai pie nosacījuma, ka pirkums tiek veikts izdevīgā brīdī. Ja kredīts dzīvokļa iegādei ir paņemts brīdī, kad īpašumu tirgus ir pārkarsēts, var izrādīties, ka kārotā ietaupījuma vietā tiek būtiski pārmaksāts. Tie, kuri nopirka dzīvokli uz nomaksu 2007. – 2008. gadā joprojām kož pirkstos, jo īpašumu vērtība joprojām ir būtiski zemāka nekā nekustamo īpašumu burbuļa augstākajā punktā. Šobrīd cenas pakāpeniski kāpj, taču piedāvājumu klāsts ir salīdzinoši zems, lai arī bankas piedāvā samērā izdevīgus nosacījumus. Cilvēki ir kļuvuši gudrāki un vairs nav gatavi aizņemties uz 30 vai 40 gadiem, jo drošība par savu darbavietu un nākotni kopumā vairs nav tik liela kā agrāk.

Paņemot aizdevumu, ik mēnesi Jums būs jāmaksā noteikts maksājums, no kura nebūs iespējams atkāpties. Dažādas papildus iespējas – kredītbrīvdienas, maksājumu samazināšana un pārkreditēšana ir iespējamas, taču tās visas ir papildus izmaksas. Ja neesiet droši par savu nākotni un iespējām pelnīt tuvāko 10 – 20 gadu perspektīvā, vai plānojat dzīvot ārzemēs, iespējams, ka pirkt dzīvokli kredītā nav labākais variants. Ja plānojat aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savas finansiālās iespējas  atmaksāt aizdevumu līgumā noteiktajā periodā un izlasiet atsauksmes par kreditoriem. Aizņemieties atbildīgi.

5 / 5. 2