Vēlme nopelnīt vairāk tāpat kā vēlme ietaupīt ir praktiski ikvienam no mums. Abi varianti ir iespējami, bet ietaupīt nereti ir daudz vieglāk, jo atliek vien atteikties no nevajadzīgiem tēriņiem un izmantot dažas viltības. Dažas no tām ir zināmas, bet dažas ir pavisam jaunas. Ja izmantosiet šos padomus, viegli ietaupīsiet naudu un nākotnē iemācīsieties nepārmaksāt par ikdienā lietotajām precēm un pakalpojumiem. Pilnīgi iespējams, ka jums vairs nebūs nepieciešami nekādi aizevumu veidi un varēsiet pilnīgā iztikt no saviem līdzekļiem arī reizēs, kad radīsies papildus ārkārtas tēriņi.
Kas santīmu nekrāj pie lata netiek
Latu vairs nav, esam pieraduši pie eiro, bet mūžsenās patiesības paliek spēkā. Sperot mazus solīšus ikdienā, ilgtermiņā nonāksim pie lieliska rezultātā. Dienas beigās no maksa izņemiet visas monētas un ieberiet tās lielā 3 litru burkā. Mazās krājkases nederēs, jo naudu krāsiet ilgstoši. Iespējams, ka iemetīsiet krājkasē arī vairākas 1 un 2 eiro nomināla monētas. Tas ir ļoti labi, vēlāk būs vieglāk aprēķināt, cik esat iekrājuši. Ja nevēlaties krāt 1, 2 un 5 centu monētas, metiet tās veikalos izvietotajās ziedojumu kastītēs. Trūkumu no tā neizjutīsiet un varēsiet ar pārliecību, ka esat citiem palīdzējuši. Sīkums, bet patīkami.
Mūsdienās tiek piedāvātas arī digitālās krājkases. Tas ir banku un uzņēmumu piedāvāts pakalpojums kā rezultātā katram pirkumam summas tiek noapaļotas līdz veseliem eiro un pieskaitītie centi tiek noguldīti klienta krājkontā. Piemēram, ja iztērējat ar maksājumu karti 1,56 eiro, tad 44 centi tiek ieskaitīti automātiski jūsu kontā. Ja piedāvājums liekas aktuāls meklējiet to internetā.
Iepērcieties uz atlaidēm vairumā
Liela daļa Latvijas iedzīvotāju pērk akcijas preces, daži pērk tikai akcijas preces. Nav gan liela jēga nopirkt vienu makaronu paku vai kečupu lētāk. Ja konkrēto produktu pērkat regulāri un tam ir spēkā liela atlaide, nopērciet uzreiz vismaz vienu kasti – 20 vai 50 iepakojumus. To, protams, var darīt tikai tad, ja konkrētās preces izmērs nav liels vai dzīvojat privātmājā un nav problēmas veidot krājumu noliktavu. Tiem, kam vieta ir ierobežota šāda pieeja nederēs vai arī jāsāk domāt par pagraba izremontēšanu vai ieviešanu. Ilgtermiņā sādā veidā var būtiski ietaupīt.
Pērciet ilgtermiņa lietošanas preces sezonas beigās
Vasaras preces vislabāk pirkt neilgi pirms rudens sākuma, ziemas preces būs lētākas ziemas beigās. Katras sezonas otrajā pusē vai izskaņā tirgotāji piedāvā būtiskas atlaides. Piemēram, ziemas zābakus var iegādāties divas reizes lētāk, bet slēpes ar 70% atlaidi, savukārt velosipēdiem ir vismaz 50% atlaide. Ja pirkumus atliek uz pēdējo brīdi, tad vienmēr sanāk pārmaksāt un atliek tikai kost sev pirkstos. Ja ikdienā dzīvojat no rokas mutē, tas nebūs iespējams un jāpievērš lielāka uzmanība iekrājumu veidošanai, ienākumu palielināšanai.
Maksājiet sev vispirms
Neskatoties uz to kādi tēriņi ir paredzēti un kādiem mērķiem vajag naudu, vismaz 10% no nopelnītā noguldiet krājkontā vai ielieciet zeķē. Jas esat pieraduši iztērēt visu un vēl aizņemties, tas būs grūti, bet ir iespējams. Daudzi cilvēki dzīvo ar mazākiem ienākumiem nekā jūs un tiek galā. Kad ienākumi palielināsies, joprojām novirziet 10% no ienākumiem uzkrājumu veidošanai. Pēc pāris gadiem būsiet pārsteigti, cik daudz ir izdevies šādā veidā iekrāt.
Ziedojiet labdarībai
Energijas nezūdamības likums vēsta, ka enerģija nekur nerodas un nekur arī nepazūd. Ja jūs palīdzat citiem, citi palīdzēs jums. Ziedojiet labdarībai 10% no saviem ienākumiem, vienalga pelniet 300 vai 3000 eiro mēnesī. Labie darbi atmaksājas un arī psiholoģiski jutīsieties labāk, bet tam līdzi nāks laba veselība, lielākas darba spējas un panākumi privātajā un darba dzīvē. Grūti tam noticēt, bet šis likums tiešām darbojas. Plašsaziņas līdzekļos mēs redzam, ka brīdī, kad kādam ir vajadzīga palīdzība, visa sabiedrība sadodas rokās un saziedo vajadzīgo summu. Iekrāt miljonu izdodas reti, kuram, bet ar kopīgiem spēkiem vajadzīgo palīdzību katrs tāpat var saņemt arī reizēs, kad plānota operācija vai ir būtiski veselības traucējumi un valsts visu nesedz pilnībā.
Izmantojiet atlaižu kartes – prasiet atlaides
Praktiski katrā veikalā darbinieki ir tiesīgi klientiem piedāvāt 10% atlaidi, ja vien tas nav pārtikas veikals. Diemžēl tikai retais pircējs ir pietiekami drosmīgs, lai atlaidi paprasītu. Rezultātā tirgotāji nopelna vairāk, bet pircēji brīvpratīgi iztukšo savus makus vairāk nekā būtu nepieciešams.
Atlaides piedāvā arī dažādu lojalitātes karšu programmas. Šādas kartes var izsniegt veikali, pakalpojumu sniedzēji vai valsts. Piemēram, ISEC karte vai Goda ģimenes karte ir pieejama tikai tiem cilvēkiem, kas atbilst noteiktiem kritērijiem. Ja jūs kvalificējieties šīm kartēm, noteikti piesakieties, jo atlaides ir ļoti ievērojamas.
Pasūtiet preces ārzemēs
Internets sniedz iespēju ikvienam sazināties ar citiem cilvēkiem visā pasaulē, kur vien izmanto internetu. Nereti preces, kas pie mums maksā, piemēram, 20 eiro var pasūtīt pa tiešo internetā 2 – 5 reizes lētāk. Seviški liela cenu atšķirība ir bērnu spēļmantām, apģērbam un apaviem. Elektrotehnikas un elektro preču cenas diemžēl ir samērā līdzīgas, savukārt pārtikas pasūtīšana var neatmaksāties, jo apjoms nebūs gana liels un pasta izdevumi visu ietaupījumu var “noēst”.
Secinājumi par ietaupīšanas stratēģijām
Rakstā esam aplūkojuši daudzus paņēmienus, kas ļauj ietaupīt būtiskas naudas summas ikvienā mājsaimniecībā. Daļu no tām jūs zinājāt, bet daļa, visticamāk, bija jaunums. Ja vēlaties gūt panākumus ilgtermiņā būs nepieciešams ieguldīt vēl papildus darbu. Budžeta plānošana mūsdienās ir viena no būtiskākajām kompetences jomām, kas būtu jāapgūst katram. Apvienojumā ar taupīšanas stratēģijām, iekrājumu veidošanu un ieguldīšanu tā ir lieliska kombinācija kā dzīvot dzīvi pilnvērtīgi, neraizējoties par darba zaudēšanu vai ārkārtas tēriņiem.