Finanšu kapitāla tirgus komisijas sniegtā informācija liecina, ka 2016. gadā Latvijas banku sektors nopelnījis 453,8 miljonus eiro. Tas nozīmē, ka uz katru Latvijas iedzīvotāju bankas varēja nopelnīt aptuveni 235 eiro. Salīdzinoši nebanku aizdevējiem interneta kredīti ir nesuši nesalīdzināmi mazāku peļņu.
Izlasot šo paziņojumu varam secināt, ka Latvijā reģistrētās komercbankas, ārvalstu kredītiestāžu filiāles un pārstāvniecības Latvijā šeit nopelna ļoti labi. Atšķirībā no citiem gadiem 2016. gadā visas kredītiestādes Latvijā darbojās ar peļņu. Ievadā minētie 235 eiro, ko bankas it kā nopelnījšas uz vienu iedzīvotāju, protams, nav precīzs skaitlis, jo lielu daļu kredītiestāžu peļņas veido ienākumi no nerezidentu apkalpošanas. Vienlaikus gan ir jāatceras, ka situācijās, kad kāda no sistēmiskajām bankām ir jāglābj, palīgā nāk nodokļu maksātāju nauda. Tā, piemēram, Parex glābšanā valsts ieguldīja vairāk kā vienu milardu eiro un varam prognozēt, ka visa nauda tā arī netiks atgūta.
Vērts pieminēt, ka šobrīd kredītiestādes ir piesaistījušas nereizdentu noguldījumus 21,4 miljardu eiro apmērā, kas ir aptuveni trīs Latvijas gada budžeti. Šie skaitļi noņem visas šaubas par to, ka banku lobiji ir ieinteresēti saglabāt šeit nerezidentu noguldījumus un ir gatavi pie šī jautājuma strādāt arī Saeimas un valdības līmenī. No otras puses, ārvalstu organizāciju spiediena rezultātā nerezidentu noguldījumu apjoms un banku sadarbība ar nerezidentiem pārskatāmā nākotnē, visticamāk, samazināsies. Tas nozīmē, ka komercbankas būs spiestas pārorientēties uz vietējo iedzīvotāju apkalpošanu. Jau šobrīd aizvien aktīvāk bankās tiek popularizēta kredītlīnija un dažādas kredītkartes. Visu šo aicinājumu un reklāmu mērķis ir palielināt to cilvēku skaitu, kas ikdienā izmanto dažādus patēriņa aizdevumus un kredītlimitus, nevis dzīvo no saviem personīgajiem uzkrājumiem un ienākumiem. Interesanti, ka valsts iedzīvotājiem izsnieto kredītu daudzums 2016. gada decembrī saruka par 0,4% jeb 20 miljoniem eiro. To varētu skaidrot ar iedzīvotāju vēlmi pirms gada beigām atmaksāt vai samazināt parādu apmēru.
.Plašāku informāciju par Latvijas kredītiestāžu tirgu varat iegūt Finanšu kapitāla un tirgus komisijas mājas lapā.