2020. gadā aiizvien biežāk kredītvēsture Latvijā kļūst par vienu no galvenajiem, ja ne pašu galveno faktoru, lemjot par aizdevuma piešķiršanu. parbaudīt kredītvēsturiCilvēki, kuriem ir pamats domāt, ka viņu kredītvēsture ir sabojāta nereti vēlas pārliecināties par ziņām, ko satur parādnieku melnie saraksti jeb parādnieku reģistri. To ir iespējams izdarīt, taču jārēķinās ar salīdzinoši garu procedūru, jo nav tāda viena kopēja reģistra.

Šobrīd informāciju par nemaksātājiem apkopo un uztur vairāki uzņēmumi. Ziņas šajās kredītvēstures datu bāzēs tiek iekļautas tikai tad, ja uzņēmumam, kas saskāries ar nemaksātāju ir noslēgts līgums ar konkrētās datu bāzes uzturētāju. Neskatoties uz iepriekš minēto, ja Jums ir vēlme uzzināt visu, ko satur šīs privātās datu bāzes – Jūs to varat izdarīt. Kredīti ar negatīvu kredītvēsturi tiek piešķirti, taču retāk nekā cilvēkiem ar pozitīvu kreditēšanas vēsturi vai vispār bez vēstures. Katram ir sava procedūra un klienti tiek vērtēti individuāli.

Ja vajadzīgs aizdevums un nevēlaties paši pārbaudīt kredītvēsturi, variet to nedarīt. Latvijas likumdošana nosaka, ka kredītu devējiem pašiem ir pienākums pārliecināties par kredītņēmēju maksātspēju un kreditēšanas vēsturi. Tas nozīmē, ka, lemjot par aizdevuma piešķiršanu, kredītvēstures pārbaude notiks jebkurā gadījumā.

Kredītvēstures pārbaude internetā

Lai uzzinātu informāciju par sevi parādnieku datubāzēs, dažās no tām Jums būs jāreģistrējas, citās varēs pieslēgties ar internetbankas pieejas kodiem, citās būs jāzina tikai vārds uzvārds un personas kods.

 1. VID datu bāze par nodokļu parādniekiemhttps://www6.vid.gov.lv/vid_pdb/npar/
  Valsts ieņēmumu dienesta (VID) parādnieku datu bāze satur ziņas par fiziskām un juridiskām personām (saimnieciskās darbības veicējiem), kuriem parāda summa pārsniedz 100 eiro.
 2. Ātrā kredītvēstures pārbaude, piesakoties kredītam online (pārbaudi veic kreditori, kas izvērtē pieteikumus aizdevumam) – https://kredit.lv/atrie-krediti/
  Piesakoties pakalpojumiem vai aizdevumam uzņēmumi paši uzreiz pārbauda tavu kredītvēsturi, lai izvērtētu sadarbības iespējas. Kredītvēsture ir viens nog galvenajiem nosacījumiem aizdevuma piešķiršanā. Gana slikta kredītvēsture parasti nozīmē, ka kredīts tiks atteikts, bet ne vienmēr. Katram uzņēmumam ir savi nosacījumi, līdz ar to, kas vienam ir slikts klients, otram samērā labs. Jāņem gan vērā, ka aizdevēji redz, cik bieži citi uzņēmumi ir pārbaudījuši tavu kredītvēsturi. Ja tas tiek darīts regulāri vai bieži, tad ateikuma iespēja ir lielāka.
 3. CreditReform (tagad AS “B2 Holding”) parādnieku datu bāzehttps://www.crediweb.lv/private/
  CrediWeb piedāvā iespēju uzzināt par savu vai savu uzņēmumu parādiem, pie nosacījuma, ka komerants ir ar Creditreform iepriekš sadarbojies. Pēc reģistrācijas informācija 2 nedēļas ir pieejama bez maksas.
 4. Creditinfo grupa – http://www.manscreditinfo.lv/ [šobrīd nedarbojas]. Iespējams uzzināt nomaksāto un nenomaksāto parādu vēsturi. Šo uzņēmumu vēl pavisam nesen ieteica Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs, kā vietu, kur pārbaudīt ziņas par savu kredītvēsturi. Šobrīd šis reklāmas baneris mājaslapā gan vairs nav atrodams.
 5. Latvijas Bankas uzturētais kredītu reģistrs –  https://manidati.kreg.lv (darbojas tikai tad, ja dators aprīkots ar eID karšu lasītāju). Alternatīva – ziņu iegūšana bez maksas Latvijas Bankas birojos Rīgā un Liepājā. Informāciju var iegūt arī pa pastu, bet tad tas ir vēl sarežģītāk. Komercbanku izmantotais kredītu reģistrs satur ziņas par visiem darījumiem, kas veikti bankas ietvaros, ņemot kredītu. Tiek apkopotas ziņas par līguma slēgšanas dienu, parāda atmaksas dienu, kavējumiem u.c.
Varam secināt, ka cilvēki, kuriem ir pietiekami liela apņemšanās un motivācija uzzināt visu, ko par viņiem satur parādnieku reģistri. Lielākā daļa gan izvēlas to nedarīt, jo dati tiek apkopoti dažādās vietās un ieguvums no tā tomēr nav pārlieku liels. Piesakoties aizdevumam, kreditors jebkurā gadījumā kredītvēsutri pārbaudīs pats, lai noskaidrotu uz kādiem nosacījumiem var sadarboties ar konkrēto klientu. Ja kredīts tiek atteikts dēļ sliktas kreditēšanas vēstures, uzņēmuma pienākums ir klientu par to informēt. Plašāku informāciju par dažādiem finanšu pakalpojumiem varat atrast portāla sākumlapā.

4.8 / 5. 40