Latvijā patēriņa kredīts (aizdevumu piedāvājumus skat. portāla sākumlapā vai izmantojot navigāciju lapas augšpusē) ir paredzēts dažādu ieceru un mērķu izpildei vidējā termiņā (līdz 3 gadiem). Vairumā gadījumu šis pakalpojums tiek izmantots kādam lielākam pirkumam vai mājokļa remontam, veselības uzlabošanai u.c. pakalpojumu apmaksai. Pieteikties patēriņa kredītam iespējams gan bankās, gan pie dažādiem nebanku aizdevējiem. Izvēloties pēdējo variantu pieteikšanās aizdevumam iespējama internetā, savukārt, lai aizņemtos bankā ir jādodas uz savas bankas filiāli un jāaizpilda pieteikuma anketa klātienē. Piejamās summas apmērs ir atkarīgs no klienta vēlmēm, ienākumiem, kredītvēstures un pašreizējām saistībām. Situācijās, kad plānots aizņemties lielāku naudas summu var tikt piedāvāts patēriņa aizdevums pret nekustamā īpašuma vai automašīnas ķīlu.

Jau tradicionāli komercbankas piedāvā zemākas procentu likmes, taču līdz ar izmaiņām likumdošanā 2016. gada 1. janvārī arī nebanku aizdevēji ir samazinājuši procentu likmes izsniegtajiem aizdevumiem. Dažos no piedāvātajiem kredītu veidiem, t.sk. kredītlīnija tiek piedāvāts aizņemties no 50 līdz 3000 eiro ar atmaksas termiņu līdz 3 gadiem. Izvēloties šo variantu, ir jāmaksā tikai par reāli izlietotajiem naudas līdzekļiem. Tas var būt izdevīgi, ja pirkumi tiek veikti pa daļām. Piemēram, būvmateriālu iegāde mājokļa renovācijas laikā notiek pakāpeniski un ir pieskaņota veiktajiem darbiem. Aizņemoties visu summu uzreiz būtu jāmaksā procenti par visu summu, bet kredītlīnijas ietvaros jāmaksā procenti tikai par iztērēto.

Negatīva kredītvēsture

patēriņa kredīts ar sliktu kredītvēsturi lvTie iedzīvotāji, kas ir izmantojuši kādu pakalpojumu un nav savlaicīgi veikuši maksājumus ilgstošu laiku, nereti tiek iekļauti parādnieku reģistros. Aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi Latvijā tiek piešķirti retāk, taču iepriekš prognozēt rezultātu nav iespējams. No vienas puses, sabojāta kredītvēsture cilvēku automātiski iekļauj sliktajā sarakstā. No otras puses, attiecībā pret klientu aizdevumu tirgū valda individuāla attieksme. Lemjot par patēriņa kredīta piešķiršanu, tiek skatīta kredītvēsture, ienākumi u.c. faktori, tādēļ visu noteiks tas, cik pārkāpums ir bijis smags un vai pagātnes pārkāpumi jau ir izlaboti.

Dati par klientu pārkāpumiem parādnieku datu bāzēs glabājas vairākus gadus. Diemžēl informācija tiek saglabāta arī tad, kad parāds jau ir apmaksāts. Tas ļauj pasargāt citus uzņēmumus no problemātiskiem klientiem, taču reizē var apgrūtināt dzīvi arī tiem, kas vienkārši bijuši aizmāršīgi un piemirsuši samaksāt kādu rēķinu laikā. Protams, nezināšana neatbrīvo no atbildības, tādēļ jācenšas darīt visu iespējamo, lai pret finansiālām saistībām attiektos pēc iespējas atbildīgāk.

Patēriņa kredīts ar sabojātu kredītvēsturi

Patēriņa kredīts ar sabojātu kredītvēsturi

Jau secinājām, ka katrs pieteikums tiek vērtēts individuāli, analizējot arī klienta kredītvēsturi. Ja esiet iekļauti parādnieku reģistros, nevajadzētu brīnīties, kad aizdevums tiek atteikts vai tiek piedāvāti sliktāki nosacījumi nekā citiem klientiem. Augstāki procenti mazina kreditora risku un kompensē zaudējumus, ko rada negodprātīgi aizņēmēji. Ja šāda prakse netiktu lietota, patēriņa kredīts ar sliktu kredītvēsturi vispār netiktu piešķirts nevienam. Praksē viss ir savādāk un klienti, kas var pierādīt savas spējas un gatavību atmaksāt parādu noteiktajā termiņā reizēm var aizņemties arī tad, ja viņu vārdi ir iekļauti parādnieku melnajos sarakstos. Lai tas notiktu pašiem gan ir jāizpilda mājasdarbs un jānokārto vecie parādi.

Aizņemties bankā ar sliktu kredītvēsturi bankā varētu būt grūtāk, jo kredītiestādes parasti izvirza stingrākas prasības. Patēriņa kredītu devēji, kas nav saņēmuši komercbankas licenci mēdz būt pielaidīgāki, taču prasa augstākus procentus. Situācijās, kad aizdevums tiek atteikts jāsaprot, ka katram uzņēmuma ir sava darbības stratēģija un noteikts riska tolerances līmenis. Ja uzņēmuma vadība ir vienojusies, ka gada laikā aizdos x-kredītus cilvēkiem, kas iekļauti parādnieku reģistros, tad šis slieksnis arī tiks ievērots. Tas nozīmē, ka diviem vienādiem klientiem ar sabojātu kredītvēsturi un vienādiem ienākumiem vienā brīdi aizdevums var tikt piešķirts, bet citā atteikts.

Ja plānojat pieteikties aizdevumam, rūpīgi izvērtējiet savas finansiālās iespējas. Esiet godīgi. Norādiet patiesu informāciju par sevi, jo dati vienalga tiks pārbaudīti. Aizņemieties atbildīgi.

4.7 / 5. 23