Bizness sākas ar ideju, taču ar ideju vien nepietiek. Lai uzsāktu biznesu vienmēr ir vajadzīga arī nauda. Kur ņemt finansējumu biznesa uzsākšanai? Privāts finansējums, aizdevums no bankas, uzņēmumiem vai ģimenes. Varianti ir dažādi, līdz ar to visiem ir iespējas kļūt par uzņēmēju.

Nauda biznesam no bankas

Liela daļa uzņēmēju uzskata, ka vienīgā iespēja ir kredīts bankā, taču tie ir maldi. Iepazīstoties ar kredītiestāžu nosacījumiem kredīta piešķiršanai, komisijām un procentu likmēm, daudzas ilūzijas izgaist.

Bankas primāri vēlas sadarboties ar uzņēmumiem, kas jau ir sevi pierādījuši un vēlas paplašināties. Kredītiestādes īpaši neinteresē jaunie censoņi, kuriem “spīd acis” un ir liela degsme, bet nav pieredze un pašu kapitāls. Bankām ir nepieciešama stabilitāte – pārbaudāmi finanšu rādītāji, operatīvā bilance, regulāra naudas plūsma.

Kādēļ nepietiek tikai ar biznesa ideju? Banku ieskatā jebkurš jaunais uzņēmums ir augsta riska subjekts. Statistika liecina, ka lielākā daļa uzņēmumu neiztur ilgāk par trīs gadiem. Tas nozīmē, ka iespēja zaudēt visu aizdoto naudu, ir būtiski lielāka nekā panākumi.

Lai pārietu nākamajā līmenī ir jāspēj nodrošināt līdzfinansējumu, galvotāju, ķīlu (īpašums, ražošanas līdzekļi, patenti, autortiesības, komercķīla) vai cita veida garantijas, kas liecina par nodoma nopietnību. Tradicionāli priekšroka tiek dota nekustamā īpašuma ķīlai, jo tās vērtību var viegli pārbaudīt, apķīlāt un vajadzības gadījumā arī pārdot.

Jaunajiem uzņēmumiem nav vēl savu īpašumu, ko ieķīlāt, taču tādi var būt dibinātājiem. Vai esat gatavi aizņemties kā fiziska persona? Ieķīlāt savu vai vecāku māju, likt visu uz spēles, lai tiktu pie sākumkapitāla? Daudzi to nevar, līdz ar to biznesa veidošana apstājas vēl īsti nesākusies.

Vai bankās tiek aizdota nauda biznesam bez ķīlas? Nē, taču aizņemties bez nodrošinājuma var privātpersonas. Precīzs pieejamās summas apmērs ir atkarīgs no ikmēneša ienākumiem, taču griesti patēriņa kredītiem ir 15000 EUR. Ja nepieciešams lielāks aizdevums, bez ķīlas neiztikt.

Kopumā naudas aizdošana jaunajiem uzņēmumiem nav kredītiestāžu darbības joma un neatbilst to riska profilam, taču par laimi ir citi finansējuma avoti.

Nebanku aizdevēji

Latvijā ir salīdzinoši daudzi uzņēmumi, kas ir gatavi aizdot naudu juridiskām personām. Pieejamās summas apmērs šeit svārstās līdz 150000 EUR un pat vairāk. Līdzīgi kā bankas arī nebanku kreditori vēlas sadarboties, galvenokārt, ar uzņēmumiem, kas darbojas jau vairākus gadus. Ja esat gatavi nodrošināt nekustamā īpašuma ķīlu, iespējams, ka varat saņemt finansējumu arī jaunai uzņēmējdarbībai. Šis varētu būt noderīgs variants situācijās, kad kredītiestādes nav gatavas aizdot naudu.

Biznesa inkubatori

Biznesa inkubatori nodrošina iespēju saņemt atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Topošie uzņēmumi šeit var saņemt dažādus pakalpojumus jau 6 mēnešus pirms uzņēmuma dibināšanas (pirmsinkubācijas fāze). Savukārt uzņēmumi, kuru vecums nepārsniedz 3 gadus var pretendēt uz līdzfinansējumu līdz 200000 EUR (finansē 50% no pakalpojuma vērtības).

LIAA biznesa ikubatoros tiek līdzfinansēta telpu noma, ražošanas iekārtu iegāde, juridiskie un mārketinga pakalpojumi, testēšana, mājaslapas izstrāde, sertificēšana, izejmateriālu iegāde u.c.

Svarīgi – daļa no finansējuma biznesam tiek nodrošināta arī grantu veidā. Tas nozīmē, ka piešķirtā nauda nebūs jāatmaksā.

Reģistrācija inkubatora ir atkarīga no uzņēmuma reģistrācijas vietas. Vidzemniekiem pieejams inkubators Valmierā, Jūrmalā un vēl šur tur. Zemgaliešiem jādodas uz Ozolniekiem, bet kurzemniekiem uz Liepāju un Ventspili. Ja plānojat darboties radošajās nozarēs, tad neatkarīgi no reģistrācijas vietas varat mēģināt pieteikties inkubatorā Rīgā. Vietu skaits ierobežots, bet atbalstu un konsultācijas var saņemt daudzi.

Privātie investori un biznesa enģeļi

Rietumu pasaulē privātie investori ir ļoti populāri. Tie ir cilvēki, kas spējuši nopelnīt lielu naudu un ir gatavi to ieguldīt jaunu uzņēmumu attīstīšanā. Biznesa enģeļi, lielākoties, izvēlas finansēt uzņēmumus, kuri ir vērsti uz eksportu un sola ārkārtīgi lielu finanšu atdevi.

Privātie investori apzinās, ka šie ir augsta riska darījumi un daļa no ieguldījumiem noteikti tiks zaudēti. Tajā pašā laikā, ja izvirzītos mērķus sasniegs 1 no 5 vai 1 no 10 uzņēmumiem, tad visi ieguldījumi tiks atgūti ar uzviju.

Bez finanšu ieguldījumiem privātie investētāji jaunajiem uzņēmumiem var palīdzēt ar personiskajiem kontaktiem, profesionālām zināšanām un attīstības stratēģijām. Nereti tieši šis pienesums mēdz būt svarīgāks nekā finansiālais ieguldījums, jo mūsdienu pasaulē personīgās attiecības var nozīmēt pat krietni vairāk nekā nauda.

Galvenais mīnuss? Privātie investori, kas iegulda naudu jaunos uzņēmumos vēlas uzņēmumu kapitāldaļas. Atkarībā no investoru apetītes, tie var prasīt 5% līdz 40% un vairāk no uzņēmuma kapitāldaļām. Tas, cik daudz esat gatavi atdot no sava uzņēmuma ir jāizdomā jau iepriekš, taču, lielākoties, investori netiecas uzreiz pārņemt kontroli, jo veidotāji tad zaudē interesi par uzņēmuma attīstīšanu.

Privāto investoru piesaiste ir lielisks veids kā piesaistīt kapitālu un nodrošināt ātrāku izaugsmi. Piekritīsiet, ir labāk samazināt savu kontroli pār uzņēmumu un nepelnīt miljonu nekā darboties vienam un nopelnīt dažus tūkstošus eiro.

Sēklas kapitāla fondi

Ir inovatīva ideja, pētījums, bet jāizstrādā prototips vai jāapstiprina patents? Sēklas kapitāls ir paredzēts inovatīvu produktu radīšanai, tirgus izpētei vai administratīvām izmaksām.

Lai saņemtu šī tipa finansējumu, idejai ir jābūt inovatīvai un ar augstu peļņas potenciālu. Vēlaties atvērt mājīgu kafejnīcu, veikalu vai viesnīcu? Sēklas kapitāls jumts nebūs pieejams. Esat zinātnieks, inženieris vai IT speciālists un vēlaties pārveidot pasauli? Sēklas finansējums uzņēmuma izveidei varētu būt pieejams tieši jums.

Latvijā un ārzemēs darbojas dažādi sēklas kapitāla fondi no kuriem katram ir sava specifika. Ja esat ieinteresēti šādā risinājumā, noteikti atradīsiet sev piemērotu risinājumu.

Valsts atbalsta programmas

Ikviena valsts arī Latvija ir ieinteresēta attīstīt savu biznesa vidi. Lai palīdzētu uzņēmējiem, kam pietrūkst līdzekļi, taču ir augsts potenciāls ir izveidotas vairākas valsts atbalsta programmas jaunajiem uzņēmējiem. Latvijā tās visas administrē ALTUM.

Daļu finansējumu var saņemt grantu veidā, bet citi tiek piešķirti kā līdzfinansējums. Atbalsts Latvijā tiek piešķirts uzņēmumiem divos posmos – uzņēmuma izveidei un produkta izstrādei (līdz 50000 EUR) un izaugsmei (līdz 250000 EUR).

Nauda tiek piešķirta kā aizdevumu garantijas, mezanīna aizdevumi vai mikrokredīti un aizdevumi biznesa uzsācējiem. Pēdējais no finansējuma veidiem ir īpaši piemērots daudziem mazajiem uzņēmumiem Latvijā, kuru risks ir pārāk augsts, lai tos finansētu bankas vai privātie kreditori.

Plašāku informāciju par dažādiem atbalsta instrumentiem iespējams atrast LIAA un ALTUM tīmekļa vietnēs. Izvēloties sev piemērotāko finansējuma instrumentu, rūpīgi iepazīstieties ar tā izmantošanas nosacījumiem un atmaksas nosacījumiem. Visās atbalsta programmās jaunajiem uzņēmumiem saistību periods pārsniedz vairākus gadus.

3 / 5. 1