Latvijā gandrīz visi nebanku kreditori piedāvā klientiem aizdot naudu internetā. Bezprocentu kredīti no 20 gadu vecuma tiek piešķirti situācijās, kad aizņēmējs atbilst visiem nosacījumiem un akcijas ietvaros aizņemas pirmo reizi. Akcijas ietvaros ir iespējams aizņemties uz 30 dienām bez komisijas maksas uz vienu mēnesi. Ātrie kredīti no 20 gadiem var sķist vilinoša iespēja, taču jāatceras, ka pirms tam ir rūpīgi jāizvērtē sava maksātspēja. Finanšu pasaulē kļūdas netiek piedotas. Aizņemieties atbildīgi.

Kā tiek vērtēti aizdevuma pieteikumi ?

Izvērtējot klientu pieteikumu anketas, kredītspeciālisti ņem vērā ienākumus, kredītvēsturi un vecumu. Atsevišķos uzņēmumos ir pieejams īstermiņa bezprocentu aizdevums, kas reizēm tiek devēts arī kā pirmais kredīts bez maksas. Savā būtībā tas ir pakalpojums, kas ļauj aizņemties uz 30 dienām, piemēram, 100 eiro un noteiktajā termiņā atmaksāt tos pašus 100 eiro bez papildus komisijas. Detalizēti piedāvājuma nosacījumi ir atrunāti kreditēšanas līgumā, tādēļ ir svarīgi iepazīties ar informāciju pirms tā parakstīšanas.

Naudas saņemšanai uzņēmuma darba laikā ir vajadzīgas aptuveni 15 minūtes, ja abām pusēm ir konts vienā bankā vai ilgāks laiks, ja konti ir atšķirīgās bankās. Aizpildot pieteikuma anketu, vairumā gadījumu ir jāveic lietotāja profila apstiprināšana, pārskaitot 1 eiro centu uz kreditora bankas kontu. Pirms aizņemties izvērtē iespējas atmaksāt aizdevumu. Aizņemies atbildīgi.

Kāpēc ir ieviesti vecuma ierobežojumi ?

Kredīti internetā līdzīgi kā komercbanku pakalpojumi ir paredzēti cilvēku ikdienas uzlabošanai. Lai arī pilngadība iestājas 18 gados, tomēr daudzu valstu, t.sk. Latvijas likumdevējiem un uzraugiem pastāv bažas, vai tikko pilngadību sasniedzis jaunietis ir spējīgs izvērtēt riskus. Pamatojoties uz Patērētāju tiesību un aizsardzības centra rekomendācijām, lielākā daļa Latvijas online kredītu devēju ir ieviesuši ierobežojumus. Tā rezultātā aizņemties no 18 vai 19 gadiem pārsvarā netiek piedāvāts, taču visam ir izņēmumi. Protams, viens 18 gados var būt krietni pieaugušāks kā vienaudzis 20 vai pat 25 gados, taču kaut kādi vecuma ierobežojumi ir vajadzīgi, lai pasargātu jauniešus no nepārdomātas aizņemšanās. No otras puses, šādi vecma ierobežojumi var tikt uzskatīti par rīcības brīvības ierobežošanu un varētu nebūt saskaņā ar Latvijas Satversmi.

Izsniedzot kredītus internetā, nauda tiek aizdota, pamatojoties uz klienta ienākumu izvērtējumu. Jauniešiem, kas vēl nav uzsākuši darba gaitas, bet saņem citus ienākumus, piemēram, stipendiju reizēm tiek piešķirti neliela apjoma aizdevumi. Bezprocenta kredīti no 20 gadiem internetā agrāk tika piešķirti neizvērtējot aizņēmēja ienākumus. Šobrīd situācija ir mainījusies un kreditoriem ir pienākums izvērtēt maksātspēju. Pretējā gadījumā aizņēmējs var apstrīdēt līguma nosacījumus un galarezultātā maksāt tikai Civillikumā noteiktos likumiskos procentus, t.i. 6% gadā. Lai panāktu šādus nosacījumus kredītņēmējam gan būtu jāvēršas tiesā, jo diez vai kāds no ātro kredītu devējiem būtu ar mieru nolaist savu peļņas maržu tik zemā līmenī.

Jaunieši, kas uzsākuši darba gaitas un saņem pieklājīgu atalgojumu ir aizdevēju galvenā mērķauditorija. Ja attiecībā pret 20 gadīgiem studentiem var tikt piemērotas atlaides, tad pret tiem, kas strādā attieksme ir kā pret pilnvērtīgiem cilvēkiem. Strādājošo jauniešu iespējas tikt pie lielāka aizdevuma ir nesalīdzināmi lielākas, jo regulāra darba alga ļauj secināt, ka problēmām ar parāda atmaksu nevajadzētu rasties. Svarīgi – ja neesiet pārliecināti, ka spēsiet atmaksāt parādsaistības noteiktā termiņā – bezprocentu kredīts no 20 gadu vecuma nav priekš Jums. Ja parāda atmaksa tiek kavēta, rodas dažādas nepatīkamas situācijas – jāmaksā papildus par līguma pagarināšanu, jāsedz parādu piedziņas uzņēmumu izmaksas (ja tādi tiek iesaistīti), tiek sabojāta kredītvēsture u.t.t. Galvenais, kas jāatceras – aizņemties var jebkurā vecumā, bet ir svarīga motivācija un spēja pildīt līgumsaistības.