Latvijā nekustamo īpašumu izsoles sniedz iespēju nopirkt īpašumu no bankas, pašvaldības vai tiesu izpildītājiem lētāk nekā brīvajā tirgū. Piedāvājumi ir daudz un dažādi, taču tikai daļa no tiem ir kvalitatīvi. Lai piedalītos izsolē Tev ir a) jāatrod piedāvājums, b) jāpiesakās izsolei un jāiemaksā drošības nauda. Pirms pieteikties, lūdzu ņem vērā, ka izsolēm parasti ir spēkā īpaši nosacījumi, kas paredz ātru norēķinu kārtību (piemēram, 1 mēneša laikā).

Cik izmaksā dalība nekustamo īpašumu izsolē?

Piedalīšanās izsolē maksā vidēji 3% līdz 10% no izsolāmā objekta vērtības. Pašvaldību izsolēm var būt zemākas prasības, taču uz to nevajadzētu paļauties Ar detalizētu informāciju par izsoles norises kārtību var iegūt pie organizētāja, parasti mājaslapā vai piezvanot uz norādīto tālruņa numuru. Izsolēs tiek pārdoti dzīvokļi, mājas, zeme, garāžas, meži, komercapbūve. Vairumā gadījumu īpašumi ir sliktā stāvoklī, taču ne vienmēr. Ar īpašuma stāvokli var iepazīties vēl pirms izsoles norises klātienē, pie nosacījuma, ka tā nav piespiedu izsole.

Nekustamo īpašumu izsolē par uzvarētāju kļūst tas, kurš sola augstāko cenu un samaksā prasīto summu norādītajā termiņā. Uzvarētāja dalības maksa automātiski tiek ieskaitīta kā daļa no pirkuma cenas. Pirkuma fakts tiek apstiprināts protokolā un/vai līgumā, kas tiek parakstīts un vēlāk kalpo kā pamats nekustamā īpašuma pārreģistrācijai Zemesgrāmatā. Ja piedalieties tiesu izpildītāju izsolēs, rēķinieties, ka papildus būs vajadzīgs arī tiesas lēmums un vēlāk var izrādīties, ka nosolītajā īpašumā vēl dzīvo kāds, kuram ir beztermiņa īres līgums (tas ir juridiski saistoši) un viņš nemaz negrasās izvākties.

Kas notiek, ja īpašums netiek nosolīts?

Situācijās, kad uz izsoli nepiesakās neviens pretendents vai dalībnieki neveic solīšanu vai nosolīta cena ir zemāka nekā izsoles organizētājs ir sākotnēji cerējis, īpašumu var arī nepārdot. Pēdējais scenārijs parsti tiek realizēts pašvalību un banku izsolēs. Viņi to dēvē par slepeno, vēlamo vai slēpto cenu. Tiesu izpildītāju nekustamā īpašuma izsolēs šāds nosacījums parasti nav spēkā un pastāv iespēja pirkumu veikt lētāk.

Atkārtotas izsoles gadījumā var būt spēkā īpaši nosacījumi. Piemēram, 2. izsolē var būt noteikts, ka tā noris ar samazinātu soli. Piemērs, dzīvokļa sākotnējā cena ir 40 tūkstoši eiro, bet izsoles dalībnieki nogaida. Rīkotājs laiž cenu lejā uz 39 tūkstošiem un prasa, vai kāds sola 39 tūkstošus. Šis process tā var turpināties, līdz brīdim, kamēr atrodas kaut viens pircējs. Rezultātā īpašumu, kura sākotnējā pārdošanas vērtība ir 40 tūkstoši var nosolīt arī par 10 tūkstošiem eiro. Tas negadās bieži, taču tas ir iespējams.

Kā notiek izsoļu sarunāšana?

Izmanīgi cilvēki jau vairākus gadus veic izsoļu cenu sarunāšanu. Pretendentiem ierodoties norises vietā, tiek veikta neformāla aptauja un, ja ir redzams, ka kāds ļoti vēlas pirkt īpašumu, pārējie no viņa prasa komisiju – 500, 1000 vai pat 5000 eiro apmērā. Šāda prakse nav īsti likumīga un organizētāji ar to cenšas cīnīties, jo tādā veidā īpašumi tiek nosolīti par zemāku cenu. Lai ar to cīnītos zvērināto tiesu izpildītāju izsoles šobrīd tiek rīkotas elektroniski, bet joprojām ir daudzas citas valsts, valsts uzņēmumu un pašvaldību izsoles, kur spēkā ir vecā kārtībā.

Kā iegūt iegūt kredītu nekustamā īpašuma iegādei izsolei?

Fiziskām vai juridiskām personām, kam ir lieli uzkrājumi nav vajadzīgi aizdevumi, lai nopirktu sev dzīvokli vai māju. Visiem pārējiem parasti ir vajadzīga banku vai kāda cita kreditora palīdzība. Ilgtermiņa kredīti (skat. kredit.lv sākumlapu) līdz 10 tūkstošiem eiro ir pieejami arī pie nebanku aizdevējiem, bet lielākas summas gan piedāvā tikai kredītiestādes. Sliktā ziņa ir tā, ka kredīti nekustamā īpašuma iegādei izsolē parasti netiek piedāvāti. Iemesls? Bankas vēlas, lai īpašums vispirms tiktu pārreģistrēts zemesgrāmatā ar hipotēku uz kredītiestādes vārda. Izsoļu organizētāji šādu praksi nepiekopj un arī nevar atbalstīt, jo uzvarētājs pirms izsoles nav zināms. Tas nozīmē, ka vienīgā iespēja ir pirms tam ņemt kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu. Saņemt naudu un ar iegūto finansējumu mēģināt nosolīt konkrēto īpašumu. Alternatīvs risinājums būtu aizņemties no bagāta radinieka, bet kuram no mums tāds ir? Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju daudz aktuālāk ir atrast banku, kura nebloķē kontu un kurai netiek klāt tiesu izpildītājs

Kā atrast nekustamā īpašumu izsoles?

Diemžēl Latvijā nav vienots juridisko personu izsoļu reģistrs. Atsevišķas valsts institūcijas, kapitālsabiedrības, pašvaldības vai uzņēmumi reklamē savas izsoles, savukārt citi mēģina piesaistīt pēc iespējas mazāku uzmanību. Ir izsoles, kas tiek rīkotas priekš savējiem un šādā gadījumā informācija par tās norisi ir redzama tikai pie ziņojumu dēļa un maz apmeklētā vietā mājaslapā. Ir iespējama arī gluži pretēja situācija un šādus darījumus ir atrast krietni vieglāk. Lai atvieglotu meklējumus esam izveidojuši sarakstu ar svarīgākajām norises vietām, organizētājiem:



Banku meitasuzņēmumi, kas tirgo atņemtos īpašumus

Papildus ir vēts pameklēt internetā pašam kādus pašvaldību piedāvājumus. Teorētiski tiem visiem būtu jābūt apkopotiem valsts izsoļu portālā, bet ne vienmēr tas notiek. Meklējiet frāzi: “pašvaldību nekustamā īpašuma izsoles” (bez pēdiņām) pievienojot interesējošās pašvaldības vārdu – Valmiera, Limbaži, Liepāja, Daugavpils, Ventspils, Rīga u.t.t.

Saņemt kredītu

Kā novērtēt cenu un nospraust sev limitu?

Pirms ķerties pie meklējumiem, nospraudiet sev maksimālo īpašuma cenu. Papildus atcerieties, ka jāatstāj arī nauda dokumentu kārtošanai (Zemesgrāmata) un citiem izdevumiem (mājokļa renovācija, sakārtošana, nekustamā īpašuma nodevas). Kad esat nosprauduši robežas, sāciet meklēt piemērotu īpašumu. Iespējams, atklāsiet, ka cenas daudzos gadījumos neatšķiras no piedāvājumiem ss.lv. Tas ir ļoti iespējams, jo bankas ir alkatīgas un nevēlas neko tirgot par sviestmaizi. Tajā pat laikā, ja kādā bankas meitasuzņēmuma mājas lapā redzat, ka tiek tirgots interesants īpašums, piezvaniet. Daži sludinājumi tur stāv gadiem un kredītiestādes ir gatavas būtiski samazināt cenu, lai no tā tiktu vaļā. Atsevišķi no šiem uzņēmumiem tuvākajos gados tiks likvidēti, tādēļ iespēja kaut ko dabūt lētāk nav nemaz vairs aiz kalniem. Tas, protams, nenozīmē, ka varēsie nopirkt kaut ko “pa lēto” (lasi ātro kredītu), bet var izrādīties, ka pacietīgie ir lielākie ieguvēji. No otras puses, bankas aizvien aktīvāk izvērš kreditēšanu un tuvākā nākotnē nekustamo īpašumu cenas var arī kļūt augstākas.

‘Tiem, kuri pērk īpašumu kā investīciju objektu ir rūpīgi jānovērtē vēlamā un reālā situācija. Latvijas iedzīvotāju pirktspēja samazinās un likvīdi ir pārsvarā tikai tie īpašumi, kas atrodas Rīgā, Jūrmalā un Latvijas lielākajās pilsētās. Pārējie, kas atrodas skaistās vai ļoti skaistās vietās var ilgi gaidīt savu pircēju un ne vienmēr pārdevējam ir iespēja gaidīt. Viena stratēģija tiem, kam ir nauda varētu būt nopirkt dzīvokli vai māju Rīgā izsolē un pārdot to caur ss.lv. Jārēķina gan, vai pēc iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas šāds darījums vēl būs izdevīgs.

Vērtīgu informāciju par konkrēto nekustamo īpašumu varat noskaidrot arī Valsts zemes dienesta informācijas portālā Kadastrs.lv Iespējams, ka īpašuma kadastrālā vērtība ir vēl pat zemāka nekā tā pārdošanas cena.

Kā izvairīties no krāpniekiem un pasargāt sevi?

Galvenās problēmas parasti rodas pērkot īpašumus no tiesu izpildītājiem. Mēs jau noskaidrojām, ka šādā situācijā var nākties sastapties ar īrniekiem, kas neizvācas, ilgu dokumentu kārtošanu, bet papildus tam dzīvoklis vai māja var būt izdemolēts un pat pods būs noskrūvēts. Par to nevajazētu uztraukties, taču jau iepriekš ir jāparēķina vai nekustamā īpašuma kapitālremonts ļaus vēl palikt kā ieguvējam. Pērkot nekustamo īpašumu izsolē no bankas vai pašvaldības šādas problēmas neradīsies.

Tikt galā ar krāpniekiem, kas vēlas savu komisiju, lai nesolītu augstāku cenu var vienkārši. Nevajag sadarboties. Ja viņi vēlas nopirkt īpašumu, lai pērk. Jūs solat, līdz savam limitam vai nedaudz mazāk un ļaujiet viņiem kļūt par uzvarētājiem. Ja nosolītājs neizpērk īpašumu mēneša laikā viņš zaudē dalības maksu un organizētājs pēc 1 – 2 mēnešiem rīkos atkārtotu izsoli, kur cena, iespējams, jau būs būtiski zemāka.

Atbildīga rīcība

Pirms piedalīties izsolē, noskaidrojiet, vai īpašumā nedzīvo ģimene ar maziem bērniem, invalīdi vai mazturīgi pensionāri. Šādi cilvēki nav pelnījuši zaudēt vienīgo īpašumu tikai tādēļ ka viņiem ir mazāk brīvie līdzekļi. Diez vai Tu vēlētos būt viņu vietā, bet dzīvē tas vienmēr ir iespējams. Ja izsolē neviens nepiedalās vai īpašums netiek nosolīts, tā tiek uzskatīta par nenotikušu un šie cilvēki varēs tur turpināt dzīvot. Cilvēkiem, kas ir bez vērtībām un principiem un ir gatavi savu māti pārdot šādi ierobežojumi, visticamāk, neradīs šķēršļus. Pārējiem ir vērts aizdomāties vai finansiāls ieguvums ir samērojams ar tīru sirdsapziņu un iespēju nktīs gulēt mierīgi. Izdevīgi piedāvājumi izsolēs ir daudz un, ja viens tiek palaists garām, nākamais būs vēl labāks.

4.6 / 5. 35