Lombards agrāk bija pirmā izvēle cilvēkiem, kam bija vajadzīgs aizņēmums. Šobrīd to nozīme ir strauji samazinājusies, jo internetā ir pieejami dažādi bezprocentu kredīti. Īstermiņā tas nozīmē, ka cilvēki, kam vajadzīgs aizņēmums, var saņemt kredītu bez komisijas maksas un bez procentiem. Atšķirībā no lombardiem, ātro kredītu ņēmējiem nav vajadzīga ķīla vai galvotājs. Aizņēmējs apņemas atmaksāt naudu saskaņā ar līguma nosacījumiem. Lombardos turpretim galvenais un vienīgais risks ir nemaksāšanas rezultātā zaudēt ķīlu.

Izdevīgākie lombardi Rīgā un Latvijā

Rīgā lombardi ir izvietoti praktiski jebkurā mikrorajonā un arī Rīgas centrā. Cilvēkiem, kas vēlas ieķīlāt savas mantas – dārglietas, vērtslietas, elektrotehniku, sadzīves tehniku, instrumentus, portatīvo datoru u.c. vērtīgas mantas.

Lombards tradicionāli ir gatavs aizdot ne vairāk kā 1/3 vai 1/4 daļu no preces novērtējuma vērtības. Uzreiz jārēķinas, ka lombardā prece netiks novērtēta ne tuvu tās pirkuma vērtībai. Labākajā gadījumā manta tiks novērtēta līdz 50% no preces pirkuma vērtības. Pieņemot, ka dators maksāja 500 eiro jauns, lombardā par šo preci varēsiet saņemt ne vairāk par 100, 150 eiro.

Protams, reklāmās tiek solīts, ka varat saņemt līdz 90% no novērtējuma vērtības, bet realitāte diemžēl ir savādāka.lombards-lv
Vislabprātāk lombardu darbinieki ir gatavi pieņemt dārglietas, sevišķi zelta izstrādājumus. Šobrīd zelta cena ir augsta un, ieķīlājot zelta gredzenu, ķēdīti vai auskarus var saņemt līdz pat 40 eur/g, pie nosacījumu, ka tam ir augsta prove.

Populārākie lombardi Latvijā ir banknote (iepriekš lombards24), money express credit, e-lats, avots, zelta sakta, vita lombards, margerds, moda kapitāls, fresh cash, e-kredīts.

Paralēli laiku pa laikam ir sastopami arī “kaktu kantori”, kas strādā nelikumīgi (bez licences), taču to izmantošana nav droša. Izmantojot neuzticamus komersantus pastāv iespēja, ka vienā jaukā dienā policija tos vienkārši aizvērs un ķīla nonāks policijas iecirknī.

Lombardu procentu likmes

Lombarda procentu likmes var svārstīties robežās no 6% līdz vairāk kā 20% mēnesī. Mantu novērtējuma vērtība un procentu likme var būtiski atšķirties pat divu, blakus esošo lombardu ietvaros. Šo iestāžu darbiniekiem nav vienoti kritēriji kā novērtēt preces. Viņiem ir skaidrība par zeltu, sudrabu un jaunākajiem tālruņa modeļiem. Visu pārējo mantu novērtēšanai palīgā tiek ņemts acumērs un internetā atrodamā informācija par jaunas un lietotas preces cenu. Situācijās, kad lēmums jāpieņem ātri, cena tiek noteikta brīvi un ļoti ātri.

Lombardu galvenā peļņa rodas no cilvēkiem, kas naudas trūkumā ir gatavi ieķīlāt sev ļoti vērtīgas mantas. Pensionāri, kas ieķīlā ģimenes relikvijas vai vērtslietas, lai iztiktu līdz pensijai ir viena grupa. Sociāli nelabvēlīgi sabiedrības locekļi ir otra grupa. Trešā klientu grupa ir cilvēki, kuriem steidzami vajadzīga nauda, bet ir ierobežota informācija. Cilvēki, kas ar internetu nav uz Jūs parasti pēc aizdevuma dodas uz banku vai izmanto sms credit aizdevumu pakalpojumus.

Soda nauda par saistību nepildīšanu pret lombardu tiek rēķināta no 0,2% līdz 1% no parāda summas dienā. Pozitīvi, ka maksimālais līgumsoda apmērs nevar pārsniegt 100% no parāda summas.

Prasības aizdevuma saņemšanai

Latvijā lombardiem ir zemas prasības. Saņemt naudu var jebkurš, kas sasniedzis 18 gadu vecumu un ir gatavs ieķīlāt kādu mantu. Lombardus neinteresē cilvēku ienākumi, izdevumi vai kredītvēsture, bet tikai viņu mantas. Lai ieķīlātu mantas ir jāpaņem līdzi pase vai id karte. Latvijas likumdošana nosaka, ka, ieķīlājot mantas, ir jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Ja lombardi pilda likumdošanas prasības, dokumenti tiks prasīti, taču, protams, ir arī negodprātīgi nozares pārstāvji.
Pieejamā aizdevuma apmērs ir atkarīgs no preces novērtējuma vērtības. Atsevišķos gadījumos lombards Rīgā piedāvās izdevīgākus nosacījumus nekā Liepājā, Daugavpilī, Ventspilī vai Rēzeknē, bet pārsvarā Rīgā būs labāki noteikumi. Rīgā konkurence ir lielāka un arī iespējas aizņemties izdevīgāk tradicionāli ir labākas.

Cilvēkiem, kas vēlas aizņemties ātri un bez ķīlas var noderēt ātrais kredīts ar atmaksas termiņu līdz 3 gadiem. Pieteikties pakalpojumam var internetā un nauda ir jāatmaksā saskaņā ar līguma nosacījumiem. Ja neesat droši par interneta aizdevumiem, ir vērts izvērtēt, kredītkartes nordcard piedāvājumu. Šis produkts tiek aktīvi reklamēts arī tv un par to būs dzirdējis ikviens, kas skatās latviski redzamās pārraides. Ja neesi drošs, kurš uzņēmums piedāvā izdevīgākos nosacījumus, izvērtē atsauksmes par Latvijas kreditoriem.

5 / 5. 4