Kas ir LNKA ?

nebanku kredītu asociācija

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (nebanku kredīti) jeb LNKA dibināta 2010. gadā ar mērķi apvienot Latvijā pārstāvētos nebanku kreditorus. Asociācija atbild par savu biedru interešu aizstāvību, kā arī sadarbojas ar valsts un pašvaldības iestādēm nozarei būtiskos jautājumos. Viens no spilgtākajiem LNKA pārstāvjiem bija tās vadītāja Baiba Fromane, kas vadīja sarunas ar valdību un Saeimu. Organizācijai nenoliedzami bija panākumi, jo tā spēja panākt nozarei daudz izdevīgākus nosacījumus nekā sākotnēji piedāvāja Ekonomikas ministrija. Iepriekš asociācija sevi dēvēja par Latvijas ātro kredītu devēju asociāciju (LAKDA). Šōbrīd tā ir atkal mainījusi nosaukumu, kļūstot par Latvijas alternatīvo finanšu pakalpojumu asociāciju. Nosaukumi mainās, bet būtība nemainās. Asociācijā joprojām ir apvienoti uzņēmumi, kas piedāvā aizdot naudu uz īsu termiņu bez bankas starpniecības. Ja meklējat iespēju aizņemties, ielūkojieties Kredit.lv sākumlapā, kur pieejams aizdevumu salīdzinātājs.

LNKA mērķi un uzdevumi

Jebkuras organizācijas, t.sk. Latvijas nebanku kredītdevēju asociācjas mērķis ir panākt biedru interešu aizsardzību. Lai arī nebanku kredītu asociācija ir ļoti turīga, tā tomēr nav spējīga pilnībā konkurēt ar komercbanku asociāciju. Salīdzinājumam LNKA rīcībā ir vairāki simti miljoni eiro, bet komercbankām ir vairāki miljardi, neskaitot vēl to mātes banku aktīvus. Atšķirīgais ietekmes apjoms rezultējās lielākos ierobežojumus mikro kredītu devējiem, savukārt komercbankām nekādi papildus ierobežojumi netika piespriesti.

Vērts pieminēt arī LNKA centienus informēt iedzīvotājus par atbildīgu aizņemšanos. Finanšu lietpratība ir svarīga, lai spētu pieņemt izsvērtus lēmumus. Ja valsts neveic atbilstošas darbības, lai pasargātu patērētājus, neviens nevar vainot uzņēmējus, kas cenšas nopelnīt. Informācijas kampaņas par atbildīgu aizņemšanos nebija pārlieku plašas, taču tās bija redzamas. To veidošana lielā mērā bija saistīta ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centra mudinājumu vērtēt rūpīgāk klientu maksātspēju. Iedzīvotāji tika mudināti aizņemties atbildīgāk, bet vai tas sasniedza dzirdīgas ausis nav zināms.

Papildus funkcija, ko LNKA veic ir interneta aizdevēju uzraudzību. Cenšoties aizsargāt tirgus daļu, tā vairākkārt ir nākusi klajā ar aicinājumiem, ierobežot nelicencēto kreditoru darbību. Šis aicinājums guva PTAC atbalstu, kā rezultātā arī šaubīgie aizdevēji internetā tika izskausti.

Nebanku kredītu asociācijas pašreizējā darbība

Savas darbības laikā LNKA apvienoja lielāko daļu no nebanku aizdevējiem, nodrošinot, ka nozare spēj runāt vienā valodā. Uzņēmumi, kas šajā organizācijā neiesaistījās nebija lieli zaudētāji, jo baudīja augļus, ko sasniedza nebanku kredītu asociācija sarunās ar valdību un Saeimu. Šobrid Latvijas nebanku kredītu devēju asociācija ir pārtrauksi savu darbu, pārtopot par Latvijas alternatīvo finanšu pakalpojumu asociāciju (LAFPA). Organizācijas nosaukuma maiņa oficiāli netika skaidrota, taču varam pieļaut, ka tas ir darīts ar vēlmi uzlabot nozares reputāciju. Pēdējo mēnešu laikā organizācijas biedru vidū aizvien aktīvāk tiek reklamēti arī ilgtermiņa kredīti un kredītlīnijas iespējas, kas zināmā mērā padara nebanku aizdevējus progresīvākus un klientiem draudzīgākus.

4.7 / 5. 9