Jebkurš bizness sākas ar ideju, taču tikai ar to vien ir par maz. Jums var būt pasaulē ģeniālākā ideja, taču, ja tā netiks realizēta, rezultāta nebūs. Ir jāatmet sapņošana un jāpāriet no read-only režīma uz reālu darbību. Pirmais un galvenais, kas vajadzīgs, lai sāktu darboties ir plāns. Uzlieciet uz papīra to, cik varētu izmaksāt uzņēmējdarbības uzsākšana un prototipa izveide vai pakalpojuma piedāvāšanas uzsākšana. Ja Jums ir ideja, bet nav prasmes vai zināšanas kā to īstenot ir jāmeklē cilvēki, kas šo lietu pieprot vai vismaz var ātri iemācīties.
Nenoliedzami idejas īstenošanai būs vajadzīgs arī finansējums. Cilvēkiem, kuriem pašiem nav finanšu līdzekļi, visticamāk, būs vajadzīgs ārējs finansējums – kredīts uzņēmumiem. Bankas, biznesa enģeļi, privātie investori, draugi, radi, paziņas, darba kolēģi, pūļa finansējums, starptautiskie investori. Aplūkosim dažus no šiem variantiem nedaudz tuvāk.
Finansējum no kredītiestādēm
Iespēju klāsts ir plašs, taču lielākā daļa no Latvijas un arī pasaules iedzīvotājiem sākotnēji dodas uz bankām. Kredīts biznesa uzsākšanai šajās iestādēs var būt pieejams, bet ne vienmēr un ne visiem. Jau tradicionāli bankas par savu pakalpojumu nodrošināšanu prasa augstu komisijas maksu, bet pēdējos gados tās pakāpeniski zaudē savu kompetenci mazo un vidējo uzņēmumu projektu izvērtēšanā. Priekšroka tiek dota sadarbībai ar lielajiem uzņēmumiem, kas prasa lielākas investīcijas, bet arī piedāvā lielāku atdevi.
Viens no nedaudziem uzņēmumiem no banku sektora, turklāt valstij piederošs ir Altum. Šī iestāde, kas izveidojās no Hipotēku un zemes bankas pēc tam, kas valsts to “veiksmīgi” pārdeva regulāri piedāvā iespēju aizņemties naudu uzņēmējdarbības uzsākšanai. Procentu likmes gan ne vienmēr ir zemākas, kā citur, tādēļ nepiekrītiet sadarbībai uzreiz.
Altum pieejamās kredīta summas apmērs tradicionāli nepārsniedz 50 tūkstošus eiro, taču tas ir pietiekai daudz mazām idejām. No viņiem papildus var aizņemties arī lauksaimnieki un cilvēki, kas vēlas siltināt savas daudzdzīvokļu mājas. Interesanti, ka, lai arī Altum tiek definēts, kā finanšu atbalsts, tomēr ik gadu strādā ar vairāku miljonu peļņu. Šī peļņa tiek gūta uz aizņēmēju rēķina un atvērts paliek jautājums, kādēļ valsts sev par mērķi uzliek pelnīt naudu, lai arī definē, ka vēlas atbalstīt.
Tiem, kam Altum sadarbības nosacījumi liekas nepieņemami vai vajadzīgi citi varianti atliek doties uz vietējām vai ārvalstu komercbankām. Tradicionāli vērts izstaigāt vairākas bankas – DNB, Nordea, SEB, Swedbank, Citadele, Norvik u.c.
Katrai bankai ir savi nosacījumi un, ja noslinkosiet, iespējams, vēlāk nopietni nožēlosiet. Informācijas ievākšana neaizņems vairāk par dažām dienām, bet, ja rīkosieties saskaņoti, varēsiet apmeklēt visas iestādes vienā dienā.
Tradicionāli bankas par savu pakalpojumu nodrošināšanu prasa salīdzinoši augstu maksu. Kredītiestādes netic biznesa uzsācējiem un ir gatavas sadarboties tikai tad, ja piedāvājat ķīlu vai spējat piedāvāt teicamu ideju, plānu un labu komandu. Patiesībā pat šādās reizēs pastāv iespēja, ka banka atteiksies sadarboties, ja nepieciešamā finansējuma apmērs būs pārlieku liels vai bankai vienkārši nebūs interese.
Aizdevumi no nebanku kreditoriem
Uzņēmējdarbības uzsākšana nav vienkāršs process, taču tas ir tā vērts. Ne vienmēr sākotnēji būs zināms, cik daudz naudas līdzekļi precīzi būs vajadzīgi, taču plānam ir jābūt. Tekošajiem izdevumiem noderīgs var būt overdrafts jeb kredītlīnija, t.i. kredīta limits, ko aizdevējs nosaka katram individuāli. Sava limita ietvaros varat līdzekļus brīvi tērēt un maksāt vēlāk procentus tikai par iztērēto. Šis pakalpojums ir noderīgs, jo ļauj brīvāk rīkoties, zinot, ka vajadzības gadījumā finansējums būs pieejams uzreiz.
Problēmas ar naudas plūsmas plānošanu mēdz būt daudziem un nereti tieši nesabalansēta naudas plūsma ir galvenais iemesls, kādēļ uzņēmumi bankrotē. Piemērs – uzņēmums strauji attīstas, pasūta papildus materiālus, nosūta klientam liela mēroga sūtījumu, bet klients bankrotē vai savlaicīgi nepilda saistības. Rezultātā piegādātājs vēršas pie parādu piedzinējiem vai tiesā un prasa atmaksāt parādu. Uzņēmums nespēj segt saistības un bankrotē. Tas ļauj secināt, ka pārlieku ātra izaugsme var novest pie nopietniem sarežģījumiem pašam uzņēmumam. Šādā situācijā izlīdzēt varētu faktoringa savlaicīga izmantošana, kredītlīnija vai mikrokredīts uzņēmumiem, bet, lai to saņemtu ir jābūt savlaicīgi noslēgtiem sadarbības līgumiem.
Saņemt aizdevumu uzņēmējdarbības uzsākšanai ir iespējams, taču ne vienmēr piedāvātie nosacījumi Jums patiks. Ir cilvēki, kas ir gatavi likt uz spēles savu un vecāku mājvietu, lai tiektos pretī panākumiem. Katram ir savs riska tolerances līmenis un līdz ar to arī spēja rīkoties. Lēmums ir jāpieņem katram pašam. Papildus informāciju par aizņemšanās iespējām varat iegūt Kredit.lv sadaļās lapas augšpusē.