Atskatoties pagātnē, mēs redzam, ka daudzas lietas būtu darījuši savādāk, ja vien būtu zinājuši to, ko zinam tagad. Diemžēl ar savām vien zināšanām ir par maz, lai mūžu nodzīvotu veikskmīgi, tādēļ ir vērts izmantot citu cilvēku pieredzi un atziņas arī finanšu jomā.

1. Sāc krāt agri

No katra nopelnītā eiro ir vērts atlikt daļu nebaltām dienām. Pat, ja jūsu pašreizējie ienākumi ir nelieli un varat mēneša beigās atlicināt iekrājumiem vien 10 – 50 eiro, tas tomēr ir labs sākums. Katram būtu jācenšas iekrājumiem novirzīt vismaz 10% no ikmēneša ienākumiem. Ja šobrīd saņemat 500 eiro, tad “cūciņā” vai krājkontā varat ielikt 50 eiro. Kad pelnīsiet 1000 eiro, mēneša beigās iekrājumiem novirzīsiet jau 100 eiro.
Ilgtermiņā visi šie šķietami mazie uzkrājumi veidos lielu naudas summu, ko varēsiet izmantot visdažādākajiem mērķiem, tomēr vislabāk ir to ieguldīt.

2. Ieguldiet naudu savā izglītībā

Zinošs cilvēks praktiski vienmēr pelnīs vairāk nekā mazkvalificēts strādnieks. Arī zinošam uzņēmējam pozīcijas biežāk būs labākas nekā tam, kas paļaujas tikai uz veiksmi. Lai arī mūsdienās daudzi runā, ka izglītības sistēma ir novecojusi, tā tomēr dod iespēju tīkloties – iepazīties ar jauniem cilvēkiem, veidot jaunus kontaktus un jaunus biznesus vieglāk. Arī pastāvīgā mācīšanās ir atbalstāma un nes pozitīvus augļus, jo uztur smadzenes darba kārtībā un ļauj gūt jaunas idejas. Ja skatāmies finansiālā perspektīvā, tad ieguldījumi izglītībā tieši korelē ar to, cik cilvēks – strādnieks pēc tam pelna. Var visu mūžu strādāt veikalā, bet var arī izmācīties par veikala vai uzņēmuma vadītāju un pelnīt daudz vairāk.

3. Uzņemieties atbildību

Ja vēlaties dzīvot pārticībā, esiet gatavi uzņemties atbildību par sevi un citiem. Pasaulē dzīvo milzīgs daudzums cilvēku, bet tie, kas ir gatavi uzņēmties atbildību ir maz. Dariet vairāk nekā no jums prasa, parādiet līdera dotības un vara tiks nodota jūsu rokās. Jebkurā uzņēmumā ir vajadzīgi cilvēki uz kuriem var paļauties. Pat, ja viņi nav zinošākie vai labākie, bet ir uzticami, viņi iegūs vadošus amatus.

4. Nauda pelna naudu

Neviens no pasaules bagātākajiem cilvēkiem nepelna ar savu darbu. Bagātnieki ir bagāti, jo spējuši veikt pareizus ieguldījumus. Priekš viņiem nauda pelna naudu, neatkarīgi no tā, kas notiek viņu profesionālajā darbībā. Arī vienkārši turīgi cilvēki daļu savu uzkrājumu vienmēr cenšas ieguldīt, jo pretējā gadījumā visus līdzekļus “apēdīs” inflācija.

5. Sadaliet riskus

Neieguldiet visu naudu vienā projektā. Visas olas nevajag turēt vienā groziņā. Tiklīdz nopelnīto līdzekļu apjoms ir gana liels, ir svarīgi diversificēt riskus. Ieguldiet naudu dažādos uzņēmumos, dažādās nozarēs pat dažādās valstīs. Mums nevajag mācības, ko regulāri piedzīvo Raimonds Pauls, kad kārtējā banka, kur viņš ir noguldījis naudu bankrotē. Lai arī Latvijas valsts garantē noguldījumus vienā kredītiestādē 100 tūkstošu eiro apmērā, tomēr mēs nekad nezinam, cik ilgi šāds solījums būs spēkā.

6. Aizstāviet savas tiesības

Ir maldīgi domāt, ka kāds jums maksās vairāk, tikai tādēļ ka labi strādājat. Tas nenotiks. Jebkurš darbadevējs vēlas maksimizēt peļņu un, ja gribat pelnīt vairāk, tas ir jāsaka. Izņēmums varētu būt IT sfēra vai jurisprudence, kur atalgojums lielos uzņēmumos var tikt palielināts automātiski, ja tiek izpildīti noteikti kritēriji. Ja saņemsiet 200 eiro paaugstinājumu, tad gadā tie būs jau plus 2400 eiro, bet desmit gados 24 tūkstoši eiro. Labs sākums ieguldīšanai. Arī uzņēmējdarbībā ir svarīgi aizstāvēt savas tiesības attiecībās ar partneriem un valsts iestādēm. Pārāk paļāvīga vai gļēva rīcība var dārgi izmaksāt.

7. Maksājiet savus rēķinus laicīgi – veidojiet labu kredītvēsturi

Latvijā vēl samērā maz tiek lietota kredītvēstures un kredīstpējas novērtēšana, taču pasaulē kredītvēsture ir pats būtiskākais faktors vērtējot cilvēka atbilstību kredīta saņemšanai. Amerikāņi, piemēram, ir būtiski apsēsti ir sava kredītreitinga vērtēšanu un tam ir izveidotas dažādas aplikācijas un servisi. Kredītreitingu palīdz uzlabot ne tikai nomaksāti rēķini, bet arī ilgstoša pozitīva sadarbība ar aizdevēju un citiem komersantiem. Tas, ka jums nekad nav bijis aizdevums vai kredītkarte nav vērtējams tikai pozitīvi, jo aizdevēju skatījumā jūs esat balta lapa. Daudz uzticamāk online kreditori 2018. gadā vērtē tos cilvēkus, kuriem ir pārbaudīta un uzticama maksāšanas vēsture. Ja varat dzīvot pilnībā bez aizņemšanās – lieliski, bet kādā brīdī var pienākt situācija, kad nepieciešams aizņemties mājas vai auto iegādei un laba kredītspēja var palīdzēt ietaupīt kaudzi naudas.

8. Pensijas gadi pienāk ātrāk nekā varētu domāt

Kamēr esat jauni, tikmēr liekas, ka jūra ir līdz ceļiem un vecumdienas nekad nepienāks. Tā nav. Ja vien nebeigsiet dzīvi priekšlaicīgi, pastāv samērā liela iespēja, ka nodzīvosiet, līdz 80 vai pat 90 gadiem. Vecumdienās reti, kurš strādā, bet, ja strādā saņem daudz mazāk nekā aktīvajā dzīves posmā. Pie pašreizējās pensiju sistēmas, pastāv ļoti liela varbūtība, ka pensija būs daudz mazāka nekā varētu vēlēties. Padomājiet par savu nākotni paši un sāciet gatavoties vecumdienām laikus. Uzkrāšana pensiju 2. un 3. līmenī ir labs sākums, bet daudz izdevīgāk ir ieguldīt naudu citos finanšu produktos – akcijas, obligācijas, vērtspapīru fondi.

9. Neveidojiet parādus

Jebkurš parāds nokož gabalu no jūsu turības pīrāga. Esot kādam parādā, jums, visticamāk, ir jāmaksā procentu maksājumi par finanšu resursu piesaisti. Rezultātā jūs barojat svešas mutes un samazinat savu rocību. Ja esat aizņēmušies, lai pelnītu vairāk – uzņēmējdarbībai vai kādam līdzīgam mērķim – viss kārtībā. Privātpersonu aizdevumi turpretim, lielākoties, ir paredzēti patēriņa vajadzībām un izmaksā daudz vairāk nekā varētu vēlēties, turklāt bez tiem var arī iztikt.

4.3 / 5. 3