Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju š.g. pirmajos trīs mēnešos Latvijā reģistrētās savstarpējo aizdevumu platformas izsniegušas aizdevumus vairāk kā 94 miljonu eiro apmērā. Tas ir par vairāk nekā 70 miljoniem eiro vairāk nekā iepriekšājā gada pirmajā ceturksnī, kad kredītos tika izsniegti 22 miljoni eiro.

Varam secināt, ka neskatoties uz problēmām ar likumdošanu, kas neļauj savstarpējo aizdevumu platformām Latvijā pilnvērtīgi darboties, uzņēmēji ir atraduši iespējas izvērst savu darbību starptautiskos tirgos. Likumu sakārtošana Latvijā varētu ļaut privātpersonām tikt pie izdevīgākiem darījumiem nekā šobrīd ir pieejams tirgū. Vispazīstamākā un vienlaikus arī viena no lielākajām savstarpējo aizdevumu platformām ir ar uzņēmumu OC Finance saistītā platforma Twino, kas šobrīd ir stabili uzskatāma par vienu no lielākajām sava veida platformām Eiropā. Salīdzinoši arī Igaunijā darbojas līdzīgas savstarpējo aizdevumu un kredītu izsniegšanas platformas, taču to īpašnieki starptautiskā vidē ir daudz pasīvākāki. Arī Lietuvā darbojas platforma Savy un Finbee, taču vismaz šobrīd tā ir izvēlējusies koncentrēties, galvenokārt, uz vietējā tirgus investoriem.

Interesanti, ka savstarpējo aizdevumu platformas piedāvā izsniegt aizdevumus ne tikai privātpersonām, bet arī maziem un vidējiem uzņēmumiem. Šobrīd Latvijas iedzīvotāji šajās platformās darbojas vairāk kā investori, taču pārskatāmā nākotnē situācija varētu mainīties. Paaugstinoties konkurencei, pastāv iespēja, ka samazināsies arī pakalpojumu cenas un ieguvēji būs visi Latvijas iedzīvotāji.

4 / 5. 3