Pirmā saskare ar kredītvēsturi daudziem sākas brīdī, kad vajadzīgs aizdevums bankā vai internetā. Ja iepriekš nav kavēti maksājumi vai pakalpojuma sniedzējs par tiem nav iekļāvis informāciju parādnieku reģistros, tad kredītvēstures nav. Šādā situācijā ir visi jaunieši un daudzi Latvijas iedzīvotāji, jo kredītvēstures pārbaude ir salīdzinoši jauns pakalpojums. Attīstītajās valstīs līzings vai kredīts bez kredītvēstures parasti netiek piešķirts pat cilvēkiem ar vidējiem vai augstiem ienākumiem. Rezultātā jebkurš, kas plāno kādreiz nākotnē ņemt hipotekāro vai pat patēriņa kredītu ir spiests veidot savu kreditēšanas vēsturi no nulles. Ārzemēs to palīdz izdarīt kredītkartes, kuras saņemt ir salīdzinoši vienkārši un, jo rūpīgāk tiek veikti maksājumi, jo labāka vēsture.

Latvijā diemžēl informācija par klientiem tiek apkopota tikai tajās reizēs, kad ir pieļauti pārkāpumi. Tas nozīmē, ka ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi ir pieejami grūtāk nekā tas būtu iespējams, ja aizdevējiem būtu pieejama visa informācija par klienta maksāšanas disciplīnu. Piekritīsies, Jūs vairāk uzticētos cilvēkam par kuru zinātu, ka viņš ir kavējis maksājumus vienu reizi daudzu gadu laikā, bet ir nomaksājis astoņus ilgtermiņa kredītus. Šobrīd vienīgais, ko aizdevēji uzzina ir tas, ka konkrētais klients ir kavējis parādsaistību vai pakalpojumu apmaksu ilgāk nekā teorētiski būtu pieļaujams. Rezultātā lēmumi tiek pieņemti ierobežotas informācijas apstākļos. Iespējams, ka nākotnē situācija mainīsies, bet šobrīd kredītvēstures dati par Latvijas iezīvotājiem ir ļoti ierobežoti. Krietni plašāka informācija ir banku rīcībā, jo tām ir pieejamas ziņas no Latvijas Bankas uzturētā kredītu reģistra, kas nebanku kredītu devējiem nav pieejami.

Kredītvēsture ir informācija par klienta maksājumiem kredītiestādēm, nebanku aizdevējiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem. Latvijā informāciju par kavētājiem tiek apkopota parādnieku datu bāzēs. Šos datus parādnieku reģistros ievada uzņēmumi, kas saskārušies ar negodprātīgiem klientiem. Pozitīvā kredītvēsture netiek uzskaitīta. Izņēmums – Latvijās reģistrētas komercbankas, ārvalstu banku filiāles Latvijā un to meitasuzņēmumi – šai grupai ir pieejama informāciju vienotam kredītu reģistram, ko veido pašas bankas.

Kādēļ kredītvēsture ir svarīga ?

Aizdodot naudu vai sniedzot jebkuru citu pakalpojumu, kreditēšanas vēsture jeb kredītvēsture tiek ņemta par pamatu, pieņemot lēmumu par sadarbību ar klientu. Gan aizdevēji, gan pakalpojumu sniedzēji vēlas būt pārliecināti, ka iegūs samaksu par sniegto servisu. Negatīva jeb slikta kredītvēsture liecina, ka konkrētais cilvēks var nebūt pietiekami uzticams un sadarbības iespējas ir rūpīgāk jāizvērtē. Šāda pieeja šķiet saprotama, taču tā kā Latvijā netiek apkopota pozitīvā kredītvēsture, tad var gadīties, ka par samērā nelielu pārkāpumu nākas ciest vēl daudzus gadus pēc tā norises. Informāciju parādnieku datu bāzēs tiek uzglabāta līdz pat desmit gadiem. Šobrīd kredītvēstures novērtējums kļūst aizvien nozīmīgāks un nepaies ne ilgs laiks, kad tas kļūs par pašu galveno indikatoru, lemjot par sadarbību ar konkrētu cilvēku. Zinot visu iepriekš minēto, Jums ir iespēja tagad un nākotnē darīt visu iespējamo, lai kreditēšanas vēsture būtu pozitīva.

4.7 / 5. 6