Visiem, kas paņēmuši kaut vienu aizdevumu, agri vai vēlu rodas jautājums par to, kā tikt vaļā no kredītiem. Vienkāršākais veids, protams, ir nomaksāt parādus, bet diemžēl ne vienmēr tas ir iespējams. Algas samazinājums, darba zaudēšana, bezdarbs, pārejoša darba nespēja, jauni papildus izdevumi. Visi šie iemesli var novest pie tā, ka maksāt tāpat kā līdz šim vairs nav iespējams. Daļa izvēlas maksāt tikai par kredītu pagarināšanu, bet pamatsumma no tā nemazinās un ilgtermiņā tas nav nekāds risinājums. Ko darīt, kā rīkoties? Ir varianti.

Pamācība kā tikt vaļā no ātrajiem kredītiem vai citiem aizdevumiem

  • Pirmkārt, esi godrīgs pret sevi. Uzraksti uz lapas savus ienākumu un izdevumus. Atbildi, vai situācija paredzamā nākotnē mainīsies, nevis vai var ka-atbrivoties-no-kreditiem-un-tikt-vala-no-atrajiemmainīties. Ja ir perspektīva uz situācijas uzlabošanos, vari turpināt maksāt tāpat kā līdz šim.
  • Otrkārt – Mēģini samazināt kredītu maksājumus. Vispirms runā ar saviem kreditoriem un mēģini vienoties par procentu likmes samazināšanu. Būsi pārsteigts, cik lielu pretimnākšanu var izrādīt uzņēmumu pārstāvji, ja apzinās, ka var zaudēt jebkādus maksājumus. Runā pārliecinoši.
  • Treškārt, izvērtē, cik izmaksā pārkreditācija vai kredītu apvienošana. Šobrīd Latvijā ir uzņēmumi un bankas, kas piedāvā pāriet ar savām vecajām saistībām pie viņiem. Apvieno, piemēram, vairākus īstermiņa kredītus vienā ilgtermiņa aizdevumā. Vecie parādi tiks dzēsti un ik mēnesi maksāsi vienu vienīgu rēķinu, turklāt mazāku nekā līdz šim. Protams, ne vienmēr tas ir iespējams, taču rezultāts ir pozitīvs daudz biežāk nekā varētu domāt.
  • Ceturtkārt, ja visi striķi trūkst, joprojām ir iespējams pieteikt bankrotu. Maksātnespēja ir daudz lētāka, vieglāka un daudz ātrāka nekā Tu domā. Jā, lai to realizētu būs jāatvadās no īpašumiem (pārdos tev piederošos nekustamie īpašumi) un kādu laiku būs jāmaksā daļa no ienākumiem administratoriem. Galarezultāts, tomēr ir pozitīvs, jo šādā veidā var norakstīt vairāku simtu tūkstošu eiro un pat miljonus lielas parādsaistības. Pēc maksātnespējas procedūras beigām vecie parādi tiek dzēsti un Tu vari dzīvot kā no jauna piedzimis. Šo iespēju Latvijā ir izmantojuši jau vairāki tūkstoši cilvēku. Kamēr noris privātpersonas maksātnespējas daļa mēģina strādāt ārzemēs vai saņem daļu ienākumu ārpus sava bankas konta.
  • Piektkārt, aizņemšanās nav pats sliktākais, kas ar Tevi dzīvē varēja notikt. Ir arī daudz sliktāki scenāriji, turklāt pat slikta pieredze ir pieredze. Ja esi apdedzinājies ar maziem aizdevumiem, iespējams, esi pasargājis sevi no lielām nepatikšanām, ņemot lielu aizdevumu. Katra situācija iar atsķirīga. Ir cilvēki, kam nerodas problēmas ar parādu atmaksu, taču ir arī tādi, kam rodas grūtības, bet labākais ir tas, ka to visu var atrisināt. Nenoliedzami cilvēki, kuri iziet maksātnespējas procesu nevar cerēt, ka viņiem tuvākajos gados kāds vēl dos aizdevumu ar atplestām rokām. Ātrais kredīts ar sliktu kredītvēsturi reizēm tiek piešķirts arī problemātiskiem klientiem, taču tie, kuri reiz ir tikuši vaļā no aizdevumiem diez vai pēc tam vispār vēlēsies tādus izmantot. Daudz labāk ir veidot savu finansiālo drošības spilvenu savlaicīgi nekā aizņemties uz procentiem. Ja kaut kas dzīvē nav izdevies, nepārdzīvojiet. Dzīve ir pietiekami gara, lai atklātu jaunas iespējas un sasniegtu jaunas virsotnes.

Kur vērsties pēc palīdzības?

Tiem, kuriem ir problēmas komunikācijā ar aizdevēju ir vērts sākumā meklēt palīdzību valsts institūcijās. Likumdošana attiecībā uz kredītņēmēju un kreditoru attiecībām ir samērā labi noregulēta un arī līdzsvarota. Varam pieļaut, ka daļa no vecajiem līgumiem, kas joprojām ir spēkā ir noslēgti pretlikumīgi, jo nav sabalansētas abu pušu intereses. Ja esi aizņēmies bez banku starpniecības, konsultējies ar Patērētāju tiesību un aizsardzības centru. Klienti, kuriem ir problēmas ar bankām var vērsties Finanšu un kapitāla tirgus komisijā. Jebkurā variantā pēdējā iespēja aizstāvēt savas tiesības pret augļotājiem ir tiesa. Latvijā šobrīd ir samērā daudz juristi, kas ir gatavi par samērīgu maksu aizstāvēt klientu intereses. Pats svarīgākais ir izlemt par aktīvu rīcību un piemērotākais veids kā tikt vaļā no kredītiem tiks atrasts. Cilvēki, kas visu atstāj pašplūsmā un cer uz brīnumiem parasti ir tie, kas vēlāk žēlojas, ka viss ir slikti.

4.8 / 5. 8