Avots: Latvijas banka

Situācijās, kad privātpersona no sava konta Latvijā sūtīs uz ārzemēm, tā vispirms nokļūs Latvijas bankā, kas to tālāk caur EBA Clearing RT1 sistēmu pārsūtīs adresātam. EBA Clearing ir Eiropas banku dibināts uzņēmums RT1 sistēmas darbības nodrošināšanai.

Praksē tas nozīmē, ka naudas pārskaitījumi būs ātrāki un pēc pāris gadiem, kad zibmaksājumi būs ieviesušies dzīvē, mums būs grūti iedomāties,ka vēl nesen naudas pārskaitījumi starp divām kredītiestādēm Latvijā varēja aizņemt vairākas stundas vai pat vairākas darba dienas. Preču un pakalpojumu nodrošinātājiem tas nozīmēs, ka pieaugs klientu spiediens pēc ātru pakalpojumu nodrošināšanas jebkurā vietā un jebkurā laikā. Vairs nebūs iespējams atrunāties, ka nauda vēl nav ienākusi kontā, jo šāda iespēja gluži vienkārši vairs nevarēs būt.

Kāds ir zibmaksājumu limits?

Maksimālā naudas summa, ko būs iespējams pārskaitīt dažu sekunžu laikā ir noteikts 15000 eur apmērā, taču katrai komercbankai būs iespējams noteikt zemākus limitus. Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju zemo pirktspēju varam prognozēt, ka limiti varētu būt stipri zemāki.

Zibmaksājumi būs pieejami arī ar viedtālruņiem

Līdz ar zibmaksājumu ieviešanu pieaugs viedtālruņu piedāvāto banku aplikāciju izmantošanas biežums. Tuvāko gadu laikā būs iespēja veikt naudas pārskaitījumus norādot tikai adresāta mobilā tālruņa numuru. Izklausās pēc zinātniskās fantastikas, taču tas notiks jau pavisam drīz, pie nosacījuma, ka saņēmējs ar savas bankas starpniecību būs pieteicis konta numuru un mobilo tālruņu numuru saišu datubāzē. Tas savukārt nozīmē, ka banku klientiem būs jāveic noteikti priekšdarbi, lai tie varētu izmantot viedtālruņu piedāvāto funkcionalitāti zibmaksājumu veikšanai.