Kvalitatīvas auto ziemas riepas palielina autovadītāju izdzīvošanas izredzes, braucot pa Latvijas ceļiem.  Iegādāties ziemas riepas kredītā izvēlas cilvēki, kuriem pašiem “uz sitiena” pietrūkst līdzekļi, bet ir izpratne, ka uz riepām taupīt nevajadzētu.

Kādas riepas izvēlēties ?

Atkarībā no pārvietošanās maršruta, varat izvēlēties ziemas riepas ar radzēm vai bez. Ja ikdienā sanāk bieži pārvietoties pa lauku ceļiem ar grants segumu, ar radzēm būs drošāk, jo šī tipa autoceļi neskaitās pirmā prioritāte un tiek retāk tīrīti. Visiem pārējiem, kas dzīvo pilsētā un uz laukiem izbrauc reti gana labas pūs arī parastās ziemas sezonas riepas vai siltā ziemā pat parastās M+S riepas.

Autoservisos un veikalos var atrast visplašākā klāsta riepu piedāvājumu un attiecīgi atšķiras arī cenas. Lētā gala ķīniešu un krievu no-name riepas nemaksā vairāk par 40 – 50 eiro gabalā. Atpazīstamākas firmas – Michelin, Goodyear, Hankook izmaksā jau būtiski dārgāk, taču ražotājs ir ieguldījis lielākus līdzekļus testēšanā un produkta kvalitātes garantēšanā. Šādas ziemas riepas pirkt kredītā liksies loģiskāk, jo ir cerība, ka tās kalpos ilgāk un būs drošākas. Tajā pašā laikā arī lētākas riepas daudziem no mums būs pietiekami dārgas, lai tās iegādātos no personīgajiem līdzekļiem. Galvenais iemesls – mainot riepas – ir jāpērk uzreiz vismaz divas vai labāk uzreiz četras riepas, jo to nolietojums nedrīkst būtiski atšķirties. Pretējā gadījumā auto pārvietosies nestabili (nebūs nobalansēts).

Kā iegādāties lētas ziemas riepas ?

Pašas lētākās ir lietotas un/vai atjaunotas riepas. Arī Latvijā darbojas speciāla rūpnīca, kas veic vecu riepu atjaunošanu. Tas nenoliedzami ir labāk nekā braukt ziemā ar vasaras riepām, taču sliktāk nekā izvēlēties jaunas riepas. Lietotas riepas var iegādāties gan oficiālajos auto, riepu maiņas servisos, gan mazajos piemājas autoservisos vai vienkārši no paziņām. Pērkot lietotas riepas, pievērsiet uzmanību ražošanas datumam, ko varat redzēt uz riepas sāna. Nav noslēpums, ka ar laiku gumija kļūst cietāka, tādēļ saķere vairs nav tik laba un drošība uz ceļa samazinās. Daudzās izpārdošanās lētās riepas ir tieši tās, kuras ir palikušas krājumos no iepriekšējām sezonām. Tas var šķist izdevīgi, taču jāvērtē, vai drošība nav pirmajā vietā. Kredīts ziemas riepām šādā situācijā nebūs vajadzīgs, bet jāsaprot, ka ilgāk par vienu, divām sezonām šādas riepas nevajadzētu izmantot, pat, ja brauksiet maz.

Kad jāmaina ziemas riepas?

Saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem no 1. decembra līdz 1. martam visiem transportlīdzekļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 t, ir obligāti jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām, kā arī svarīgi ir zināt, ka minimālajam riepu protektora dziļumam ir jābūt 4 mm. Ar radzēm var braukt, līdz 1. maijam, bez radzēm kaut vai visu gadu, bet labāk vasarā riepas, tomēr mainīt.

5 / 5. 3