Finanšu pakalpojumu tirgus Latvijā ir piedzīvojis strauju attīstību. Privātpersonām šobrīd ir pieejami dažādi aizdevumu varianti – kredītlīnija, patēriņa kredīti, kredītkartes, sms kredīti un ātrie aizdevumi, mājokļa kredīti. Kad vajag naudu, cilvēki uzņemas saistības, taču ir situācijas, kad labie nodomi var sabrukt kā kāršu namiņš. Ir labi, ja viss nav zaudēts un ienākumi samazinās tikai īstermiņā. Noteiktos gadījumos palīgā var nākt aizdevuma refinansēšana un kredītu apvienošana. Izmantojot šo pakalpojumu, pastāv iespēja samazināt ikmēneša maksājumus, pie nosacījuma, ka saistību apmērs ir pietiekami liels.

Kādos gadījumos kredītu apvienošana var būt izdevīga

Katram no mums ir sava pieredze, taču kopumā kredītu apvienošanu visbiežāk izmanto cilvēki, kas nepieciešams pārfinansēt vienu vai vairākus kredītus ar kavētiem maksājumiem. Otra grupa ir aizņēmēji, kam nav kavēti maksājumi, taču ir vēlme ietaupīt naudu, atrodot lētāku kredītdevēju. Ir labi, ja piederat pie otrās grupas, jo pildīt saistības savlaicīgi vienmēr ir izdevīgāk nekā kavēties līdz pēdējam.

  1. Samazinās ienākumi

Darba zaudēšana, pārejoša darba nespēja (slimība, operācija), invaliditāte, atalgojuma samazināšanās, bērna piedzimšana un nepieciešamība strādāt mazāk – visi šie scenāriji ir saistīti ar ienākumu samazināšanos. Ja iepriekš ir paņemts aizdevums, kredītsaistības nekur nepazūd un ir jāturpina maksāt. Vieniem tie būs 100 eiro mēnesī, citiem 500 eiro un vairāk. Kad problēmām ir tikai īslaicīgs raksturs, iespējams, ir vērts vienoties ar kreditoru par īslacīgām kredītbrīvdienām. Diemžēl daļa aizdevēju šādu lūgumu tulko kā riska pieaugumu un automātiski pēc tam paaugstinās Jūsu kredītam procentu likmi.

Otrs risinājums varētu būt kredītu pagarināšana, ko piedāvā īstermiņa aizdevēji, taču ilgtermiņā nebūs liels atspaids. Aizdevuma pamatsumma šādā variantā nepaliks mazāka. Kredītu apvienošana vai pārkreditēšanās pie cita aizdevēja turpretim var sniegt iespēju samazināt procentu likmes un ikmēneša maksājumu. Protams, ja šobrīd ir ļoti labi kredīta nosacījumi, iespējams, Jūs neko labāku neatradīsiet, taču ir vērts mēģināt. Tas viennozīmīgi būs labāk nekā gaidīt līdz pēdējam, jo beigās var atlikt tikai maksātnespēja, kas nav briesmīga, taču nav arī patīkama procedūra.

2. Meklē labāku piedāvājumu

Nebanku kredītu tirgū un arī kredītiestāžu piedāvājumos ir vērojama plašāka mēroga sezonalitāte. Ir gadi, kad procentu likmes visiem ir zemas un ir situācijas, kad kredītu dabūt nevar neviens. Procentu likmes kredītiem Latvijā lielā mērā ietekmē globālā ekonomiskā situācija, taču arī konkurencei vietējā tirgū ir būtiska  nozīme. Kredītņēmējiem, kas ir pieteikušies aizdevumam krīzes brīdī procentu likmes būs augstākas nekā varētu vēlēties. Ja esat viens no šādiem cilvēkiem, apsveriet iespēju pārkreditēties pie cita aizdevēja uz izdevīgākiem nosacījumiem. Pieteikuma izskatīšana ir bez maksas, bet par līguma noslēgšanu parasti ir jāmaksā komisijas maksa. Detalizētas izmaksas Jums pastāstīs kreditors pirms līguma noslēgšanas.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka šobrīd mājokļa kredītiem procentu likmes ir zemākas. Tiem, kas ir ņēmuši patēriņa kredītu, auto līzingu un vēl ir jāmaksā hipotekārais kredīts ir vērts mēģināt atrast vienu aizdevēju, kas ir gatavs apvienot visus kredītus vienā. Fintech uzņēmumi ir izstrādājuši veidus kā ļoti ātri izvērtēt klientu maksātspēju un sniedz atbildi par aizdevuma pieejamību dažu minūšu vai stundu laikā.

3. Nogurums no sekošanas rēķiniem

Jā, katru mēnesi maksāt vairākus rēķinus ir nogurdinoši un nepatīkami. Cilvēkiem, kas internetbankā nav gatavi pieslēgt automātiskos maksājumus, ir iespēja pārfinansēties tikai tādēļ, lai katru mēnesi par kredītiem būtu jāmaksā tikai viens vienīgs rēķins. Mēs iesakam to darīt tikai gadījumos, kad kredītu apvienošanai ir arī finansiāls pamatojums.. Banku darbinieki un arī telefonbankas operatori Jums var sniegt konsultācijas kā pieslēgt automātiskos rēķinus, ja paši to nemākat izdarīt.

4. Aizdevums papildus izdevumiem

Apstākļos, kad Jūsu kredītsaistība un ienākumi ir salāgojami, jaunais kreditors var izlemt Jums piešķirt lielāku aizdevumu nekā pašreizējās saistības. Tas nozīmē, ka iepriekšējie parādi tiek nomaksāti un turpmāk ir jāmaksā viens rēķins, taču papildus tam Jūs vēl iegūstat kredītā papildus naudu citu mērķu realizācijai. Kredītu salīdzinājums ļauj saprast, kādas ir maksimāli pieejamās summas. Pirms aizņemties, salīdziniet vairākus variantus.

Kredītu apvienošana internetā

Refinansēt saistības ir iespējams kredītiestādēs un pie nebanku aizdevējiem. Abi varianti ir labi, taču pēdējie parasti piedāvā ātrāk izvērtēt pieteikumus. Klientam tas sākotnēji neko nemaksā un ir vērts reģistrēties maksimāli daudz vietās, lai saprastu, kurš ir izdevīgākais piedāvājums. Atšķirībā no parastiem patēriņa kredītiem, vienojoties par kredītu refinansēšanu līgums ir jāparaksta klātienē uzņēmuma birojā vai arī tas tiek atsūtīts ar kurjeru.

Kredītu apvienošanas izmaksas ir atkarīgas no termiņa, summas, kredītvēstures un kredītreitinga. Piedāvājuma saņemšana ir bezmaksas, taču līguma slēgšana ir maksas pakalpojums. Komisijas apmērs ir atkarīgs no darījuma summas, taču vienmēr ir noteikta arī minimālā summa. Minimālā likme būs jāmaksā neatkarīgi no tā, vai vēlaties pārfinansēt 3000 eur vai 50000 eur aizdevumu. Apstākļos, kad tiek izsniegta nekustamā īpašuma ķīla, būs vajadzīgs apmaksāt arī notāra pakalpojumus un segt valsts nodevas par hipotēkas nostiprināšanu.

Parādniekiem, kam ir sabojāta vēsture un ir vajadzīga kredītu apvienošana ar kavētiem maksājumiem ir jārēķinas, ka iespēju loks būs mazāks. Kreditori var izrādīt mazāku pretimnākšanu un saņemtie piedāvājumi nebūs tik iepriecinoši kā citiem kredītņēmējiem. Tas gan nenozīmē, ka viss ir zaudēts. Tā kā katrs pieteikums tiek izvērtēts individuāli, ir vērts noskaidrot uz kādiem nosacījumiem aizdevēji ir gatavi ar Jums sadarboties. Piemēram, gadījumos, kad Jums nav aktīvs hipotekārais kredīts vai arī ir pieejams cits nekustamais īpašums sadarbības iespējas būs labākas. Daudz ko noteiks arī nepieciešamā aizdevuma summa, jo apvienot visus ātros kredītus vairumā gadījumu būs lētāk nekā refinansēt vienu liela apjoma mājokļa kredītu. Starp citu kredītu apvienošana parādniekiem ar sliktu kredītvēsturi absolūti lielākajā daļā gadījumu tiek piedāvāta pret nekustamā īpašuma ķīlu, retāk pret auto ķīlu. Nodrošinājuma esamība ir kā papildus garantija, ka turēsiet doto vārdu. Apstākļos, kad tas netiks darīts, kreditoram būs likumīgas tiesības atsavināt nekustamo īpašumu un pārdot to par tirgus cenu, lai atgūtu aizdoto naudu ar uzviju.

Jūs varat atrast papildus informāciju par dažādiem finanšu produktiem portālā KREDIT. Ja plānojat aizņemties, izvērtējiet iespējas atmaksāt un aizņemieties atbildīgi. Kredītu salīdzinājums Jums palīdzēs saprast, kurš no Latvijā pieejamajiem aizdevumiem ir šobrīd izdevīgāks.

5 / 5. 1