Aizdevums automašīnas iegādei jeb auto kredīts palīdz nopirkt transporta līdzekli, piesaistot finansējumu no malas. Ņemot vērā summas lielumu, līgums tiek parakstīts uz vairākiem gadiem, retāk vairākiem mēnešiem. Pirms kredīta piešķiršanas tiek vērtēti klienta ienākumi, parādsaistības un informāciju parādnieku reģistros. Rezultātā auto kredīts ar sliktu kredītvēsturi tiek piešķirts retāk. Aizdevējs pamatoti var uzskatīt, ka klienti, kas ir iekļauti parādnieku melnajos sarakstos nav 100% uzticami un var nevēlēties ar tādiem sadarboties. No otras puses, dati Creditreform vai kādā citā parādnieku reģistrā satur arī informācija par parādsaistību izpildi. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja pārkāpuma fakts būs novērsts, ir iespējams, ka aizdevums automašīnas iegādei tomēr tiks piešķirts.

Piesakoties aizdevumam, jāsaprot, ka kreditoru galvenā interese ir atgūt savus līdzekļus, kam seko vēlme nopelnīt un paplašināt savu tirgus daļu konkrētajā tirgū. Atšķirība no standarta īstermiņa vai kredītiem uz vairākiem gadiem, auto kredītiem un līzingam izmaksas nekur iepriekš netiek norādītas. Izmaksas katram klientam tiek aprēķinātas, pamatojoties uz viņa riska profila izvērtējumu. Uzticamiem klientiem procentu likme un komisijas maksa var būt zemāka. Tiem, kam vajadzīgs līzings vai kredīts ar sliktu kredītvēsturi izmaksas var būt augstākas. Protams, katrs gadījums tiek vērtēts individuāli, tādēļ lielāku skaidrību par savām iespējām var gūt tikai, piesakoties aizdevumam internetā vai klātienē uzņēmuma birojā.

Atšķirībā no līzinga, auto kredīts ir uzskatāms par patēriņa aizdevumu. Noslēdzot līgumu, uzņēmums ieskaita klienta bankas kontā pilnu naudas summu un tas iegādājas kāroto automašīnu. Kredītmaksājumi tiek veikti reizi mēnesī saskaņā ar atmaksas grafiku.

Maksimālā summa, ko internetā iespējams aizņemties automašīnas iegādei ir 20 tūkstoši eiro, taču absolūti lielākā daļa aizņemas līdz 2000 vai 5000 eiro. Pirkt jaunāku automobili mūsdienu mainīgajā ekonomiskajā vidē var atļauties tikai tie iedzīvotāji, kas strādā valsts iestādēs vadošo amatos vai ir droši, ka arī, zaudējot darbu, privātajā sektorā varēs salīdzinoši ātri atrast ko līdzīgu.

Domājot par aizņemšanās termiņu, jāatceras, ka Latvijas likumdošana pieļauj iespēju segt parādu pirms termiņa. Kreditors šādā gadījumā nav tiesīgs prasīt papildus komisijas maksu par negūtajiem ienākumiem. Kredītņēmējiem tas paver iespēju pieteikties kredītam uz ilgāku termiņu, iegūt mazākus ikmēneša maksājumus, bet atmaksāt parādu ātrāk. Rezultātā izdosies ietaupīt uz procentiem. Klientiem, kuriem vajadzīgs kredīts ar sliktu vēsturi reizēm gan nav tik plašas izvēles iespējas un nākas paļauties uz to, kas tiek piedāvāts.  Tajā pašā laikā tas neliedz atmaksāt parādu pirms termiņa, ja ir šādas finansiālās iespējas. Tautas paruna māca – labs kredīts ir nomaksāts kredīts un tā ir pilnīga patiesība.

Kas vajadzīgs, lai aizņemtos ?

Uzņēmums, piešķirot aizdevumu, neizvirza augstas prasības. Uz auto kredītu var pretendēt cilvēki ar regulāriem ienākumiem, kas sasnieguši vismaz 18 vai 20 gadu vecuma slieksni. Ja ienākumi neatbilst ambīciju līmenim ir iespēja piesaistīt galvotāju un iegūt pretimnākošāku attieksmi. Kredītvēsturei mēdz būt būtiska un pat izšķiroša loma, līdz ar to parādnieku reģistros iekļautajiem nevajadzētu būt pārsteigtiem, ja auto kredīts ar negatīvu kredītvēsturi tiek atteikts. Par pagātnes kļūdām ir jāmaksā un šādā scenārijā atliek meklēt citu aizdevēju vai savilkt jostu ciešāk un iztikt ar paša iekrātajiem līdzekļiem. Papildus gan vērts pieminēt, ka situācijās, kad izvēlēts auto līzings ar sliktu kredītvēsturi, automašīna kalpo kā nodrošinājums aizdevuma piešķiršanai. Ja transporta līdzeklis tiek reģistrēts uz kreditora vārda, bet pats kredīta ņēmējs, līdz saistību izpildei paliek tikai auto lietotājs, tad kreditoram var būt lielāka interese noslēgt sadarbības līgumu ar šādu klientu. Attiecībā uz auto kredītu šādi nosacījumi nedarbojas, jo tas savā būtībā ir patēriņa aizdevums un automašīna vai motocikls nekalpo kā nodrošinājums parādsaistību izpildei. Ja plānojat aizņemties, izvērtējiet finansiālās iespējas atmaksāt aizņēmumu. Aizņemieties atbildīgi.