Aizņēmumi jeb kredīti ir pakalpojums, kas ļauj cilvēkiem aizlienēt naudu no citiem – fiziskas vai juridiskas personas. Parāds jāatmaksā līgumā noteiktajā termiņā un parasti par aizdevuma izmantošanu ir jāmaksā augļi jeb procenti. Līgums var tikt noslēgts mutiski (neuzticams) vai rakstiski un tajā tiek atrunāti visi nosacījumi un abu pušu atbildība sadarbības ietvaros. Laika gaitā ir izdomāti daudzi kredītu veidi un katrs no tiem ir paredzēts noteiktas vajadzības apmierināšanai. Pirms aizņemties ir būtiski saprast kāds aizņēmumu veids ir vajadzīgs konkrētajā situācijā, jo izmaksas var būt būtiski atšķirīgas.

Ātrais kredīts

  • Ātrais kredīts jeb ātrais īstermiņa aizdevums ir nebanku kreditoru piedāvājums, kas pieejams internetā. Izvēloties šo kredītu veidu, varat aizņemties no 50 līdz 3000 eur jau 10 – 20 minūšu laikā. Aizdevuma pieteikumu var aizpildīt jebkurā diennakts laikā, taču naudas pārskaitījumi noris darba laikā. Šis pakalpojumsir kļuvis ļoti populārs, jo netiek prasīti nekādi dokumenti un naudas saņemšanai klientam nav jāstāv rindā vai jādodas uz banku. Vairumā gadījumu cilvēki aizņemas ne vairāk kā 200 – 300 eur un izmanto ātro kredītu, lai apmaksātu steidzamus rēķinus vai iegādātos kādas akcijas preces. Pirmajā reizē gandrīz katrā uzņēmumā var aizņemties lētāk, pie nosacījuma, ka tiek ievēroti parāda atmaksas termiņi. Ātros kredītus reizēm sauc arī par sms kredītiem, jo to saņemšanai atliek nosūtīt tikai īsziņu. Šāa iespēja ir pieejama, taču tikai vienā un tajā pašā uzņēmumā aizņemoties atkārtoti.

Kredīts auto iegādei

  • Automašīnas jeb auto kredīts ir paredzēts tieši transportlīdzekļa iegādei. Debitors nevar izmantot aizlienēto naudu, lai iegādātos citas preces un pakalpojumus. Procentu likmes auto kredītam mēdz būt zemākas kā lielākajai daļai citu kredītu veidu. Kredītņēmēji nevēlas zaudēt savu jauno auto un veic kredītu maksājumus precīzāk un apzinīgāk nekā par aizdevumiem bez nodrošinājuma. Izvēloties šo pakalpojumu jārēķinas, ka auto iegāde būs dārgāka nekā pērkot to par saviem ietaupījumiem, bet varēsiet uzreiz sēsties pie stūres un braukt.

Hipotekārais kredīts

Hipotekārais aizdevums jeb aizņēmums pret nekustamo īpašumu ir divi līdzīgi produkti. Pirmais ir paredzēts tikai un vienīgi, lai nopirktu mājokli, zemi vai komercīpašumu uz nomaksu. Līdz brīdim, kamēr parāds nav nomaksāt, tas ir apgrūtināts ar hipotēku un to nevar atsavināt, ieķīlāt vai iznomāt bez kreditora piekrišanas. Šādā aspektā raugoties arī hipotekārais kredīts ir kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu, jo jaunais īpašums kalpo par nodrošinājumu aizdevuma saņemšanai. Vairumā gadījumu cilvēki, tomēr to tā neuzskata un domā, ka ieķīlāt var tikai tādu māju, dzīvokli, zemi, komercplatību vai mežu, kas jau ir viņu īpašumā. Abos gadījumos ir iespējams saņemt liela apjoma aizdevumu ar atmaksas termiņu līdz pat 20 un vairāk gadiem. Ņemot vērā aizdevuma izmaksas, cilvēki to parasti izmanto ne biežāk kā pāris reizes mūžā.

Patēriņa kredīts

  • Aizdevumi patēriņa vajadzībām ir pakalpojums, kas paredzēti lielākiem vai mazākiem tēriņiem. Kreditori pirms piešķirt aizdevumu vērtē klienta maksātspēju un kredītvēsturi, taču nejautā, kam plānots naudu tērēt. Patēriņa kredītu var saņemt gan komercbankās gan pie nebanku kreditoriem. Abi pakalpojumu sniedzēji savā starpā konkurē, līdz ar to aizņēmējam ir iespēja izvēlēties to piedāvājumu, kurš konkrētajā brīdī ir lētāks vai visādi citādi izdevīgāks. Maksimālais termiņš šī kredīta veida izmantošanai mēdz būt divi līdz trīs gadi. Atšķirībā no ātrajiem aizdevumiem patēriņa kredītus izsniedz katram klientam, piemērojot individuālus nosacījumus. Aizdevuma saņemšanai netiek prasīta ķīla, galvotājs vai izziņa no darba vietas. Datu izvērtēšana noris tiešsaistes režīmā.

Par patēriņa kredītu vairāk lasi šeit>>

Overdrafts

  • Par overdrafts, kredītlimitu jeb kredītlīniju sauc elastīgu aizdevumu, kura apmērs atkarīgs no klienta kredītspējas. Naudas saņemšanai klients sākotnēji aizpilda pieteikumu internetā un noskaidro savu aizdevuma limitu. Kad limits tiek apstiprināts, tas ir pieejams automātiski jebkurā diennakts laikā. Procentu maksājumi ir jāveic tikai no tās naudas, kas tiek reāli izlietota. Šis variants ir izdevīgs, jo sniedz klientam zināmu drošības sajūtu, t.i. apziņu, ka vajadzības gadījumā kredītu varēs saņemt uzreiz. Standarta prakse ir noteikt kredītlimitu divu, līdz trīs mēnešalgu apmērā, bet cilvēkiem, kuriem ir uzkrājumi var tikt piedāvāts arī lielāks overdrafta limits. Pirmajā reizē, aizņemoties ārpus banku sistēmas, var tikt piedāvāta kredītlīnija, kuras apmērs ir mazāks par vienu mēnešalgu. Sadarbībai nostiprinoties, limits tiek pakāpeniski paaugstināts, līdz sasniedz maksimāli iespējamo robežu – parasti 1500 vai 300 eur.

Kredītkarte

  • Bankas maksājumu karte ir praktiski katram Latvijas iedzīvotājiem un ikdienā mēs tās visas saucam par kredītkartēm. Patiesībā lielākajai daļai ir, nevis kredītkartes, bet debetkartes. Ja maksājumu kartei nav piešķirts papildus bankas kredītlimits, kas ļauj tērēt vairāk nekā reāli esat kartē iemaksājuši, tad tā ir debetkarte. Kredītkartēm limits tiek noteikt vienas līdz divu mēnešalgu apmērā. Pārtērētā naudas summa ir jāatmaksā līdz tekošā mēneša 30. datumam vai labāk, līdz nākamā mēneša 15. datumam. Otrs variants nešaubīgi ir daudz izdevīgāks, jo ļauj atmaksāt pārtēriņu no nākamās mēnešalgas. Ja Jūsu banka neļauj atmaksāt pārtērēto nākamajā mēnesī, tad ir pēdējais laiks meklēt citu kredītkarti.

Kredīts pret ķīlu

  • Aizdevums pret nodrošinājumu – nekustamo īpašumu vai biežāk auto ļauj saņemt lielāku kredītu ar zemākiem procentiem. Piemēram, kredīts pret auto ķīlu sniedz iespēju katram auto īpašniekam izmantot savu transporta līdzekli, lai iegūtu papildus finansējumu. Ieķīlājot automašīnu ar to var turpināt braukt arī turpmāk. Līdz brīdim, kamēr parāds tiek atmaksāts auto tiek uzlikta hipotēka – apgrūtinājums, kas neļauj to pārdot vai iznomāt. Maksimālā summa, ko šādā veidā var iegūt ir pat 90% no automašīnas novērtējuma. Attiecībā uz nekustamo īpašumu ir spēkā līdzīgi nosacījumi un tie ir detalizētāk aprakstīti šī raksta sadaļā – hipotekārais kredīts. Galvenais, kas jāpatur prātā, izvēloties šādu pakalpojumu, ir risku novērtējums. Aizņemoties bez nodrošinājuma, cilvēks riskē, ka parādi tiks piedzīti tiesas ceļā, bet, aizņemoties pret automašīnu, primārais risks ir zaudēt transporta līdzekli. Procentu likmes kredītiem pret nodrošinājumu mēdz būt zemākas, taču ne vienmēr, tādēļ ir vērts pirms lēmuma pieņemšanas salīddzināt vairākas alternatīvas.

Studiju un studējošo kredīts

  • Katram studentam, kas tikko pametis vidusskolas solu finanses ir viens no jutīgākajiem jautājumiem. Ja nav palaimējies tikt budžeta vietā, bet ir vēlme studēt konkrēto studiju programmu par katru cenu un naudas nav ir jāmeklē risinājums. Studiju kredīts ir paredzēts studiju maksas segšanai Latvijā vai ārzemēs. Latvijā noteiktie kredīta limiti parasti ir paredzēti, lai nodrošinātu studijas Latvijas izglītības iestādēs. Par laimi mēs vēl neesam tik tālu kā ASV, kur zināšanu ieguve augstskolā var izmaksāt vairāk kā 100 tūkstošus eiro un var padarīt studentu par parādnieku uz visu mūžu. Lai iegūtu izglītību par maksu Latvijā parasti nevajag vairāk par 5 tūkstošiem eiro, ja vien nestudē zobārstniecību, medicīnu vai arhitektūru. Atkarībā no aizdevuma summas ilgtermiņa kredīts ir jāatmaksā 5 vai 10 gadu laikā pēc studiju beigšanas.
  • Studējošo kredīts ir paredzēts studenta dzīvošanas izdevumu apmaksai. Tā apmērs nav liels, taču ļauj par šo summu apmesties kopmītnēs un dzīvot pieticīgi, līdz brīdim, kamēr neparādās citi ienākumi – ģimene, darbs, stipendija. Gan studiju, gan studējošo kredītu piedāvā kredītiestādes un tā procentu likmes ir salīdzinoši ļoti zemas, pateicoties valsts rīkotam konkursam un atbalstam procentu likmju segšanā. Noteiktu profesiju studentiem valsts arī regulāri dzēš visu kredītu, pie nosacījuma, ka viņi noteiktu termiņu nostrādā valsts noteiktajās, apgūtajās profesijās.

Kredītu apvienošana vienā maksājumā

  • Cilvēkiem, kas ir paņēmuši vairākus aizdevumus, kredītu apvienošana ļauj refinansēt saistības uz izdevīgākiem nosacījumiem. Iemesli šādai izvēlei parasti ir vēlme maksāt vienu, kopīgu rēķinu, nevis daudzus mazus maksājumus par aizdevumu apkalpošanu un vēlme ietaupīt. Situācijās, kad starp kredītu devējiem pastāv konkurence vai ir uzlabojusies ekonomiskā situācija, iespējams, pastāv iespēja samazināt ikmēneša maksājumus par kredīta apkalpošanu. Līdzīgi arī, apvienojot vairākus ātros kredītus vienā maksājumā, var maksāt visu parāda summu ilgākā termiņā. Rezultātā samazinās procentumaksājumi un rezultāts būs pozitīvs. Jāņem gan vērā, ka par kredītu apvienošanas pakalpojuma izmantošanu parasti tiek prasīta salīdzinoši augsta komisija, kas var padarīt darījumu nelietderīgu.

Kredīts uzņēmumiem vai uzņēmējdarbības uzsācējiem

  • Uzņēmuma dibināšanai, uzturēšanai un attīstībai ir vajadzīga nauda. Kredīts uzņēmumam var tikt piešķirts gan darbību uzsākot, gan attīstot. Salīdzinoši neliels skaits mazu un uz pakalpojumu nozari orientētu uzņēmumu var iztikt bez sākotnējiem ieguldījumiem. Visiem pārējiem ir vajadzīgs finansējums – pašu iekrājumi vai aizdevums no fiziskām vai juridiskām personām. Kredīts biznesam ir nepieciešams arī situācijās, kad plānots attīstīt ražošanu, paplašināties jaunos tirgos vai citu mērķu sasniegšanai. Cilvēki, kas biznesā ir uz palikšanu neizmanto kredītus savu iegribu apmierināšanai, bet uzņēmuma attīstībai. Protams, arī jaunuzņēmuma dibināšanai aizņemties līdzekļos var, ja vien mērķis attaisno līdzekļus.

Kopsavilkums par kredītu veidiem

Kopumā varam secināt, ka Latvijā ir pieejami ļoti dažādi kredītu veidi un kā jau sākumā minējām, katrs no tiem ir paredzēts citiem mērķiem. Ja Jūs vēlaties uzzināt vairāk par Latvijai svarīgiem finanšu un kredītu apsektiem, ielūkojieties portāla KREDIT sadaļā Jaunumi vai palasiet pārskatus un atsauksmes par dažādiem kredītu devējiem.

4.9 / 5. 261