Latvijā kredītkartes un debetkartes aizvien vairāk aizstāj skaidru naudu. Norēķināties ar karti šķiet tik ērti un vienkārši. Brīdī, kad bērns ir pietiekami liels, lai spētu uzņemties atbildību un tērēt naudu, daudzi vecāki vēlas, lai bērnam būtu sava personīgā kredītkarte.

Galvenie iemesli, lai piešķirtu bērnam kredītkarti

Iemesli, lai noformētu bērnam bankas karti var būt dažādi, taču ieguvumi ir vairāki:  

·         Iespēja ātri papildināt karti caur internetbanku;

·         Var novērot bērna tēriņus un izdevumus;

·         Var pārbaudīt atlikumu mobilajā telefonā;

·         Bankas karte var kalpot vienlaikus kā atlaižu karte vai skolēna apliecība (ISIC);

·         Lielāka drošība nekā skaidrai naudai (ja ir atslēgti bezkontakta maksājumi, naudu nevar nozagt).

No cik gadiem bērnam var būt kredītkarte?

Latvijā atsevišķās bankās bērns kredītkarti var saņemt jau no 6 gadu vecuma. Vai šis ir īstais vecums, lai to darītu? Diez vai. Sešu gadu vecumā vairums bērnu vēl nespēj tekoši rēķināt, novērtēt naudas vērtību un viņiem nav nepieciešams pašiem neko pirkt. Ja gribat mācīt sešgadniekam naudas vērtību, tad centi un eiro monētas noderēs daudz labāk nekā kredītkarte.

Īstais brīdis bērnam tikt pie savas pirmās kartes varētu būt 9 – 10 gadi. Šajā vecumā jau bērns ir iemācījies rēķināt, nedaudz orientējas preču cenās un var veikt nelielus pirkumus. Tiem, kas vēlas skriet laikam pa priekšu ir iespēja bankā noformēt bērnam debetkarti jau no 6 vai 7 gadu vecuma.

Kas man bērnam jāizstāsta pirms bankas maksājumu kartes došanas?

Maziem bērniem vēl nav izpratne par naudas vērtību vai nepieciešamību to glabāt drošībā. Tā kā bankas maksājumu karte ir elektronisks maciņš arī ar šo naudu ir jāprot atbilstoši rīkoties. Lai bērnam nerastos lieki satraukumi un problēmas, pastāstiet viņiem, kā pareizi rīkoties ar savu kredītkarti:

·         Kartes PIN kods ir jāiegaumē un svešiem to nedrīkst atklāt. Drošības dēļ PIN kodu nevajag pierakstīt un glabāt maciņā vai mobilajā telefonā.  

·         Pirmajā reizē ieliekot karti bankomātā varat nomainīt sākotnējo PIN kodu pret vieglāk iegaumējamu. Izvēlieties tādu kodu, ko bērns viegli atcerēsies, bet citi nevarēs uzminēt.

·         Parādiet bērnam kā izņemt naudu no bankomāta (pirmajā reizē var apjukt);

·         Izstāstiet no kuriem bankomātiem naudu var izņemt bez papildus komisijas maksas;

·         Bankas karte ir jāizmanto tikai iepriekš paredzētiem mērķiem, nevis spontāniem pirkumiem;

·         Parādiet bērnam kā izmantot bankas mobilo lietotni, lai pārbaudītu atlikumu (ja ir mobilais telefons). Tas novērsīs nepieciešamību lieki doties pie bankomāta un dos pārliecību par naudas līdzekļu esamību.

·         Apsveriet iespēju iespējot kartei bezkontakta maksājumus. Tas mazinās iespēju, ka karte tiks atstāta veikala kasē, bet palielinās risks, ka to varēs izmantot kāds cits.

·         Ja karte nozaudēta, obligāti ir jāpastāsta vecākiem, lai garnadži nevar to izmantot savām vajadzībām.

·         Ja zvana sveši cilvēki un lūdz nosaukt kartes datus vai pieejas kodus internetbankai, liec nost telefonu. Banku darbinieki nekad neprasīs šādu informāciju.

·         Iepirkties internetā ir vilinoši, bet vispirms internetbankā ir jāiespējo šāda opcija.

·         Veicot pirkumus ar karti internetā, jāiepērkas tikai uzticamos veikalos un jāskatās, lai izmantotajai mājaslapai būtu derīgs SSL sertifikāts (https, nevis http).

Kopumā ieteikumi ir daudzi. Mums pieaugušajiem tie var šķist pašsaprotami, bet bērnam tie visi būs jaunums. Veltiet laiku, lai iepazīstinātu viņus ar 21. gs norēķinu īpatnībām un vēlāk varēsiet justies droši, ka esat izdarījuši visu kā nākas.

Kuras bankas izsniedz bērniem kredītkartes?

Latvijā ir reģistrēti vairāki desmiti kredītiestāžu, taču ne visas apkalpo privātpersonas. Kredītkarte bērniem un jauniešiem tiek piedāvāta šādās bankās:

·         Swedbank (no 6 gadu vecuma);

·         SEB banka (bērniem no 7 – 17 gadu vecumam);

·         Citadele X smart karte (no 7 – 18 gadiem);

·         Luminor (no 6 gadu vecuma);

·         Luminor PINS (no 12 gadu vecuma, ja vecākiem arī ir šī karte).

Kura no tām ir labākā un izdevīgākā? X smart un PINS noteikti piedāvā dažādus bonusus, bet arī citas banku kartes var slēpt pārsteigumus. Katra banka regulāri rīko dažādas akcijas, lai piesaistītu jaunus klientus. Lai saprastu, kura ir izdevīgāka, pārbaudiet šobrīd aktuālos piedāvājumus kredītiestāžu mājaslapās. 

 Cik maksā bērnu kredītkarte?

Bankas ļoti labi apzinās, ka, jo ātrāk noformēs bērnam maksājumu karti, jo labāk. Izveidojot attiecības savlaicīgi pastāv iespēja, ka tās turpināsies mūža garumā un ļaus bankai no viena klienta nopelnīt tūkstošiem eiro.

Iepriekš minēto iemeslu dēļ bērna kredītkartes vai debetkartes noformēšana ir bez maksas. Savukārt komisijas maksas par tās izmantošanu un atjaunošanu ir līdzīgas kā jebkurām citām bankas piedāvātajām kartēm.

Detalizētu informāciju par kartes izmaksām varat atrast katras bankas cenrādī vai uzzināsiet, sazinoties ar tās klientu apkalpošanas speciālistiem (pa telefonu, čatā vai e-pastā). Savukārt, ja jūs interesē plašāka informācija par šo tēmu un vēlaties noskaidrot, kā atšķiras dažādas kartes, izlasiet “Debetkartes un kredītkartes un Latvijā“. 

 

5 / 5. 2