Pasīvie ienākumi ir ienākumi, kurus varat gūt aktīvi nestrādājot. Visi pasaules bagātākie cilvēki un arī vienkārši bagāti un turīgi cilvēki dzīvo, nevis no algas, bet papildus ienākumiem. Lai tas notiktu ir sākotnēji jāiegulda zināmas pūles, darbs un nauda. Kad tas izdarīts, tad atliek vien noskatīties kā nauda rada naudu un tā pēc tam vēl lielāku naudu. Ja šobrīd strādājat algotu darbu un nekad par to iepriekš neesat aizdomājušies tas var likties paradoksāli, taču ir patiesībā. No strādāšanas vien bagāts nevar kļūt (ar retiem izņēmumiem) un ir nepieciešams, kas vairāk. Ir vajadzīgs, lai nauda pelnītu naudu neatkarīgi no tā, ko jūs dariet un to ir iespējams panākt vairākos veidos. Protams, vienmēr pastāv iespēja, ka iestājas globāla krīze – spēcīgi saules uzliesmojumi, kas izsit no ierindas satelītus un elektroapgādes sistēmas uz Zemes vai plaša karadarbība, tomēr šāda iespēja ir salīdzinoši zema.
Galvenie pasīvo ienākumu gūšanas veidi
ieguldījumi uzņēmumu akcijās vai biržas indeksu fondos – pirmais variants paredz noteiktu uzņēmumu akciju iegādi, savukārt otrais paredz naudas ieguldīšanu akciju fondos, kas pērk visdažādākās akcijas. Diversificējot portfeli tiek panākts, ka finanšu rādītājiem pasliktinoties vienā vai vairākās nozarēs zaudējumus kompensē peļņa citās nozarēs. Pasaulē viens no populārākajiem šāda veida fondiem ir Vanguard (ASV) un vēsture liecina, ka ilgtermiņā ieguldīšana šādos akciju fondos ir ienesīgāka nekā atsevišķu akciju iegāde. Īstermiņā vai, ja esat ļoti veiksmīgi, protams, atsevišķu akciju iegāde var būt izdevīgāka. Piemēram, savlaicīgi nopērkot IBM, Facebook, Google, SAF Tehnika vai Olainfarm akcijas bija iespējams savu peļņu palielināt vairākus desmitus vai pat simtus reižu.
Banku depozīti ilgus gadus bija vienkāršs un ērts veids kā gūt nelielu peļņu, kuras apmērs nereti bija zem inflācijas līmeņa. Šobrīd ieguldīt naudu depozītos ir bezjēdzīgi, turklāt daļa kredītiestāžu pat ir sākusi prasīt komisijas maksu par naudas glabāšanu, nerunājot nemaz par procentu maksāšanu.
Nekustamā īpašuma īzīrēšana – tradicionāls pasīvo ieguldījumu stratēģijas gūšanas veids. Vidējais ienākumu līmenis nozarē svārstās no 6 – 10 procentiem gadā, atskaitot visus ieguldījumus. Izīrējot vienu dzīvokli vai māju Rīgā var paveikties vai gluži pretēji nepaveikties ar īrniekiem. Ja Jums pieder īres nams, riski ir mazāki un peļņas iespējas prognozējamākas. Sliktie īrnieki var iznīcināt peļņu un radīt pat zaudējumus, tādēļ rūpīgi jāskatās, ko laist dzīvoklī un kā atrunāt soda sankcijas par īpašuma bojāšanu vai īres naudas nemaksāšanu.
Mežs, zeme – abu šo resursu vērtība Latvijā vēsturiski pieaug ar katru gadu. Zemes cena pieaug vidēji 5 – 10 procentus gadā, bet peļņu var gūt tikai to pārdodot vai veicot aktīvu ražošanu. Ienākumi no ES tiešmaksājumiem ir salīdzinoši nelieli, ja vien Jums nepieder milzīgas zemes platības. Ar mežu ir savādāk, jo to prasmīgi apstrādājot, pie nosacījuma, ka tā nav jaunaudze var gūt peļņu vidēji 10% apmērā gadā.
Dividendes – Latvijā un pasaulē ir salīdzinoši daudz uzņēmumi, kas regulāri izmaksā dividendes. Atsevišķi uzņēmumi maksā pat 10% gadā, kas ir teicams rādītājs un ļauj 10 gadu laikā atpelnīt akciju vērtību. Tas, protams, neko nedod, ja šobrīd vajag aizņemties un tiek noraidīts pat kredītlīnijas pieteikums.
Uzņēmējdarbība – nav pieskaitāmaa nedod pasīvos ienākumus, ja jums pašam tajā ir jāiesaistas. Ja varat atrast prasmīgu personālu, kas veic savus uzdevumus godam, varat gūt peļņu neko nedarot.
Autoratlīdzība – radošie prāti mākslā vai mūzikā var gūt pastāvīgus ienākumus no savu darbu izplatīšanas. Latvijā šie rādītāji ir mazi, taču ārzemēs var pietikt pat ar vienu veiksmīgu dziesmu, lai visu atlikušo mūžu varētu dzīvot no ienākumiem, ko dod šīs dziesmas atskaņošana pasaules medijos. Daļa gūst ienākumus arī atskaņojot savus darbus youtube un facebook un saņemot par to naudu no reklāmdevējiem.
Kopumā varam sevināt, ka lai gūtu pasīvos ienākumus ir vajadzīgi sākotnējie ieguldījumi. Šī spēle kļūst interesanta brīdī, kad jūsu rīcībā ir lieli naudas līdzekļi, jo, piemēram, ieguldot 1000 eur, jūs pēc gada varat ienākumos dabūt 100 eur. Turpretim, ja jums ir 10 miljoni un gadā ienākumos saņemat 1 miljonu eiro, tad tā jau ir pavisam cita līmeņa spēle un šādi pasīvie ienākumi paver nesalīdzināmi plašākas iespējas.
Pirmais ar ko jāsāk ir sākotnējās naudas masas ģenerēšana, ko vēlāk ieguldīt citās jomās. Vairumam no mums tas nozīmē atrast labi atalgotu darbu, saņemt mantojumu vai laimēt loterijā. Otra vienkāršākā iespēja ir radīt radošu darbu, ko novērtē citi un saņemt par to autoratlīdzību. Izklausas grūti, bet uzvarēt loterijā ir nesalīdzināmi mazāka iespēja. Ja ienākumi ir nepietiekami, bet ir laba ideja, daļai var izlīdzēt kredīti, ko izsniedz uz samērīgiem procentiem. Uzņēmējdarbībā tā, protams, ir ierasta prakse un arī daļa privātpersonu ir gatava aizņemties, lai realizētu savus sapņus, bet jāņem vērā, ka kļūdu gadījumā pastāv risks zaudēt visu. Rīkojieties.