Kredītkartes Latvijā piedāvā daudzas bankas un arī nebanku aizdevēji, līdz ar to izvēle ir gana plaša. Visā šajā piedāvājumu daudzveidībā ir viegli apjukt, turklāt ir vērts sākotnēji apdomāties, vai kredītkarte tiešām ir nepieciešama. Bankas, protams, apgalvo, ka tā ir vajadzīga un reklamē katra savu kredītkarti visos iespējamos veidos. Lai arī papildus maksājumu karte varētu būt atsevišķas situācijās noderīga, tomēr nereti ilgtermiņā tā var radīt dažādus papildus izdevumus un atsevišķi kredītu veidi var būt pat noderīgāki.

Cik maksā kredītkartes?

Pirmā un galvenā izmaksu pozīcija, kas ir praktiski visām kredītkartēm ir gada abonēšanas maksa. Summa var svārstīties no 10, līdz vairākiem desmitiem eiro gadā. Pat, ja Jūs karti nevienu reizi neizmantosiet, abonēšanas maksa būs jāmaksā. Atsevišķas bankas maksājumus ir sadalījuši vairākās daļās un katru mēnesi no klientiem atvelk nelielu naudas summiņu bez tiesībām izvēlēties apmaksu vienā maksājumā.

Otrkārt, ir jāņem vērā procentu likme par kredītlimita izmantošanu. Atkarībā no aizdevēja šī likme var svārstīties no 20 līdz vairāk kā 50 procentiem gadā. Ja nevēlaties vai nevarat sadarboties ar bankām, bet gribat savā īpašumā kredītkarti, varat pieteikties Nordcard vai mazāk zināmajai SavaCard. Abas šīs kredītkartes izsniedz nebanku kreditori un tām ir pilnvērtīgas kredītkartes funkcionalitāte, t.sk. iespēja norēķināties par pirkumiem ārzemēs, Latvijā, izņemt naudu no bankomāta u.c. Nereti kredītkartēm tiek piemērots kredītlimits bez procentiem, līdz mēneša beigām vai pat nākamā mēneša 15-tajam vai 30-tajam datumam. Lieki piebilst, ka otrs variants ir daudz izdevīgāks.

Tiem cilvēkiem, kam nav vajadzīga tautstāma kredītkarte, bet tikai tās funkcionalitāte, t.i. iespēja lietot kredītlimitu savu robežu ietvaros, var noderēt arī kredītlīnija. Izmantojot šo pakalpojumu pirmajā reizē var tērēt naudu bez procentiem 30 dienas. Turpmākajās reizēs ir jāmaksā komisijas maksa par reāli izlietotajiem naudas līdzekļiem. Komisijas apmērs ir fiksēts līguma nosacījumos, līdz ar to nekādi pārsteigumi nevar rasties.

Saprast, kura ir izdevīgākā kredītkarte Latvijā nav sarežģīti. Pievērsiet uzmanību kartes gada vai ikmēneša abonēšanas maksai. Skatieties, cik lieli ir procenti par līdz mēneša beigām neatmaksāto naudas summu un, cik augsta ir komisijas maksa par naudas izņemšanu vai naudas pārskaitīšanu uz citas bankas kontu. Šīs trīs pozīcijas ir pašas galvenās, bet, ja līguma nosacījumos ir minēti kādi papildus noteikumi, tad vērtējiet arī tos. Mūsdienās kredītkaršu izmantošana vairs nav nekāda luksusa lieta, bet samērā ierasta parādība. Tajā pašā laikā maldīgi ir iedomāties, ka katram ir kredītkarte. Tā nav taisnība. Absolūti lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir tikai debetkartes, t.i. bankas maksājumu kartes ar kurām var tērēt tikai savus personīgos naudas līdzekļus. Plašāk par atšķirībām starp šiem abiem karšu veidiem varat uzzināt, izlasot rakstu Debetkartes un kredītkartes Latvijā. Ņemiet vērā, ka jebkuras papildus finansiālās saistības, t.sk. kredītkartes var radīt papildus slogu Jūsu budžetam, tādēļ šāda pakalpojuma izvēle būtu jāpieņem tikai pēc visu par un pret izvērtēšanas. Mēs ātri pierodam pie komforta, bet galvenie pelnītāji šajā gadījumā ir aizdevēji, nevis patērētāji.

5 / 5. 3