Ikdienā mēs cenšamies salīdzināt preču un pakalpojumu cenas, jo vēlamies ietaupīt. Šāda prakse būtu jāturpina arī brīdī, kad nepieciešams ņemt aizdevumu. Kredītiem, kas tiek ņemti uz vairākiem mēnešiem vai pat gadiem procentu likmes var būtiski atšķirties. Salīdzinot procentu likmes un izmaksas ir iespējams būtiski ietaupīt. Tieši finansiāls ieguvums ir tas, kādēļ aizdevumus ir vērts un vajag salīdzināt.

Vai Latvijā ir iespējama kredītu salīdzināšana?

Salīdzināt kredītus ir vienkārši, ja zinat vēlamas aizdevuma summas apjomu un atmaksas termiņu. Lielākās atlaides tradicionāli var saņemt kredītņēmēji, kam ir vajadzīgs īstermiņa aizdevums salīdzinoši nelielā apmērā. Nebanku kredītu devēji piedāvā aizņemties līdz 3000 eur uz 30 dienām bez procentiem. Tiesa, vairums no viņiem nav gatavi uz šādiem nosacījumiem aizdot vairāk par 200 eur vai 500 eur, taču visam ir izņēmumi. Ja Jums ir vajadzīgs neliels aizņēmums ar ātru atmaksas termiņu, kredītu salīdzināšana online vidē var palīdzēt ātri tikt pie izdevīgāka piedāvājuma.

Ilgtermiņa aizdevumiem, kas tiek izsniegti uz vairākiem mēnešiem vai pat gadiem iepriekš minētās atlaides parasti netiek piedāvātas. Tas nozīme, ka atliek salīdzināt kredītu reālās izmaksas – procentu likmes, komisijas maksu un citus mainīgos.

Kredītu nosacījumi

Pirms aizņemties ir svarīgi apzināties, ka visi aizdevēji nav vienādi. Zemākas procentu likmes, iespējams, būs pieejamas kredītiestādēs. Tajā pašā laikā nebanku aizdevēji piedāvā elastīgākus nosacījumus un var būt gatavi sadarboties arī tajās reizēs, kad komercbankas sadarbību atsaka. Pēdējais faktors ir īpaši nozīmīgs, jo dauziem Latvijas iedzīvotājiem ir problemātiska kredītvēsture. Pagātnē viņi ir pieļāvuši kļūdas un šobrīd ir iekļauti parādnieku reģistros. Pat pēc veco, kavēto parādu nomaksāšanas, ziņas par pārkāpuma faktu joprojām ir redzamas un daļai kreditoru tas ir pietiekams pamats, lai aizdevumu nepiešķirtu.

Salīdzinot kredītus pievērsiet uzmanību šādiem apsvērumiem:

  • procentu likme (cik lielu summu būs jāsasmaksā procentos? Gada procentu likme – ietver procentu likmi un visus citus maksājumus, kas būs jāveic aizdevuma atmaksas periodā).
  • bezmaksas kredīts? Jau noskaidrojām, ka pirmajā reizē īstermiņa aizdevēji mēdz piedāvāt aizņemties bez papildus procentiem. Šādu iespēju katrā uzņēmumā var izmantot tikai vienu reizi, taču aizdevēji ir daudz un tas ļauj ietaupīt pat vairākas reizes.
  • bez nodrošinājuma vai pret ķīlu? Ne visi kreditori ir gatavi sadarboties bez nodrošinājuma. Kad ir vajadzīgs aizdevums vairāku tūkstošu vai pat desmitu tūkstošu apmērā, likmes ir augstas. Kredīti pret ķīlu (nekustamā īpašuma vai auto) automātiski nodrošina zemākas procentu likmes, jo aizdevumam ir reāls segums. Vienlaikus tas arī nozīmē, ka pret nemaksātājiem var tikt vērsta parādu piedziņa, ja saistības netiek izpildītas savlaicīgi. Šajā aizdevumu grupā ietilpst arī mājokļa kredīts, kas tiek piešķirts mājokļa iegādei ar atmaksas termiņu līdz pat 20 gadiem.
  • kredīta izlietošanas mērķis ir papildus apsvērums, kas ir jāņem vērā, salīdzinot kredītus. Tas kādā veidā ir plānots izlietot naudas līdzekļus lielā mērā noteiks, kurš aizdevums būs izdevīgāks. Piemēram, patēriņa kredīts ir paredzēts patēriņa vajadzību apmierināšanai – pirkumi, ceļojumi, mājokļa renovācija. Savukārt situācijās, kad jau ir paņemts viens vai vairāki aizdevumi, būs vajadzīga cita pieeja. Parādniekiem kredītu apvienošana var palīdzēt samazināt kredītmaksājumu apmēru. Tāpat refinansēšana var noderēt, lai apvienotu vairākus kredītus un maksātu katru mēnesi tikai vienu, nevis vairākus rēķinus.
  • Vecuma ierobežojumi parasti ir būtiski tikai jauniešiem un pensionāriem. Lielākā daļa naudas aizdevēju Latvijā ir nolēmuši sadarboties ar klientiem, kas ir vecumā no 20 vai 21 līdz 70 gadiem. Tajā pašā laikā ir daļa kreditoru, kuru piedāvājumā ir kredīts no 18 gadiem vai kredīts pensionāriem. Abos variantos vecuma ierobežojumiem ir izšķirosā loma, jo nav jēga lasīt par kredītu atlaidēm, ja vecuma ierobežojumi nepieļauj sadarbību ar konkrēto aizdevēju.
  • naudas saņemšanas laiks – ir reizes, kad finansiāls atbalsts ir vajadzīgs steidzami un nav laika gaidīt vairākas dienas. Liela daļa klientu arī ir gatavi par ātru servisu maksāt augstāku cenu. Kredīts 15 minūtēs var būt dārgāks – ar augstākiem procentiem nekā aizdevums, kur pieteikums tiek izskatīts vairākas dienas, taču ne vienmēr. Ja Jums šis nosacījums ir būtisks, pievērsiet uzmanību tam, cik ātri nauda tiek pārskaitīta uz kredītņēmēja bankas kontu.
  • kredīta ikmēneša maksājums – cik lielu summu būs katru mēnesi jāmaksā? Īstermiņa kredītiem ar atmaksas termiņu 1 mēnesis visa summa ir jāatmaksā kopā ar procentiem vienā maksājumiem. Citiem aizdevumiem saistības ir jāsedz saskaņā ar atmaksas grafiku.
  • Papildus izmaksas – ilgtermiņa aizdevumiem par darījuma noformēšanu var būt jāmaksā komisijas maksa pat 2% apmērā no kredīta summas. Tas var likties maz, bet, aizņemoties 100`000 eur komisijā uzreiz būs jāmaksā 2000 eur. Visi maksājumi, kas aizņēmējam ir jāveic ir ietverti kredītlīgumā.

Kredīta izvēle

Kad ir apsvērti visi par un pret un veikts kredītu salīdzinājums, atliek rīkoties. Aizpildiet pieteikumu un saņemsiet piedāvājumu savā e-pastā. Ja aizdevējam būs neskaidri jautājumi, tie tiks uzdoti pa telefonu vai e-pastā. Piesakoties ilgtermiņa kredītam, ir jārēķinas, ka naudas saņemšanai var būt nepieciešams ilgāks laiks un līgums var būt jāparaksta uzņēmuma birojā. Tas attiecas, galvenokārt, uz reizēm, kad izvēlēts hipotekārais kredīts, auto līzings vai kāds cits no lielajiem aizdevumiem.
Papildus informāciju par katru no aizdevējiem varat atrast sadaļā Kreditoru atsauksmes. Informēts kredītņēmējs ir pārliecināts kredītņēmējs. Neaizmirstiet tikai pirms aizņemšanās izvērtēt iespējas atmaksāt kredītu un apsveriet, vai tas tiešām ir nepieciešams.

5 / 5. 5