Ir maz cilvēku Latvijā, kas nebūs dzīrdējuši par sms kredītiem. Uzņēmumi ir daudz, līdz ar to atsauksmes par tiem ir dažādas. Tās visas vieno tas, ka neapmierinātību pauž tie, kas nav gribējuši vai varējuši pildīt līguma nosacījumus. Klienti, kas atmaksā naudu noteiktā termiņā neraksta sūdzības vai atsauksmes, jo viņiem ir interesantākas lietas, ko darīt. Sms kredīts ar sliktu kredītvēsturi ir pieejams, taču publiski to neviens nereklamē. Pirmkārt, klienti ir dažādi. Vienam kredītvēsture var būt sabojāta dēļ nenomaksātā mobilo sakaru rēķina, cits ir parādā miljonu. Katrs pārkāpums ir jāvērtē individuāli. Tiesa, daļa aizdevēju, lai paātrinātu naudas aizdošanas ātrumu jau sākotnēji nosaka, ka aizdevumi ar sliktu kredītvēsturi nevar tikt piešķirti. No vienas puses, viņi šādā veidā zaudē daudz klientus. No otras puses, nodrošina, ka tiek izpildīts solījums – aizdot naudu 10 – 15 minūtēs.

Lai aizņemtos internetā, sākotnēji ir jāapskatās, kuri sms krediti ir izdevīgāki, tad jāaizpilda anketa, jāpārskaita viens cents uz kreditora kontu un jāgaida atbilde. Pirmajā reizē ir iespējamas atlaides, bet dabūt kredītu tikai ar sms nevarēs. Aizdevums ar sms ir pieejams vien pastāvīgiem klientiem, kas vēlas aizņemties atkārtoti. Pretendēt uz šādu iespēju var tie, kas ir veiksmīgi atmaksājuši iepriekšējo aizņēmumu un apliecinājuši savu lojalitāti pret konkrēto uzņēmumu. Skatoties šādā griezumā varam redzēt, ka sms kredīti ar sliktu vai sabojātu kredītvēsturi varētu tikt piešķirti tikai tad, ja ir veiksmīga sadarbība ar kādu aizdevēju un tiek kavēts maksājums pret kādu citu uzņēmumu. Piešķirot atkārtotu aizdevumu internetā, nebanku kredītu devējs vairs nevērtē kredītvēsturi (nelielām summām) un paļaujas uz līdzšinējo sadarbību ar klientu. Galvenais priekšnosacījums naudas aizevuma saņemšanai tātad ir ilgstoša sadarbība.

Uzņēmumi, kas varētu izvēlēties sadarboties ar klientiem, kam ir sabojāta kredītvēsture var prasīt papildus informāciju. Piemēram, lai pārliecinātos par ienākumiem var tikt prasīta izziņa no VSAA vai  VID, kā arī bankas konta izraksts par ienākumiem pēdējo sešu mēnešu laikā. Šīs visas ir metodes kā reāli pārbaudīt klienta ienākumus, nepaļaujoties tikai uz anketā sniegto informāciju. Vērts atcerēties, ka, lai arī likumdošana uzliek par pienākumu kreditoriem pārliecināties par klienta maksātnespēju, neformāla vienošanās paredz, ka aizdevumiem līdz 300 eiro, uzņēmumi var paļauties uz klientu informāciju. Tas nodrošina katram uzņēmumam lielāku rīcības brīvību, taču vienlaikus pastāv iespēja, ka nauda tiek aizdota cilvēkiem, kas to nevar atļauties. Paredzams, ka tuvākā nākotnē nebanku aizdevējiem būs jāpārbauda visu klientu maksātspēja. Kā tas tiks darīts ir tehnikas jautājums, bet izdarīt to var, vienīgi tad klienta izvērtēšana prasīs ilgāku laiku.

Praksē ar sliktu kredītvēsturi kredīti vai līzingi tiek piešķirti, taču uz neizdevīgākiem nosacījumiem. Cilvēki, kam ir sabojāta vēsture par šādu iespēju nav iepriecināti, taču lielākā daļa nekurn, jo aizņemšanās iespējas ir ierobežotas. Kad vajadzīga lielāka naudas summa – dzīvokļa remontam vai iegādei, ir vērts runāt ar banku. Pārbaudot informāciju parādnieku datu bāzēs, kredītiestāde var izlemt nesadarboties, taču kā jau minējām katrs gadījums ir individuāls. Ir cilvēki, kas parādnieku sarakstos ir dēļ simboliskiem pārkāpumiem. Ja kreditori redzēs, ka var nopelnīt sadarbojoties ar konkrēto cilvēku, sadarbība ir iespējama. Tovai sms kredīts tiks reāli piešķirts tā reāli noteiks ir atkarīgs no katra aizdevēja riska tolerances, iekšējiem noteikumiem un klienta ienākumiem, kredītsaistībām, izdevumiem, līdzšinējās sadarbības ar uzņēmumu/banku. Pirms aizņemties izvērtējiet savas finansiālās iespējas atmaksāt parādu. Aizņemieties atbildīgi.

4.4 / 5. 10