Ziemassvētku laiks veikalniekiem ir “pļaujas laiks”, jo mēs vēlamies katram tuviniekam vai draugam nopirkt kādu lielāku vai mazāku dāvanu. Šāda pieeja nav slikta, taču lielākajai daļai saistīta ar papildus izmaksām. Pētījumi liecina, ka katrs piektais Latvijas iedzīvotājs gatavs tērēt vairāk par 200 eur, bet lielākā daļa ne vairāk kā 100 eur. Summas nav pārlieku lielas, taču Ziemassvētku dāvanas nav vienīgā izmaksa pozīcija svētkos. Papildus nepieciešams uzklāt arī svētku vakariņu galdu un pēc nedēļas klāt jau ir Jaunais gads. Rezultātā izmaksas pieaug gluži vai kosmiskā ātrumā. Tiem, kas nav pamanījušies veidot uzkrājumus var rasties gluži vai nepārvarama vēlme aizņemties. Kreditoru eklāmas ir dzirdamas un redzamas vai uz katra stūra, stāstot par dažādām priekšrocībām un labumiem, ko katrs var piedāvāt. Pieprasītākie kredīti šajā laikā ir tie, kas paredzēti īstermiņa vajadzībām, jo naudu var atmaksāt no nākamās algas. Protams, jārēķinas, ka, atmaksājot parādu, nākamajā mēnesī būs jāiztiek ar mazāku summu. Ja tas netiek ņemts vērā, vēlāk var nākties nožēlot, tādēļ ir vērts septiņas reizes nomērīt un tad griezt.

Ziemassvētki savā būtībā ir ģimenes svētki un pārdomu laiks. Dāvanas šajā procesā ir sekundāras un būtībā nav pat svarīgas. Vēlme dāvināt citiem ir radusies tirgotāju un marketinga speciālistu veikto aktivitāšu rezultātā. Vēl pirms gadiem 30 šāda tradīcija Latvijā bija vāji izteikta un tas nav saistīts tikai ar padomju laiku liegumu svinēt reliģiskus svētkus. PSRS periodā ar lielu vērienu tika svinēts Jaunais gads un dāvanas bērniem tika pasniegtas tieši Jaungada vakarā. Tajā pašā laikā netika pasniegtas dāvanas pieaugušajiem, ja nu vienīgi nelielas simboliskas dāvaniņas.

Pieeja dāvināt nelielus nieciņus ir ļoti optimāla, jo katrs pats var sev iegādāties nepieciešamo. Ja vēlaties kādu vairāk iepriecināt, palīdziet trūkumcietējiem ar to, kas viņiem tiešām vajadzīgs vai aprunājieties ar vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pensionāri un cilvēki, kas dzīvo vieni paši nereti vēlas tieši sarunu ar dzīvu cilvēku, iespēju tikt uzklausītiem. Modernās tehnoloģijas to nespēj nodrošināt un tas nozīmē, ka aktīva rīcība no Jūsu puses dos teicamu rezultātu.

Kā saprast, cik atvēlēt dāvanām?

Tiem, kas vēlas dāvināt dāvānas, ir svarīgi apjaust, cik daudz naudu atvēlēt šim mērķim. Ja neesat veidojuši uzkrājumus un katru mēnesi paliek pāri 50 eur, tad šī ir maksimālā summa, ko varat atvēlēt dāvanām. Vienlaikus jāņem vērā, ka Ziemassvētkos un Jaungada vakarā būs daudzi citi papildus tēriņi un no šiem 50 eur daļa vai visa summa tiks iztērēta. Ja nezinat, cik daudz papildus naudas līdzekļi būs vajadzīgi, iespējams, ir vērts izvērtēt, ko piedāvā kreditlinija. Pieteikšanās ir bez maksas, bet procenti jāmaksā tikai tad, ja to lieto. Šādā veidā tiek iegūta šķietama drošības sajūta, ka vajadzības gadījumā būs no kā aizņemties. No vienas puses tas ir labi, no otras slikti, jo rodas vēlme tērēt vairāk un vēlāk par to, protams, nāksies maksāt.

Pati labākā pieeja ir pirkt dāvanas laicīgi. Ziemassvētku tirdziņi skolās, pensionāru vai invalīdu biedrībās ir laba iespēja kā tikt pie kārotajiem labumiem par labāku cenu. Ir cilvēki, kas dāvanas pērk jau vasarā vai pat pavasarī. Tas ļauj katram nopirkt tieši to, kas nepieciešams. Tiesa, pēc tam ir grūti noturēties un neuzdāvināt šīs dāvaniņas ātrāk, jo ir vajadzīga zināma pacietība un gribasspēks, lai neizpļāpatos pirms laika.

Laba alternatīva ir arī vienoties par paštaisītu dāvanu dāvināšanu. Tālāk par paštaisītām svecēm vai piparkūkām nereti nav iespējams tikt, bet nekas vairāk jau arī nav vajadzīgs. Mazas simboliskas dāvaniņas ir vienlīdz labs risinājums. Tiem, kas ir gatavi darīt, ko vairāk, ir iespēja izvēlēties kādu no ziedot.lv projektiem un noziedot naudu cilvēkiem, kam tas ir nepieciešams veselības vai materiālu apstākļu dēļ. Jā, Latvijā ir daudzi cilvēki, kuru veselības stāvoklis ir slikts, taču valsts atbalsts nav pietiekams un ir nepieciešams sabiedrības atbalsts. Ziedojot pat nelielas naudas summas, mēs kopā varam panākt lielu efektu. Ja katrs darbaspējīgais iedzīvotājs ziedotu vien 1 – 2 eiro, tad mēs palīdzētu kādam ar miljons eiro. Tas izklausās fantastiski, taču ir iespējams. Lai ziedotu naudu citiem, protams, nekādā gadījumā nedrīkst aizņemties. Diemžēl Latvijā ir cilvēki, kas šķietami neprātīgu ideju īstenošanai aizņemas ondo vai pie kāda cita īstermiņu aizdevēja. Rezultāts šādās reizēs diemžēl nereti ir negatīvs.

Novēlams Jaukus Ziemassvētkus. Lai piepildas viss, ko vēlaties un, kas Jums tiešām ir nepieciešams. Mēģiniet iztikt bez aizņemšanās.

4.5 / 5. 2